کارزار رسانه‌های آلمان در حمایت از پناه‌جویان

کارزار رسانه‌های آلمان در حمایت از پناه‌جویان

شبکه‌ی اول تلویزیون آلمان کارزار روشنگرانه‌ی تازه‌ای علیه جو ضد پناه‌جویی در آلمان به‌راه انداخته است. در برنامه‌ی اخبار سراسری این شبکه، شهروندان آلمانی به پشتیبانی از پناه‌جویان فراخوانده شده‌اند.

کارزار رسانه‌های آلمان در حمایت از پناه‌جویان

کارزار رسانه‌های آلمان در حمایت از پناه‌جویان

بحث بر سر پذیرش پناه‌جویان و چند و چون اسکان دادن آن‌ها در آلمان در تمام سطوح بالا گرفته است. در حالی که برخی از گروه‌های راست‌گرای افراطی خانه‌ها و محل سکونت این پناه‌جویان را به آتش می‌کشند، برخی دیگر به یاری آنان می‌شتابند و در صدد بر می‌آیند "این تازه از راه‌رسیده‌ها" را در حل مشکلات بزرگ و کوچک خود همراهی کنند.

در این میان رسانه‌ها نیز ساکت ننشسته‌اند و اغلب می‌کوشند با نمایش واقعی وضعیت دشوار این گروه، فضایی سالم برای "خوش‌آمدگویی" به آنان ایجاد کنند.

برنامه‌‌های شبکه‌ی اول تلویزیون

دو برنامه‌ی "چشم‌انداز" و اخبار سراسری شبکه‌ی اول تلویزیون آلمان، از پیشگامان این کارزار رسانه‌ای هستند. آنیا رشکه، یکی از مجریان برنامه‌ی پربیننده‌ی "چشم‌انداز" در کانال اول با این هدف روز چهارشنبه ۲۹ ژوئیه در برابر دوربین قرار گرفت و چالش‌جویانه از بینندگان خواست نظر خود را در باره‌ی این موضع که "آلمان باید حتی پناه‌جویان اقتصادی را هم بپذیرد" از طریق شبکه‌ی اجتماعی فیس بوک با مسئولان در میان بگذارند.

او در مصاحبه‌ای با برنامه‌ی اخبار این کانال گفت که هدفش از طرح تحریک‌آمیز این موضوع، "به تکان واداشتن گروهی" است که موافق پذیرش پناه‌جویان است، ولی اغلب ساکت می‌ماند و نظر خود را بیان نمی‌کند.

برنامه‌ی "چشم‌انداز"، اصولا برنامه‌ای است که به مسایل اجتماعی، سیاسی و اقتصادی آلمان با دیدی انتقادی می‌پردازد و اغلب مسئولان را به پاسخ‌گویی در مورد اهمال و کوتاهی‌های عمدی یا غیرعمدی در انجام وظایف خود وامی‌دارد.

واکنش‌های موافق و مخالف

بیش از ۸ هزار بیننده در زمان بسیار کوتاهی، این جمله‌ی آنیا رشکه را تفسیر کردند و بر ضد و به طرفداری از آن نظر خود را نوشتند. به گفته‌ی این مجری، دلایل مفسران دنیای مجازی که با پذیرش "بیش از اندازه‌ی پناه‌جویان" مخالفت می‌کردند، متفاوت بوده است: برخی نگران از دست دادن شغل و موقعیت خود بودند. برخی از این وحشت داشتند که آلمانی‌ها با خارجی‌ها ازدواج کنند و اصالت نژاد آلمانی را به خطر بیندازند. گروهی از این که خارجی‌ها نظم و قانون آلمانی را رعایت نمی‌کنند، شکایت داشتند و استدلال‌هایی از این دست.

آنیا رشکه، یکی از مجریان برنامه‌ی پربیننده‌ی "چشم‌انداز" در شبکه اول تلویزیون آلمان

آنیا رشکه، یکی از مجریان برنامه‌ی پربیننده‌ی "چشم‌انداز" در شبکه اول تلویزیون آلمان

برخی هم در واکنش به نظر آنیا رشکه به دلایل نژادپرستانه استناد و با او مخالفت کرده‌اند. این مجری منتقد در این رابطه می‌گوید: «تا وقتی که تفسیرها تنها به ابراز عقیده محدود ‌شود، قابل پذیرش است. ولی زمانی که این نظرات به فحاشی و تحریک و توهین‌های نژادپرستانه بدل شود، نباید در مقابل آن ساکت ماند.»

به گفته‌ی رشکه افزایش حمله‌های نژادپرستان به خانه‌ها و محل اسکان پناه‌جویان در آلمان، نتیجه‌ی این سکوت بوده است. ظاهرا راست‌گرایان به همین دلیل تصور می‌کنند که اکثریت جامعه با آن‌ها موافق است و از این ‌رو برخلاف گذشته که گرایش‌های راست‌گرایانه‌ی افراطی بدون نام و نشان مطرح می‌شد، در حال حاضر این افراد در دنیای مجازی با اسم و امضا علیه پناه‌جویان نظر می‌دهند و حمله به آنان را برنامه‌ریزی می‌کنند.

رشکه در این رابطه می‌گوید: «از این ‌رو زمان آن فرارسیده که علیه این گرایش‌های ضدانسانی موضع بگیریم، واکنش نشان بدهیم و از کسانی که به این جماعت تعلق دارند، آشکارا بازخواست کنیم.»

مقصر؛ سیاستمداران

رشکه

رشکه

در دامن‌زدن به جو ضد پناه‌جویان سهم سیاستمداران آلمان را کم اهمیت نمی‌داند. او معتقد است که احزاب و نمایندگان سیاسی آن‌ها هم در این راستا "تا اندازه‌ای" مسئولیت دارند: «برخی از آن‌ها، به عنوان مثال در بایرن، وقتی شعارهای عوام‌فریبانه می‌دهند، در واقع به عنوان کسانی که این "آتش‌افروزی‌ها" را تسریع می‌کنند، عمل کرده‌اند.»

او می‌گوید، وظیفه‌ی این و آن وزیر یا "حتی صدراعظم آلمان" این است که وقتی مخالفان بر علیه اسکان پناه‌جویان در برخی از شهرها مثل "فرایتال" دست به تظاهرات می‌زنند و شعار می‌دهند "آشغال‌ها، بیرون"، دست‌کم در محل حاضر شوند و بگویند که «تمام. این‌طوری نمی‌شه.»

بنا بر آماری که رشکه در این مصاحبه ارائه داده شمار کسانی که از پناه‌جویان پشتیبانی کرده‌اند، اندک نبوده است. او از این گروه می‌خواهد که ساکت ننشینند و جسارت نشان دهند: «افراد زیادی هستند که نژادپرست نیستند و به پناه‌جویان کمک‌های زیادی کرده‌اند.» به نظر او این انسان‌ها باید نشان دهند که اکثریت جامعه را تشکیل می‌دهند.