۱۰ آوریل ۲۰۰۲: دکتر بود و نبود

۱۰ آوریل ۲۰۰۲: دکتر بود و نبود

۱۰ آوریل ۲۰۰۲: ۱۴ سال پیش در چنین روزی مانفرد کوهن لشنر مشهورترین درمانگر جایگزین آلمانی در نزدیکی مونیخ درگذشت. همه روزه در این بخش یکی از شخصیت‌ها یا رویدادهای مهم سیاسی، اجتماعی یا فرهنگی آلمان را معرفی می‌کنیم.

۱۰ آوریل ۲۰۰۲: دکتر بود و نبود

۱۰ آوریل ۲۰۰۲: دکتر بود و نبود

مانفرد کوهن‌لشنر (Manfred Köhnlechner) در خانواده کارمندی مرفهی زاده شد و رشد کرد. نخست می‌خواست پزشکی بخواند ولی تازه جنگ دوم جهانی پایان یافته بود و دانشکده پزشکی در زادگاهش باید نخست از افراد هوادار نازی‌ها تصفیه می‌شد.

از آن‌جا که نمی‌خواست منتظر بماند، رشته حقوق را انتخاب کرد و در این رشته دکترا گرفت و دیری نپایید که به عنوان مدیر روابط عمومی در یکی از بخش‌های شرکت بین‌المللی برتلسمان (Bertelsmann) به کار پرداخت.

به گفته خودش پس از ۱۵ سال مدیریت روزی از اسب می‌افتد و پزشکان از درمان درد کمر او ناتوان می‌مانند. تنها یک درمانگر پزشکی جایگزین موفق می‌شود او را بهبود بخشد و همین باعث می‌شود که کارش را کنار بگذارد و پس از دو سال مطالعه، با موفقیت امتحان درمانگری (Heilpraktiker) بدهد.

در سال ۱۹۷۴ در یک شو تلویزیونی شرکت می‌کند و در حضور صدها مهمان و صدها هزار تماشاگر به کمک طب سوزنی بی‌درنگ بینی گرفته هنرپیشه معروفی را باز می‌کند و از آن پس از فراوانی مراجع، فرصت سر خاراندن پیدا نمیکند و این امر باعث میشود که مردم آلمان به روش‌های طبیعی پزشکی جایگزین توجه بیشتری کنند.

پروفسور یوزف بویت (Josef Beuth) بسیاری از روش‌ها و پیشنهادهای دکتر کوهن‌لشنر را درست می‌داند ولی هم‌زمان به این نکته هم اشاره می‌کند که پزشکی جایگزین نمی‌تواند جای پزشکی کنونی را بگیرد. او می‌گوید که ۳۰ درصد از تاثیر درمان با روش‌های طبیعی، به تلقین و اعتماد بیمار بستگی دارد.

امروزه پزشکی جایگزین یکی از واحدهای درسی دانشجویان پزشکی است و به گفته پروفسور بویت، دکتر کوهن‌لشنر در بالا بردن اهمیت پزشکی جایگزین نقش سازنده‌ای داشته است.

مانفرد کوهن‌لشنر در ۷۶ سالگی در شهر گرونوالد در جنوب آلمان درگذشت.

منبع :http://goo.gl/tqzPY3