پرتاب نارنجک به اقامت‌گاه موقت پناهجویان در آلمان

پرتاب نارنجک به اقامت‌گاه موقت پناهجویان در آلمان

شمار حملات به اقامت‌گاه‌های پناهجویان در ماه‌های اخیر افزایش یافته است. به گفته‌ وزیر کشور آلمان، مرحله‌ جدیدی در شکل ابراز مخالفت شهروندان این کشور با سیاست پذیرش پناهجوی دولت آغاز شده که با خشونت همراه است.

پرتاب نارنجک به اقامت‌گاه موقت پناهجویان در آلمان

پرتاب نارنجک به اقامت‌گاه موقت پناهجویان در آلمان

هم‌زمان با افزایش شمار پناهجویان در آلمان، حملات پناهجوستیزانه در این کشور نیز ابعاد جدیدتری به خود گرفته است. به گزارش خبرگزاری آلمان در سحرگاه جمعه (۲۹ ژانویه/۹ بهمن) افراد ناشناسی یک نارنجک آماده‌ انفجار به اقامت‌گاه‌موقت پناهجویان در شهر "ويلينگن شونينگن" واقع در ایالت بادن وورتمبرگ در جنوب غربی آلمان پرتاب کردند. این نارنجک با وجود آن که چاشنی آن کشیده شده بود، عمل نکرد. بنا به گزارش رسانه‌ها، نگهبان اقامت‌گاه نارنجک را در ساعت ۱،۱۵ دقیقه‌ی صبح جمعه کشف کرده و به پلیس خبر داده است. ۲۰ تن از ساکنان اقامت‌گاه به مکان‌های دیگر انتقال داده شدند. در این واقعه، به کسی آسیب نرسیده است.

راینهولد گال، وزیر داخله‌ بادن وورتمبرگ، ضمن اعلام آغاز تحقیقات از همکاران خود خواست، تحت تاثیر "هیستری" ضد پناهجویی که در حال حاضر در آلمان حاکم است، قرار نگیرند. او در نامه‌ای خطاب به آنان نوشت: «ما این حادثه را با دقت تمام، آن‌طور که هست و نه آن گونه که به‌نظر می‌رسد، بررسی خواهیم کرد.» گفته می‌شود که تحقیقات پلیس محدود به یک گروه نمی‌شود و در یک راستا صورت نمی گیرد، بلکه همه‌ جوانب و امکانات را شامل می‌شود.

پدیده‌ جدید

توماس د مزیر، وزیر کشور آلمان، در این رابطه ضمن ابراز نگرانی از افزایش شمار حملات علیه پناهجویان تاکید کرد که «چنین برخوردی مطلقا قابل قبول نیست.» او گفت که برای نگرانی‌ها و انتقادهای شهروندان آلمان در رابطه با موضوع پناهجویی تفاهم کامل دارد، ولی "اعمال خشونت" را قابل پذیرش نمی‌داند. به گفته‌ توماس د مزیر، این که اعمال خشونت "از میانه‌ اجتماع نشأت بگیرد"، پدیده‌ای تازه است و تنها راه مقابله با آن، پیگرد بزه‌کاران و مجازات آنان است.

آمار جدید

بنا بر تازه‌ترین گزارش‌های وزارت داخله‌ بادن وورتمبرگ در سال گذشته در جنوب غربی آلمان، ۶۸ حمله به اقامت‌گاه‌های پناهجویان ثبت شده است.

توماس د مزیر، وزیر کشور آلمان: اعمال خشونت علیه پناه‌جویان قابل پذیرش نیست

توماس د مزیر، وزیر کشور آلمان: اعمال خشونت علیه پناه‌جویان قابل پذیرش نیست

"اشپیگل آنلاین" شمار حملات به این اقامت‌گاه‌ها را در سال ۲۰۱۵ در سطح آلمان، بیش از یک هزار مورد گزارش کرده است. بر اساس آمار اداره‌ جنایی آلمان، در سال گذشته بالغ بر ۹۰۱ حمله علیه پناهجویان با انگیزه‌های راست‌گرایانه صورت گرفته است. در سال ۲۰۱۴، نزدیک به ۱۹۹ عملیات پناهجوستیزانه رخ داده که ۱۷۷ مورد آن از سوی راست‌گرایان افراطی انجام گرفته است.

در گزارش "اشپیگل آنلاین" آمده است که به ویژه شمار حملات خشونت‌بار افزایش یافته که تعداد آن‌ها در سال گذشته به ۱۷۳ مورد می‌رسد. این رقم در سال ۲۰۱۴، بر ۲۸ مورد بالغ می‌شد. در سال ۲۰۱۵، شمار حملات انفجاری و آتش‌سوزی از ۶ به ۹۲ مورد رسیده است.

هولگر مونش، رییس اداره‌ جنایی مرکزی آلمان به "اشپیگل آنلاین" گفته است که این جرایم، با قاطعیت تمام مورد بررسی قرار می‌گیرند و بزهکاران به مجازات اعمال خود می‌رسند.

در سال ۲۰۱۵، نزدیک به يک ميليون پناهجو وارد آلمان شدند. اغلب گروه‌های راست افراطی که با برنامه‌ پناهجوپذیری آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان مخالفند، سیاست اعمال خشونت، ضرب و شتم پناهجويان و مهاجران و انتشار مقالات و نظرات نژادپرستانه در شبکه‌های اجتماعی و اينترنت را درپیش گرفته‌اند.

منبع: http://goo.gl/aCVIwK