پناهجویان با پای پیاده به سوی غرب اروپا راه افتاده‌اند

پناهجویان با پای پیاده به سوی غرب اروپا راه افتاده‌اند

وضعیت متقاضیان پناهندگی در بوداپست پیوسته بغرنج‌تر می‌شود. صدها نفر از پناهجویان از مجارستان با پای پیاده به سوی مرز اتریش به راه افتاده‌اند. در جزایر دریای اژه هم بین پلیس و آوارگان درگیری پیش آمد.

پناهجویان با پای پیاده به سوی غرب اروپا راه افتاده‌اند

پناهجویان با پای پیاده به سوی غرب اروپا راه افتاده‌اند

در ایستگاه قطار کلتی بوداپست هزاران پناهجو هم‌چنان برای حرکت به سوی آلمان انتظار می‌کشند. بیشتر پناهجویان بلیط دارند اما سالن ایستگاه به رویشان بسته شده‌ است.

چند صد نفر از آوارگان در این میان با پای پیاده، مسیر اتریش را پیش گرفته‌اند. این تصمیم جوان‌هاست. آنها از ۳۰۰۰ نفری که در محوطه روبروی ایستگاه قطار جمع شده بودند خواستند بیش از این منتظر نمانند و با پای خودشان راهی شوند. بیشتر این جوان‌ها برای کمک به مادران، بچه‌های کوچک را روی دوش خود حمل می‌کنند.

ماموران پلیس پناهجویان را به نوعی اسکورت می‌کنند اما مانع رهسپار شدن آنها نشده‌اند. جوانی از اهالی حلب به خبرنگار دویچه‌وله می‌گوید: «وقتی در دسته‌های کوچک باشیم، پلیس از پس ما بر می‌آید اما اگر زیاد باشیم، قوی می‌شویم.»

پیش از این اقدام، حدود ۳۰۰ پناهجو، از مرکز ثبت نام روژکه در مرز مجارستان - صربستان گریخته بودند. فرار آنها ابراز نارضایتی از انتظار طولانی در محلی با سیم‌های خاردار بود. بسیاری از آنها وارد بزرگراهی شدند که از بوداپست می‌گذرد. پلیس توانست برخی از این افراد را دستگیر کند و به اردوگاه برگرداند.

قطار خاموش در بیسکه

در ایستگاه بیسکه در ۴۰ کیلومتری بوداپست نیز حدود ۵۰۰ پناهجو در یک قطار مانده‌ا و انتظار می‌کشند. آنها اعتراض خود به وضعیت موجود را با خودداری از گرفتن آب و غذا نشان می‌دهند. گزارشگران حاضر در محل می‌نویسند حدود ۳۰۰ نفر از این عده، در امتداد ریل آهن به سمت اتریش به راه افتاده‌اند.

از جایی که آنها هستند تا مرز اتریش و مجارستان، حدود ۲۰۰ کیلومتر راه است. خبرگزاری رسمی مجارستان اعلام کرده که ۵۰ نفر این عده از میانه راه برگشته‌اند.

پناهجویان عکس آنگلا مرکل را به عنوان چهره محبوب خود حمل می‌کنند

پناهجویان عکس آنگلا مرکل را به عنوان چهره محبوب خود حمل می‌کنند

مقامات مجار روز جمعه (سوم سپتامبر/۱۲ شهریور) گذاشتند که این قطار در مسیر بوداپست به سمت غرب به راه بیفتد اما قطار در ایستگاه بیسکه متوقف شد تا پناهجویان برای ثبت نام در مراکز مربوطه تقسیم شوند. آوارگان دولت مجارستان را متهم می‌کنند که آنها را در تله گرفتار کرده است.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، می‌گوید بنا بر قوانین اتحادیه اروپا وظیفه کشورش تنها این است که مشخصات هر مهاجری که از راه می‌رسد را ثبت کند و از این نظر نباید سرزنشی متوجه مجارستان باشد. او در کنفرانسی مطبوعاتی در بروکسل عنوان کرد که مشکل پناهندگان، مسئله اتحادیه اروپا نیست بلکه مشکل آلمان است: «زیرا همه می‌خواهند به آلمان بروند.».

به گفته او اقدامات مجارستان واکنش این کشور "به سیاست شکست خورده اروپاست"، زیرا کنترل مرزهای اتحادیه اروپا بر عهده ۲۸ عضو آن است.

نارنجک بی‌حس‌کننده

در آن سوی اروپا و در جزایر دریای اژه که به یونان تعلق دارند، نیز هرج و مرج شدیدی به پا شده است. هزاران مهاجر که منتظر ادامه سفر هستند، در فضای آزاد به سر می‌برند و هیچ تامینی ندارند.

هرج و مرج در جزایر یونانی

هرج و مرج در جزایر یونانی

در بندر جزیره لسبوس، مأموران پلیس با نارنجک بی‌حس کننده به مصاف حدود ۱۰۰۰ نفر پناهجوی افغان رفتند تا جلوی سوار شدن آنها را به یک کشتی عازم پیرئوس بگیرند. به گفته گشت دریایی یونان، پناهجویان یادشده جزو افرادی نبودند که ثبت‌نام کرده‌اند.

کتک‌کاری در کوس

فرانس تیمرمانس، قائم مقام رئیس کمیسیون اروپا به همراه دیمیتریس آوراموپولوس، کمیسر اتحادیه اروپا در امور پناهندگان به جزیره کوس رفته‌اند تا شرایط این جزیره را از نزدیک بررسی کنند. شامگاه پنجشنبه (سوم سپتامبر/۱۲ شهریور) زد و خورد شدیدی میان مهاجران و ساکنان جزیره روی داد تا آنجا که پلیس برای متفرق کردن طرفین، به پرتاب گاز اشک‌آور متوسل شد.

دولت آلمان برای حمایت یونان در غلبه بر بحران پناهجویی، کمک‌های مالی و انسان‌دوستانه خود از طریق سازمان ملل و صلیب سرخ را دو برابر کرده و به ۴/ ۲ میلیون یورو افزایش داده است.