‌آماده‌باش ارتش آلمان برای کمک به ساماندهی پناه‌جویان

‌آماده‌باش ارتش آلمان برای کمک به ساماندهی پناه‌جویان

وزیر دفاع آلمان اعلام کرد که ۴ هزار سرباز برای کمک به ساماندهی پناه‌جویان تازه‌وارد به این کشور به حالت آماده‌باش در آمده‌اند. نیروی نظامی آلمان تا کنون در بخش‌حمل و نقل پناه‌جویان به ادارات محلی یاری رسانده است.

‌آماده‌باش ارتش آلمان برای کمک به ساماندهی پناه‌جویان

‌آماده‌باش ارتش آلمان برای کمک به ساماندهی پناه‌جویان

وزارت دفاع آلمان آماده است در روزهای شنبه و یک‌شنبه (۱۲ و ۱۳ سپتامبر) نزدیک به ۴ هزار تن از کادر پرسنلی خود را در اختیار نهادهای دولتی مسئول مدیریت امور تازه‌واردان پناه‌جو قرار دهد. اورزولا فون در لاین، وزیر دفاع آلمان روز جمعه (۱۱ سپتامبر) در این رابطه به "زود دویچه تسایتونگ" گفت که ارتش به حالت آماده‌باش درآمده است تا "اگر لازم شد" کمک کند. فون در لاین تاکید کرد که ظرفیت کمک‌های پرسنلی ارتش به نهادهای دولتی "نامحدود" است.

نیروهای نظامی آلمان تا کنون در بخش‌های حمل و نقل، بهداشت و درمان و رسیدگی به تقاضاهای پناهندگی تازه‌واردان به کمک نهادهای مربوطه شتافته‌اند. در "اداره مرکزی مهاجرت و پناهندگی" در حال حاضر ۱۵۰ تن از کارشناسان حقوقی ارتش درخواست‌های پناه‌جویان را بررسی می‌کنند. در روزهای گذشته، هم‌چنین رانندگان ارتش با ۴۲ اتوبوس وظیفه‌ی انتقال پناه‌جویان به اقامت‌گاه‌های موقت را به عهده داشتند. افزون بر این ۶۰ سرباز نیروی نظامی در برقراری نظم در ایستگاه‌های مرکزی قطار در شهرهای دورتموند و دوسلدورف شرکت کردند.

فون در لاین: ظرفیت کمک‌های پرسنلی ارتش به نهادهای دولتی "نامحدود" است.

فون در لاین: ظرفیت کمک‌های پرسنلی ارتش به نهادهای دولتی "نامحدود" است.

تا کنون بیش از ۴۱ سربازخانه‌ی ارتش آلمان با ۱۴ هزار و ۵۰۰ تخت به سرپناه‌های پناه‌جویان تبدیل شده‌ است. اغلب پناه‌جویان در حال حاضر در ایالت‌های بایرن، نوردراین وستفالن، هسن و نیدرزاکسن اسکان داده می‌شوند.

انتقاد از مرکل

هم‌زمان انتقاد از سیاست پناه‌جوپذیری آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در احزاب ائتلافی دولت شدید‌تر شده است. هورست زهوفر، رهبر حزب سوسیال مسیحی آلمان که در اتحاد با حزب دموکرات مسیحی این کشور در دولت ائتلافی شرکت دارد، از این سیاست انتقاد کرد و آن را "اشتباهی که آلمان تا مدت‌ها در گیر آن خواهد بود" خواند. زهوفر که روز جمعه (۱۱ سپتامبر) برای دیدار و رایزنی با ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان به این کشور سفر کرده، در این رابطه به خبرنگار اشپیگل گفت: «ما به‌زودی در شرایطی قرار خواهیم ‌گرفت که غیرقابل کنترل است.»

 

هورست زهوفر، رهبر حزب سوسیال مسیحی آلمان

هورست زهوفر، رهبر حزب سوسیال مسیحی آلمان

هانس پتر فریدریش، رییس فراکسیون احزاب سوسیال و دموکرات مسیحی در مجلس آلمان نیز در مصاحبه‌ای با روزنامه‌ی "پاساوئر نوین‌پرسه" تصمیم مرکل را "خطای سیاسی بی‌سابقه" نامید که "پیامدهای فاجعه‌بار" آن پیش‌بینی ناپذیر است.

فریدریش که زمانی در مقام وزیر کشور انجام وظیفه ‌کرده، در این رابطه گفت: «با وجود احساسات انسانی‌ای که آلمانی‌ها از خود نشان می‌دهند، این وظیفه‌ی سیاستمداران است که به آینده‌ی چنین تصمیماتی هم بیندیشند.» او با اشاره به ورود روزانه‌ی هزاران تن از پناه‌جویان به این کشور تاکید کرد که آلمان کنترل امور پناه‌جویی را از دست داده است. فریدریش با اشاره به فعالیت‌های تروریستی اسلام‌گرایان افراطی گفت: «ما در حال حاضر نمی‌توانیم حدس بزنیم که چه تعداد از این پناه‌جویان، جنگ‌جویان "دولت اسلامی" هستند.»

دفاع از سیاست مرکل

سخنان مقامات حزب سوسیال مسیحی، با واکنش شدید احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات روبرو شد. نوربرت روتگن، مسئول کمیسیون امور خارجه حزب آنگلا مرکل، روز جمعه (۱۱ سپتامبر) در گفت‌وگو با شبکه‌ی اول تلویزیون آلمان برخورد فریدریش را "به‌کلی اشتباه" خواند و سیاست صدراعظم آلمان در خصوص مدیریت بحران پناه‌جویی را "یکی از فعالیت‌های بزرگ" او خواند.

هانس پتر فریدریش: «ما در حال حاضر نمی‌توانیم حدس بزنیم که چه تعداد از این پناه‌جویان، جنگ‌جویان "دولت اسلامی" هستند.»

هانس پتر فریدریش: «ما در حال حاضر نمی‌توانیم حدس بزنیم که چه تعداد از این پناه‌جویان، جنگ‌جویان "دولت اسلامی" هستند.»

توماس اوپرمن، رییس فراکسیون حزب سوسیال دموکرات نیز از سخنان فریدریش انتقاد کرد و استدلال‌های او را "بی‌پایه و ناموثر" خواند. او گفت: «‌در کنار هم قراردادن جنگجویان "دولت اسلامی" و پناه‌جویانی که در اضطرار هستند، اشتباه است.»

اولا یلپکه، کارشناس امور داخلی حزب چپ‌ها نیز از سیاست مرکل دفاع کرد و یادآور شد: «سخنان فریدریش، تنها به جو دشمنی با پناه‌جویان کمک می‌کند.» او تاکید کرد که فریدریش برای اثبات ادعای خود مبنی بر حضور جاسوسان "دولت اسلامی" در میان پناه‌جویان مدرکی در دست ندارد.