پناهجویان در آلمان از کدام خدمات درمانی برخوردارند؟

پناهجویان در آلمان از کدام خدمات درمانی برخوردارند؟

سلامتی بزرگ‌ترین نعمت زندگی است. پناهجویان نیز می‌توانند از نظام بهداشتی و درمانی آلمان بهره‌مند شوند. اطلاعاتی درباره کمک‌هایی که پناهجویان می‌توانند در صورت بیماری‌، ناراحتی‌ روحی و تصادفات دریافت کنند.

پناهجویان در آلمان از کدام خدمات درمانی برخوردارند؟

پناهجویان در آلمان از کدام خدمات درمانی برخوردارند؟

هنگام بیماری به کجا مراجعه کنم و چه کسی مخارج درمان را می‌پردازد؟

طبق قوانین آلمان، پناهجویانی که روند رسیدگی به پرونده‌شان هنوز در جریان است تنها در مواقع اضطراری، یعنی "در صورت داشتن درد و بیماری‌ای حاد" می‌توانند به پزشک مراجعه کنند.

بدین منظور پناهجو باید از اداره امور اجتماعی مربوطه درخواست یک "گواهی بیماری" کند و سپس با مراجعه به اداره یاد شده آن را تحویل بگیرد. پناهجو باید با این گواهی به یک پزشک مراجعه ‌کند. اداره امور اجتماعی هزینه ویزیت دکتر و داروهایی که احتمالا دکتر برایش تجویز می‌کند را می‌پردازد.

برای خرید دارو باید با نسخه دکتر به یک داروخانه رفت.

زنانی که باردار هستند یا کودکی را به دنیا آورده‌اند حق برخورداری از همان خدمات پزشکی‌ای را دارند که به یک زن آلمانی تعلق می‌گیرد.

کارت سلامتی چیست؟

برخی سیاستمداران خواستار آن‌اند که پناهجویان به محض ورود به آلمان "کارت سلامتی" دریافت کنند. هر آلمانی‌ای که دارای بیمه درمانی است، یک چنین کارتی را دارد. با کارت سلامتی می‌توان بدون گواهی بیماری به پزشک مراجعه کرد. البته با کارت سلامتی تنها هزینه آزمایش‌های بسیار ساده پرداخت می‌شوند.

شرکت‌های بیمه درمانی موارد مخصوصی مثل جایگزین کردن دندان ‌یا خرید عینک را برای مدتی بسیار طولانی بررسی می‌کنند. اداره امور اجتماعی نیز همیشه هزینه چنین خدماتی را تقبل نمی‌کند.

در برخی از ایالت‌های آلمان پناهجویان دارای کارت سلامتی هستند.

چه موقع وضعیت تغییر می‌کند؟

کسی که بیش از ۱۵ ماه در آلمان زندگی کرده و هنوز به تقاضای پناهندگی‌اش پاسخ داده نشده، می‌تواند از خدمات درمانی و بیمه درمانی قانونی مشابه شهروندان آلمانی برخوردار شود.

در اصل اگرچه پناهجو در این حالت هنوز دارای بیمه درمانی نیست، اما با وجود این، کارت بیمه دریافت و حق استفاده از خدمات درمانی مشابه آلمانی‌ها را پیدا می‌کند.

در این مورد نیز اداره امور اجتماعی پرداخت هزینه‌ها را بر عهده می‌گیرد.

اما در اینجا هم شرکت بیمه درمانی هزینه خرید عینک، داروهایی که باید پزشک تجویز کرده باشد، مترجم و رفت و آمد را نمی‌پذیرد. در مورد کودکان اما استثناهایی وجود دارد.

اگر پناهجویی بیش از ۹۳،۸۴ یورو برای خرید دارو پرداخت کرده باشد، می‌تواند صورتحساب‌ها را برای شرکت بیمه درمانی بفرستد و برای باقی سال نباید پولی برای دارو بپردازد.

چگونه می‌توانم در صورت داشتن مشکل روحی کمک بگیرم؟

این مورد بخصوص در ابتدا بسیار دشوار است، چون حتی در مورد بیماری‌های جسمی هم تنها در موارد اضطراری می‌توان به پزشک مراجعه کرد.

پس از گذشت ۱۵ ماه از شروع روند رسیدگی به درخواست پناهندگی هم که پناهجو می‌تواند با کارت سلامتی خود به طور مستقیم به پزشک مراجعه کند، باید ثابت کند که به لحاظ روحی وضعیت بسیار بدی دارد تا بتواند کمک روان‌درمانی دریافت کند.

بسیاری از پزشکان با این مشکل آشنا هستند و نشانی مراکزی را دارند که پناهجویان می‌توانند برای مشاوره به آن‌ها مراجعه کنند.

تجریه "ابرامی"، پناهنده اهل گامبیا

«موقعی که به اینجا آمدم، کسی که مسئول من بود مرا برای انجام یک تست سلامتی به کلینیکی برد. دو ماه پس از آن مریض شدم و او مرا پیش پزشک برد. من همیشه می‌توانستم وقتی مشکلی داشتم به او زنگ بزنم. بعد او می‌آمد و مرا می‌برد.

یک بار هم چشمم اذیتم می‌کرد. با هم رفتیم و عینک خریدیم. اداره امور اجتماعی پول عینک را پرداخت. پس از یکی دو ماه شرکت بیمه درمانی به من کارت سلامتی داد.»

"ابرامی" دو سال است که در شهر "برمن" زندگی می‌کند.

منبع: http://goo.gl/0TP3Pk