چشم‌انتظاری برای جواب، مشکل اصلی پناهجویان برای یافتن کار

چشم‌انتظاری برای جواب، مشکل اصلی پناهجویان برای یافتن کار

دولت آلمان اصلاحات تازه‌ای در قوانین مربوط به کار برای پناهجویان وارد کرده، اما نتایج یک تحقیق تازه نشان می‌دهد روند طولانی مدت رسیدگی به درخواست‌های پناهجویی موجب شده تا پناهجویان با مشکل یافتن کار روبرو باشند.

چشم‌انتظاری برای جواب، مشکل اصلی پناهجویان برای یافتن کار

چشم‌انتظاری برای جواب، مشکل اصلی پناهجویان برای یافتن کار

نتیجه یک تحقیق تازه که توسط مؤسسه "برتلزمان" در آلمان انجام شده، نشان می‌دهد معطلی طولانی مدت برای دریافت جواب پناهندگی، مانع اصلی بر سر هم‌‌پیوندی سریع پناهجو در بازار کار آلمان است.

دولت آلمان مدت اقامت اجباری پناهجو در مکانی را که از سوی اداره مربوط به امور پناهجویان مشخص شده، به سه ماه کاهش داده است. همچنین طبق قانون، ممنوعیت کار برای پناهجو نیز به سه ماه کاهش یافته، با این حال تحقیق مؤسسه برتلزمان نشان می‌دهد که معطلی برای دریافت جواب پناهندگی موجب می‌شود تا شانس پناهجو برای یافتن شغل به شدت کاهش یابد.
بسیاری از کارفرمایان از صرف هزینه و وقت برای آموزش کارآموزانی که در نهایت مشخص نیست آیا در آلمان ماندنی هستند یا خیر، خودداری می‌کنند.
روند رسیدگی به درخواست پناهجویی در اداره مهاجرت به طور معمول ۷ ماه و یک روز طول می‌کشد.

اما طبق تحقیقات انجام شده، در سال ۲۰۱۴ پناهجویان اهل اریتره به طور متوسط ۱۰ ماه و یک روز، پناهجویان افغان ۱۶ ماه و پنج روز و پناهجویان پاکستانی ۱۷ ماه و ۶ روز برای دریافت جواب درخواست پناهندگی خود منتظر مانده‌اند.

آلمان، نیازمند تدابیر تازه
پذیرش سریع‌تر پناهجویان در بازار کار موضوعی است که ۸۴ درصد آلمانی‌ها با آن موافق هستند و از آن حمایت می‌کنند. با این حال در یک نظرسنجی که توسط مؤسسه "TNS Emnid" انجام گرفته، ۴۰ درصد از پرسش‌شوندگان بر این باور بوده‌اند که آلمان دیگر گنجایشی برای پذیرش پناهجو ندارد و ظرفیت کشور تکمیل شده است.

یورگ درگر، یکی از اعضای هیئت مدیره مؤسسه برتلزمان، هنگام ارائه نتایج این تحقیق پذیرش پناهجو از سوی آلمان را "یک وظیفه مهم انسان‌دوستانه" توصیف کرد و گفت: «هر چه سیستم پذیرش پناهجو در بازار کار سریع‌تر و موفق‌تر عمل کند، به همان نسبت نیز تردید‌ها (نسبت به پذیرش پناهجو در کشور) می‌توانند زودتر از میان بروند.»

تهیه‌کنندگان این تحقیق توصیه‌ کرده‌اند که سیاست‌گذاران آلمانی برای سرعت بخشیدن به روند پیوستن پناهجو به بازار کار تدابیر تازه‌ای را به کار بندند. از جمله این تدابیر که به اعتقاد آنها دارای اولویت است، تسریع در روند رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی است.

طبق آنچه در این تحقیق ذکر شده، در هیچ کدام از کشورهای اتحادیه اروپا، صف رسیدگی به درخواست‌های پناهجویی به اندازه آلمان طولانی نیست. تا پایان فوریه ۲۰۱۵ میزان درخواست‌هایی که در نوبت رسیدگی قرار داشته‌اند، نزدیک به ۲۴۴ هزار مورد بوده است.

اداره مهاجرت و رسیدگی به امور پناهجویان در واکنش‌ به انتقادهای مطرح شده‌، کمبود پرسنل را از دلایل اصلی طولانی‌شدن مدت روند رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی می‌دانست. اما به تازگی اعلام شد که این اداره ۲ هزار نیروی جدید استخدام می‌کند.

سیاست‌های پناهجوپذیری و مهاجرپذیری در آلمان

یورگ درگر ضمن ابراز خرسندی در مورد این خبر، خواستار بهبود کیفیت رسیدگی به درخواست‌ها شد. به گفته او ۱۳درصد از تصمیمات مربوط به پرونده‌های پناهجویی که توسط اداره مهاجرت اتخاذ شده‌اند، بعدا در دادگاه اصلاح شده‌اند.

در این تحقیق همچنین آمده، پناهجویان در مدتی که منتظر دریافت جواب پناهندگی‌شان هستند، باید امکان یادگیری زبان آلمانی را داشته باشند اما این امر تا کنون تنها در پنج ایالت آلمان برای پناهجویان میسر بوده است.

تهیه‌کنندگان این تحقیق پیشنهاد داده‌اند که در طول این مدت، باید سوابق کاری پناهجو تنظیم و در اختیار وزارت کار قرار بگیرد تا پس از پایان مدت انتظار و دریافت جواب، پناهجو بتواند به سرعت وارد بازار کار شود.