۳۷۵ نئونازی مجرم در آلمان مخفی شده‌اند

۳۷۵ نئونازی مجرم در آلمان مخفی شده‌اند

در حالی‌که پلیس آلمان حکم جلب بیش از ۴۵۰ نئونازی "مجرم" را در دست دارد، اما تا کنون موفق به دستگیری ۳۷۵ تن از آنان نشده است. نماینده حزب سبزها می‌پرسد آیا افراد پنهان‌شده در صدد "ایجاد یک "شبکه تروریستی" در آلمان هستند؟

۳۷۵ نئونازی مجرم در آلمان مخفی شده‌اند

۳۷۵ نئونازی مجرم در آلمان مخفی شده‌اند

روزنامه زوددویچه با استناد به منابع دولت آلمان روز دوشنبه (۱۱ ژانویه/ ۲۱ دی) گزارش داد که پلیس آلمان دستور جلب ۴۵۰ نئونازی که مرتکب جرایم مختلف شده‌اند را در اختیار دارد، اما تاکنون نتوانسته ۳۷۵ نفر از این افراد را دستگیر کند.

این اطلاعات در پی پاسخ دولت آلمان به پرسش ایرینه میهالیچ، نماینده پارلمان آلمان از حزب سبزها به دست آمده است. در گزارش دولت آلمان گفته شده که پلیس محل سکونت این افراد را شناسایی کرده است، اما تا کنون این افراد بازداشت نشده‌اند.

در گزارش روزنامه زوددویچه آمده است عدم دستگیری این مجرمان می‌تواند به معنای "ناتوانی دولت قانونمدار" تلقی شود. گفته می‌شود این احتمال نیز وجود دارد که این افراد مخفی شده و سرگرم فعالیت‌های "زیرزمینی" باشند. به گفته کارشناسان در این صورت خطر بزرگی امنیت جامعه آلمان را تهدید می‌کند.

بر اساس این گزارش مخفی شدن ۳۷۵ نئونازی یادآور فعالیت‌های پنهانی گروه "ان‌اس‌او" (سازمان زیرزمینی ناسیونال سوسیالیستی -NSU) است که سال‌ها در آلمان فعالیت‌های مرگبار داشت و هم اکنون محاکمه یکی از اعضای این گروه سه نفره در جریان است. به گفته کارشناسان در صورتی که تنها بخش کوچکی از این افراد به فعالیت‌های پنهانی رو آورده باشند، باید در انتظار خبرهای دلهره‌آوری بود.

عملیات پنهانی گروه سه نفره‌ی نئونازی در سال‌های گذشته ده‌ها کشته و زخمی بر جا گذاشت که اغلب قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای شهروندان خارجی‌تبار بودند. از میان ۱۰ نفری که توسط این گروه کشته شدند، یک تن مامور پلیس و ۹ نفر دیگر مهاجر با مهاجرتبار بوده‌اند. یک انفجار بمب میخی نیز در محله‌ای خارجی‌نشین در شهر کلن صورت گرفت که ده‌ها زخمی در پی داشت.

"ایجاد شبکه تروریستی"

خانم میهالیچ که پیشتر خود مامور پلیس بوده به روزنامه زوددویچه گفت: «من نگرانم که نئونازی‌ها در فعالیت‌های زیرمینی مرتکب جنایت‌های بزرگتری شوند و ما (دولت و جامعه آلمان) متوجه آن نشویم.»

این نماینده پارلمان ‌آلمان می‌پرسد: «نئونازی‌های کجا پنهان شده‌اند؟ آیا این افراد به خارج فرار کرده‌اند؟ یا اینکه در صدد ایجاد یک شبکه تروریستی هستند؟»

بئاته چپه (وسط)، یکی از اعضای گروه نئونازی "ان‌اس‌او" در دادگاهی در مونیخ آلمان

بئاته چپه (وسط)، یکی از اعضای گروه نئونازی "ان‌اس‌او" در دادگاهی در مونیخ آلمان

نماینده حزب سبزهای آلمان در هفته گذشته در پارلمان این کشور موفق شد که کمیته جدیدی برای رسیدگی به فعالیت گروه نئونازی "ان‌اس‌او" تشکیل دهد. یکی از پرسش‌های اصلی این کمیته پاسخ‌گویی به این پرسش است که آیا "این گروه واقعا تنها شامل ۳ نفر بوده است؟"

خانم بئاته چپه، "تنها فرد باقی مانده" از این گروه تا کنون در جریان محاکمه خود درباره پرسش‌های مهم سکوت کرده است. وی دو فرد کشته‌شده این گروه را عاملان اصلی جنایت‌های صورت گرفته می‌داند.

منبع:  http://goo.gl/78rGC7