«پناهجویان موجب ارتقای اقتصاد آلمان خواهند شد»

«پناهجویان موجب ارتقای اقتصاد آلمان خواهند شد»

با وجود هزینه‌های کوتاه مدتی که روند تطابق پناهجویان با جامعه میزبان دارد، ورود موجی از نیروی کار می‌تواند در میان مدت، چرخ اقتصاد را بیشتر به حرکت در آورد. این عبارت، بخشی از پیش‌بینی کمیسیون اتحادیه اروپاست.

«پناهجویان موجب ارتقای اقتصاد آلمان خواهند شد»

«پناهجویان موجب ارتقای اقتصاد آلمان خواهند شد»

آلمان می‌تواند در سال‌های آینده و به کمک مهاجران، روی رشد بالای اقتصادی حساب کند و چنین فرایندی می‌تواند مستقل از میزان مهارت و توانمندی شغلی مهاجران باشد. این نتیجه پژوهشی در کمیسیون اتحادیه اروپاست که پنجشنبه (۵ نوامبر/۱۴ آبان) منتشر شد.

انستیتوی تحقیقات اقتصادی آلمان بر این نظر است که پناهجویان می‌توانند ظرف چهار سال، بیش از هزینه‌هایی که جذب آماده سازی آنها برای ورود به بازار کار شده، سودآوری اقتصادی داشته باشند.

اقتصاد آلمان هم اینک با کمبود ۶۰۰هزار نیروی کار روبروست. زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد آلمان فدرال کلید این فرآیند را در فرصت‌های آموزشی برای پناهجویان دانسته است.

انتظار می‌رود که حضور پناهجویان حتی در کوتاه مدت هم اثرات مثبتی بر اقتصاد آلمان بگذارد. کمیسیون اتحادیه اروپا در یک ارزیابی مفصل، اثرات موج ورود پناهجویان بر اقتصاد آلمان را بررسی کرده است. تاثیرات اولیه پرداختنی هستند و تاثیرات ثانویه دریافتی!

اولین تاثیر به مخارج کوتاه مدتی مربوط می‌شود که باید برای جا به جایی پناهجویان پرداخته شوند. به طور مشخص مخارج تقسیم پناهجویان حاضر در ایتالیا و یونان... آلمان باید هزینه پذیرش آنها، هزینه کلاس زبان و دوره‌های آموزشی دیگر را تقبل کند. بر این اساس و به خاطر چنین مخارجی، قروض دولتی آلمان به کمیسیون اروپا آهسته‌تر تادیه خواهند شد.

اما این شرایط در سال ۲۰۲۰ تغییر می‌کند و با نزدیک شدن سطح مهارت و توانمندی پناهجویان به سطح شهروندان آلمانی، به میزان رشد اقتصادی این کشور ۷ /۰ درصد افزوده می‌شود.

طبق برآورد کمیسیون اروپا، حتی اگر پناهجویان از سطح مهارت کمتری نسبت به پیش‌بینی‌ها برخوردار شوند، باز هم باید روی افزایش ۰/۵درصدی نرخ تولید ناخالص ملی آلمان حساب کرد. علت چنین وضعیتی از نظر پژوهشگران کمیسیون، افزایش شمار کارکنان و بالا رفتن میزان مالیات پرداختی خواهد بود.

در سال جاری رشد تولید ناخالص ملی آلمان نسبت به رقم پیش‌بینی شده بین ۰/۱ و ۰/۲ درصد بیشتر خواهد شد. این افزایش برای سال ۲۰۱۶ بین ۰/۳ تا ۰/۴درصد خواهد بود.

مبنای پیش‌بینی کارشناسان اتحادیه این بوده که آلمان در سال جاری ۷۰۰هزار پناهجو را می‌پذیرد. بر اساس این موج، نرخ رشد جمعیت آلمان که مدت‌ها منفی بوده، نسبت به رقم پیش‌بینی شده ۱/۱درصد بیشتر خواهد شد. اما این پیش‌بینی می‌تواند تغییر کند زیرا بنا بر اعلام وزارت کشور آلمان، تنها ظرف ده ماهه اول سال ۷۵۸هزار پناهجو وارد آلمان شده‌اند.

مدیر انستیتو پژوهش‌های اقتصادی آلمان می‌گوید پیش‌بینی‌های کنونی بر سه عامل استوار و قابل تحقق هستند: نخست تعداد پناهجویان، دوم سن و سال و سوم مهارت و آمادگی حرفه‌ای آنها.

مارسل فراتزشر می‌گوید زمان معمول برای بهره‌مندی از این موج جمعیتی، شش سال است اما حتی در بدبینانه‌ترین سناریو، درآمد سرانه کسانی که همین الان نیز در آلمان زندگی می‌کنند پس از ده سال بالاتر خواهد رفت.

منبع: http://goo.gl/OfdYau