کمک نظامی ۶۰ میلیون یورویی آلمان به پیشمرگه‌های کرد

کمک نظامی ۶۰ میلیون یورویی آلمان به پیشمرگه‌های کرد

دولت آلمان از نبرد پیشمرگه‌های کرد عراق با جریان تروریستی "دولت اسلامی" حمایت می‌کند. برمبنای گزارش رسانه‌های آلمان دولت این کشور تاکنون حدود ۶۰ میلیون یورو کمک نظامی در اختیار پیشمرگه‌های کرد عراق قرار داد‌ه است.

کمک نظامی ۶۰ میلیون یورویی آلمان

کمک نظامی ۶۰ میلیون یورویی آلمان

روزنامه اقتصادی "ویرتشافتز وُخه" به نقل از گزارش مالی منتشر شده وزارت دفاع آلمان اعلام کرده است که این وزارت‌خانه پیشمرگه‌های کرد عراق را در مبارزه علیه جریان تروریستی "دولت اسلامی" حمایت نظامی می‌کند.

این نشریه نوشته است که کمک‌های نظامی آلمان به پیشمرگه‌های کرد عراق تاکنون حدود ۶۰ میلیون یورو و شامل سلاح، مهمات و تجهیزات نظامی بوده است

روزنامه "ویرتشافتز ووخه" در ادامه نوشته است که آلمان همچنین حدود ۵۴ میلیون یورو کمک‌های انسان‌دوستانه در اختیار کردهای عراق قرار داده است. برمبنای این گزارش، ارتش آلمان در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه (۲۲ و ۲۳ اردیبهشت / ۱۲ و ۱۳ مه) محموله‌های مهمات به شهر اربیل در شمال عراق ارسال کرده است.

ارتش آلمان همچنین اعلام کرده که این دو محموله که به اربیل ارسال شده‌اند شامل حدود ۱۳۸ تن مهمات بوده‌اند. ارسال مهمات به کردستان در حالی است که ارتش آلمان آموزش تسلیحاتی نیروهای پیشمرگه کرد در عراق را نیز به عهده دارد.

دومین دوره آموزشی پیشمرگه‌های کرد عراق نزد کارشناسان آلمانی در ماه آوریل سال جاری به پایان رسید. کشورهای آمریکا، بریتانیا، ایتالیا، نروژ و هلند نیز به کار آموزش نظامی نیروهای پیشمرگه مشغولند.

حدود ۷۰ سرباز آلمانی در منطقه کردستان عراق حضور دارند. وظیفه این نظامیان آموزش پیشمرگه‌های کرد است. آنها قرار نیست در عملیات رزمی شرکت کنند.

ارسال دو محموله جدید ارتش آلمان برای کردهای عراق در حالی است که مسعود بارزانی، رئيس‌اقلیم کردستان عراق نیز روز شنبه (۱۹ اردیبهشت / ۹ مه) اعلام کرد ایالات متحده آمریکا ضمانت کرده سلاح در اختیار پیشمرگه‌های کرد قرار دهد.

بارزانی در پایان سفر یک هفته‌ای خود به ایالات متحده آمریکا در واشنگتن گفت بخشی از کمک‌های نظامی آمریکا به عراق در اختیار نیروهای کرد قرار خواهد گرفت.

مسعود بارزانی رئيس‌ اقلیم کردستان عراق

مسعود بارزانی رئيس‌ اقلیم کردستان عراق

مجلس نمایندگان آلمان "بوندس‌تاگ" اول سپتامبر ۲۰۱۴ ارسال سلاح برای کردهای عراق را تصویب کرد. بر مبنای گزارش وزارت دفاع آلمان ۱۶هزار تفنگ، ۴۰هزار مسلسل، ۱۰ هزار نارنجک دستی، ۲۴۰ بازوکا و نیز مقادیر زیادی مهمات، خودروی صحرایی و پنج زره‌پوش از نوع "دینگو-۱" از جمله سلاح‌ها و تجهیزاتی بودند که دولت آلمان برای مقابله با تروریست‌های جریان موسوم به "دولت اسلامی" در اختیار کردهای عراق قرار داد.

صدراعظم آلمان در سخنان‌اش در مجلس نمایندگان آلمان "بوندس تاگ" اعلام کرد که ارسال سلاح و تجهیزات نظامی برای کردها با تایید دولت مرکزی عراق صورت می‌گیرد و کمک آلمان به هیچ وجه تاییدی بر جدایی کردها از عراق نیست، زیرا آلمان از این جدایی پشتیبانی نمی‌کند.