“۶۰ درصد مردم آلمان همچنان دیدشان به خارجی‌ها مثبت است”

"۶۰ درصد مردم آلمان همچنان دیدشان به خارجی‌ها مثبت است"

بر اساس یک نظرسنجی ۶۰ درصد مردم آلمان پس از وقایع شب سال نو در کلن همچنان دید مثبتی نسبت به خارجیان دارند. تنها ۳۷ درصد پرسش‌شوندگان گفته‌اند که پس از این واقعه دیدشان نسبت به خارجی‌ها منفی‌تر شده است.

۶۰ درصد مردم آلمان همچنان دیدشان به خارجی‌ها مثبت است

۶۰ درصد مردم آلمان همچنان دیدشان به خارجی‌ها مثبت است

نتیجه یک نظرسنجی که توسط موسسه فورسا و به سفارش شبکه تلویزیونی آرتی‌ال (RTL) آلمان انجام شده نشان می‌دهد که نگرش اکثریت مردم آلمان پس از آزار جنسی گروهی در شب سال نو در شهر کلن و چند شهر دیگر نسبت به خارجیان تغییر منفی نداشته است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، ۶۰ درصد کسانی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند گفته‌اند که نظرشان نسبت به خارجیان تغییر منفی نکرده است. ۳۷ درصد اما اذعان کرده‌اند که پس از حمله گروهی به زنان در شب سال نو، دیدشان نسبت به خارجی‌ها منفی‌تر شده است.

این رقم نسبت مستقیمی با با لارفتن سن داشته و هرچه سن پرسش‌شوندگان بیشتر بوده نظرشان هم نسبت به خارجیان منفی‌تر شده است. تنها ۲۴ درصد از پرسش‌شوندگانی که بین ۱۴ تا ۲۹ سال داشته‌اند گفته‌اند که نگاه‌شان نسبت به خارجیان پس از وقایع شب سال نو منفی‌تر شده است. ۴۶ درصد افراد بالای ۶۰ سال اما برعکس این را گفته‌اند.

بیشترین تغییر منفی نسبت به خارجیان در هواداران حزب دست راستی و تازه تاسیس "آلترناتیو برای آلمان" (AfD) دیده شده است؛ ۷۲ درصد از هواداران این حزب گفته‌اند که نظرشان نسبت به خارجی‌ها انتقادی‌تر شده است.

۴۳ درصد از هواداران ائتلاف دو حزب سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی (حزب آنگلا مرکل) و ۳۹ درصد از هوادران حزب لیبرال FDP نظر منفی نسبت به خارجیان پس از وقایع کلن پیدا کرده‌اند.

ارتباط ازدیاد پناهجویان با افزایش جرائم

۵۷ درصد پرسش‌شوندگان یعنی بیش از نیمی از آنها این ترس را دارند که با ورود پناهجویان میزان جرائم در آلمان افزایش پیدا کند. ۴۰ درصد اما چنین ترسی ندارند. این ترس نیز با بالا رفتن سن نسبت مستقیم دارد؛ تنها ۴۱ درصد افراد زیر ۳۰ سال معتقدند با بیشتر شدن تعداد پناهجویان میزان جرائم نیز در آلمان بالا می‌رود.

در میان هواداران حزب آلترناتیو برای آلمان (AfD) نیز این ترس بسیار بیشتر از هوادران احزاب دیگر است؛ ۹۳ درصد طرفداران این حزب معتقدند بیشتر شدن تعداد پناهجویان منجر به بالار فتن میزان وقوع جرم در آلمان می‌شود. پایین‌ترین این رقم مربوط به طرفداران حزب سبزهاست؛ تنها ۳۱ درصد از طرفداران این حزب این ترس را دارند.

زنان همچنان احساس امنیت می‌کنند

اکثریت قاطع زنان پرسش‌شونده تصریح کرده‌اند که حتی پس از رخداد شب سال نو، همچنان احساس امنیت می‌کنند؛ ۵۹ درصد اذعان کرده‌اند که در شهرهایشان احساس امنیت دارند و ۲۸ درصد گفته‌اند حس امنیت‌شان بسیار بالاست. تنها ۱۱ درصد گفته‌اند که احساس امنیت کمتری می‌کنند و ۳ درصد نیز اصلا احساس امنیت ندارند.

احساس امنیت زنان با بزرگی و کوچکی شهری که در آن زندگی می‌کنند رابطه مستقیم دارد؛ تنها ۲۶ درصد زنانی که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند احساس امنیت دارند، در مقابل ۵۳ درصد زنانی که در شهرهای کوچک سکنا دارند این حس را دارند.

سوالات این نظرسنجی از هزار و دو نفر ساکنان تمامی مناطق آلمان پرسیده شده است.

در شب سال نو در کلن، حدود هزار مرد در گروه‌های کوچک با محاصره کردن زنان به اذیت و آزار جنسی آنان پرداخته و در برخی موارد کیف‌ها و موبایل‌های آنان را دزدیدند. به گفته شاهدان عینی اکثریت این مردان ظاهری شبیه ساکنان آفریقای شمالی و آسیا داشته‌اند.

منبع :http://goo.gl/IWkxVK