یونان از آلمان میلیاردها دلار پول مطالبه کرد

یونان از آلمان میلیاردها دلار پول مطالبه کرد

یونان در بحران مالی قرار گرفته و سخت نیازمند پول است. یکی از راه‌های پیشنهادی مطالبه پول از آلمان است. تقاضا می‌شود که آلمان در جبران جنایات جنگ جهانی دوم، مبالغ هنگفتی به یونان بپردازد.

یورگو شاتزیمارکاکیس

یورگو شاتزیمارکاکیس

یورگو شاتزیمارکاکیس، سفیر ویژه یونان در آلمان گفته است که آلمان باید در جبران جنایت‌های رژیم نازی، مبالغ هنگفتی به بانک عمران یونان بپردازد. به اعتقاد او، پس از پایان جنگ جهانی دوم "دولت وقت آلمان زیرکانه از زیر این وظیفه" شانه خالی کرده است.

او به روزنامه "راینیشه پست" گفته است: «در این شرایط که یونان در بحران مالی قرار گرفته، آلمان می‌تواند با پرداختن "بدهی کهنه" به یونان کمک کند.»

رژیم آلمان نازی طی حدود ۴ سال اشغال یونان، جنایت‌هایی در آن کشور مرتکب شده است، اما دولت آلمان فدرال بارها تکرار کرده است که بابت آن دوره به یونان بدهی ندارد.

یورگو شاتزیمارکاکیس که تابعیت هر دو کشور آلمان و یونان را داراست، در پایان سال ۲۰۱۴ به عنوان سفیر ویژه یونان در آلمان تعیین شد تا در اجرای برنامه یاری به یونان همکاری کند. دولت چپ‌گرای کنونی یونان نیز او را در این مقام ابقا کرد.

دخل پایین و خرج بالا

کارشناسان انتقاد می‌کنند که دولت آلکسیس سیپراس در خرج موجودی خزانه شتاب دارد. نخست وزیر یونان از ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، مبالغ دیگری درخواست کرده است. اما سخنگویان اتحادیه اروپا گفته‌اند که به این زودی نمی‌توانند مبالغ درخواستی را به یونان تحویل دهند. وزیران دارایی کشورهای حوزه یورو روز دوشنبه (۹ مارس) برای رسیدگی به این امر دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.

یونان قصد دارد به شکل جدی با تخلفات و فرارهای مالیاتی مقابله کند. در همین رابطه یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی این کشور پیشنهاد بی سابقه‌ای مطرح کرده و از افراد عادی می‌خواهد در گردآوری مالیات به دولت کمک کنند.

طبق این طرح، هزاران دانشجو یا توریست می‌توانند به دولت یونان در شناسایی بنگاه‌هایی که مالیات نمی‌پردازند، کمک کنند. از آنها دعوت می‌شود، فروشگاه‌ها و اغذیه فروشی‌هایی که به مشتریان خود صورت‌حساب درست و رسمی نمی‌دهند را معرف کنند.