کنفرانس مطبوعاتی مرکل با سیسی به جنجال کشیده شد

کنفرانس مطبوعاتی مرکل با سیسی به جنجال کشیده شد

کنفرانس مطبوعاتی مشترک صدراعظم آلمان و رئیس‌جمهوری مصر در برلین بدون حاشیه نماند. یک زن محجبه در این کنفرانس عبدالفتاح سیسی را "قاتل و فاشیست" خواند. برنامه این دیدار بستن قراردادهای میلیاردی میان دو کشور است.

کنفرانس مطبوعاتی مرکل با سیسی به جنجال کشیده شد

کنفرانس مطبوعاتی مرکل با سیسی به جنجال کشیده شد

کسی که کنفرانس خبری مرکل و سیسی را به آشوب کشید، یک دختر جوان دانشجوی پزشکی است، که خود را خبرنگار معرفی کرده و توانسته بود از این راه به کنفرانس خبری مشترک سران دو کشور راه پیدا کند.

او در حضور سایر حاضران ناگهان شروع به فریاد زدن کرد و عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر را "قاتل، فاشیست و نازی" نامید. بلافاصله پس از این عمل، گروهی از خبرنگاران مصری از جایشان بلند شدند و شعار «زنده باد مصر» سردادند.

کنفرانس خبری مرکل و سیسی

کنفرانس خبری مرکل و سیسی

خبرنگاران مصری در طول کنفرانس دو بار دیگر شروع به شعار دادن کردند. چیزی که در کنفرانس‌های خبری نظیر این اصلا مرسوم نیست و آشکارا موجب ناخشنودی صدراعظم آلمان شد. محافظان حاضر در سالن به دنبال این وضعیت صدراعظم آلمان را از تریبون کنفرانس دور کردند.

این زن جوان به اشپیگل آنلاین گفت که در شهر ماینتس آلمان رشته پزشکی می‌خواند. پلیس این زن را به خیابان مقابل دفتر صدراعظم برد ولی او از ماموران محافظ خواست که مراقب جان او باشند زیرا صدها تن از حامیان سیسی در مقابل دفتر آنگلا مرکل تجمع کرده بودند.

دیداری مناقشه‌برانگیز

مصر هم یکی از هم‌پیمانان اصلی در مبارزه علیه تروریسم برای آلمان به شمار می‌رود و هم بازاری که سرمایه‌‌های آلمانی به تجارتی میلیاردی با آن امید بسته‌اند.

استقبال رسمی رئیس جمهوری آلمان از عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر

استقبال رسمی رئیس جمهوری آلمان از عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر

یو‌آخیم گاوک، رئیس جمهور آلمان با مراسم رسمی ادای احترام نظامی از رئیس جمهوری مصر در سفر دو روزه خود به برلین استقبال کرد. امروز (چهارشنبه ۳ ژوئن) نیز سیسی با آنگلا مرکل و فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان دیدار کرد.

رئیس جمهوری ۶۰ ساله مصر به نقض شدید حقوق بشر در کشورش متهم است و از زمان برکناری محمد مرسی، رئیس جمهور پیشین مصر، بدون نظارت مجلس در مصر حکمرانی می‌کند.

نوربرت لامرت، رئیس مجلس آلمان که از دیدار با سیسی خودداری کرد با لحنی انتقادی نسبت به وضعیت سیاسی مصر گفت که امیدوار بوده مجلس دو کشور بتوانند با یکدیگر همکاری کنند: «اما در حال حاضر نه مجلسی در مصر وجود دارد و نه چشم‌اندازی برای یک انتخابات پارلمانی».

او افزود که به جای انتخابات پارلمانی "گروه‌های مخالف تحت تعقیب قرار می‌گیرند، شمار زیادی زندانی شده‌اند و احکام اعدام زیادی صادر می‌شود"

فرانسیسکا برانتر، نماینده حزب سبزهای آلمان نیز از دعوت سیسی به آلمان انتقاد کرد و گفت شرط دعوت از رئیس جمهوری مصر این بود که انتخابات پارلمانی در این کشور برگزار شود.

تظاهرات مخالفان حکومت مصر در اعتراض به دیدار سیسی با مقام‌های آلمان

تظاهرات مخالفان حکومت مصر در اعتراض به دیدار سیسی با مقام‌های آلمان

قراردادهای میلیاردی در برنامه دیدار

عبدالفتاح سیسی را در سفرش به آلمان یک هیات اقتصادی مصری همراهی می‌کند. قرار است بین دو کشور قراردادهای زیادی امضا شود، از جمله یک قرارداد یک میلیارد یورویی با شرکت زیمنس برای ساخت یک پایگاه انرژی در مصر.

برای قاهره دسترسی به کمک‌های مالی و مناسبات اقتصادی گسترده با غرب از اهمیت زیادی برخوردار است. از هنگام برکناری مرسی، حمایت‌های مالی آمریکا از مصر کاهش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرد. در فوریه سال جاری ولادیمر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به مصر رفت. از جمله اهداف این سفر بسط مناسبات اقتصادی و بازرگانی نیز بود.

مصر با فقر و بیکاری دست به گریبان است. با روی کار آمدن سیسی، نقش نظامیان در اقتصاد مصر نیز گسترش پیدا کرده است. ژنرال‌های ارتش مصر در این مدت تاکنون در ارتباط با چندین پروژه میلیاردی اقتصادی با شرکت های خارجی به تفاهم رسیده‌اند

دولت مصر تاکنون چندین طرح زیربنایی کشور را به سرمایه‌داران نظامی سپرده است. تحلیل‌گران سهم نظامیان در اقتصاد مصر را از ۵ تا ۶۰ درصد تخمین می‌زنند. این موضوعی است که برای سرمایه‌داران خارجی نیز پنهان نیست.