وزیر کشور آلمان دستور کنترل مرزهای این کشور را صادر کرد

وزیر کشور آلمان دستور کنترل مرزهای این کشور را صادر کرد

به گفته توماس دمزیر، وزیر کشور آلمان مرزهای این کشور به دلیل ورود بی‌رویه پناهجویان کنترل خواهد شد. مسئولان راه‌آهن آلمان اعلام کردند که تردد قطار میان اتریش و ایالت بایرن تا بامداد دوشنبه متوقف شده است.

وزیر کشور آلمان دستور کنترل مرزهای این کشور را صادر کرد

وزیر کشور آلمان دستور کنترل مرزهای این کشور را صادر کرد

توماس دمزیر، وزیر کشور آلمان، روز یکشنبه (۲۲ شهریور / ۱۳ سپتامبر) در برلین خبر داد که آلمان مرزهای خود را کنترل می‌کند. رسانه‌های آلمان و اتریش نیز در این باره گزارش داده‌اند. وزیر کشور آلمان این فرمان را با پیمان شنگن هماهنگ دانست.

پیمان شنگن موافقت نامه‌ای در اتحادیه اروپا است که به برداشته شدن مرزها بین بیشترکشورهای این اتحادیه انجامید و امکان مسافرت بدون روادید شهروندان را فراهم کرد.

توماس دمزیر افزود: «کنترل مرزها با هدف کنترل و کاهش جریان ورود پناهجویان به آلمان صورت می‌گیرد. این کنترل تا زمانی ادامه خواهد داشت که مقررات ورود منظم به آلمان دوباره برقرار شود.»

گفته می‌شود ماموران پلیس آلمان برای اجرایی کردن این فرمان در حالت آماده‌باش به سر می‌برند و قرار است پلیس فدرال آلمان کلیه ماموران مازاد خود را برای حفاظت از مرزهای جنوبی این کشور به ایالت بایرن بفرستد.

وزیر کشور آلمان تاکید کرد که این تصمیم با موافقت تمامی احزاب در دولت ائتلافی اتخاذ شده است. وی افزود که آلمان بر اساس قرارهای ملی و پیمان‌های اروپایی هم‌چنان خود را مقید به حفاظت از پناهجویان می‌داند.

دمزیر با اشاره به وضعیت اسف‌بار آوارگان و بحران پناهجویان سوری در اروپا در گفت‌وگو با روزنامه تاگس‌اشپیگل گفت: «ما نباید چشمان خود را بر روی کشتار مردم سوریه ببندیم.»

وزیر کشور آلمان تصریح کرد که اروپا نیاز به یک "استراتژی امنیتی" مشترکی دارد که نمی‌تواند "تنها به اقدامات دیپلماتیک محدود شود." اما دمزیر مخالفت خود را با علمیات احتمالی زمینی در عراق و سوریه ابراز کرد.

توماس دمزیر، وزیر کشور آلمان گفت که این کشور هم‌چنان خود را مقید به حفاظت از پناهجویان می‌داند

توماس دمزیر، وزیر کشور آلمان گفت که این کشور هم‌چنان خود را مقید به حفاظت از پناهجویان می‌داند

استقبال اوربان از تدابیر جدید آلمان

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان نیز از تصمیم جدید دولت آلمان استقبال کرد. او گفت: «تصمیم آلمان برای کنترل مرزها قابل‌فهم است و از این طریق همبستگی خود با کشور آلمان اعلام می‌کنیم.»

اوربان در هفته‌های گذشته به علت سخت‌گیری نسبت به پناهجویان در مجارستان به شدت مورد انتقاد سیاستمداران آلمانی و اتریشی قرار گرفته بود. اوربان افزود: «تصمیم آلمان ضروری بود تا بتواند هم‌چنان مدافع ارزش‌های مشترک اروپا و آلمان باشد.»

به گفته اوربان کشورهای اروپایی باید هر چه زودتر در صدد کنترل مرزهای یونان برآیند، زیرا که این کشور مقصد نخست آوارگان و پناهجویان به اروپا محسوب می‌شود.

قطع تردد قطار میان آلمان و اتریش

راه‌آهن فدرال آلمان به دستور نهادهای دولتی این کشور تمام خطوط ارتباطی راه‌آهن میان آلمان و اتریش تا ساعت ۶ بامداد دوشنبه (۱۴ سپتامبر/۲۳ شهریور) را قطع کرده است.

سخنگوی راه‌آهن آلمان نیز تایید کرد که تردد قطار در مسیر اتریش به ایالت بایرن آلمان متوقف شده است. پیشتر راه‌آهن سراسری اتریش نیز اعلام کرده بود که در حال حاضر هیچ قطاری از اتریش به مقصد آلمان اجازه حرکت ندارد.

در روز گذشته ورود حدود ۱۳ هزار پناهجو در ایستگاه مرکزی مونیخ ثبت شده است. مونیخ، مرکز ایالت بایرن از اواخر ماه اوت تا کنون میزبان بیش از ۶۳ هزار پناهجو بوده است. این شمار بیش از تمامی پناهجویانی است که ایالت بایرن در کل سال ۲۰۱۴ پذیرفته است.

فشار بحران پناهجویی بر ایالت‌های آلمان

زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد و انرژی و رئیس حزب سوسیال دمکرات آلمان در این باره گفت آلمان به ظرفیت نهایی خود برای پذیرش پناهجو نزدیک شده است.

نه تنها ایالت بایرن که بیشترین فشار پناهجویان را پذیرفته، بلکه بیشتر ایالت‌های دیگر آلمان نیز به مرز پذیرش پناهجو رسیده و دیگر توان پذیرش بیشتری را ندارند.

وزرای داخلی ایالت‌های مختلف آلمان هم‌صدا و بدون احتساب تعلقات سیاسی‌شان خواستار پایان یافتن هرج‌و‌مرج موجود در امر اسکان پناهجویان شده‌اند.

روگر لونتس، رئیس کنفرانس وزرای داخلی ایالت‌های مختلف آلمان در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه آلمانی "ولت آم زونتاگ" در این باره گفت ایالت‌های مختلف از اجازه ورود به پناهجویان به شدت غافلگیر شدند.

روگر لونتس در این مصاحبه در ادامه گفت: «ما باید در جریان تصمیم‌گیری‌ها قرار می‌گرفتیم. باید به ایالت‌های مختلف زمانی برای تهیه مقدمات پذیرش پناهجویان داده می‌شد.» او همچنین گفت ایالت‌های مختلف آلمان توانایی پذیرش موج وسیع پناهجویان را با چنین سرعتی نداشتند.

ورود بی‌رویه پناهجویان به آلمان، مسئولان این کشور را مجبور به کنترل مرزها کرد

ورود بی‌رویه پناهجویان به آلمان، مسئولان این کشور را مجبور به کنترل مرزها کرد

آلمان خواستار همبستگی بیشتر کشورهای اروپایی شد

زیگمار گابریل، معاون صدراعظم آلمان، برای حل معضل پناهندگی در اروپا خواستار همبستگی همه کشورهای اتحادیه اروپا شد. او در مصاحبه‌ای با روزنامه آلمانی "تاگس‌اشپیگل" به این موضوع پرداخت.

گابریل گفت در کنفرانس وزرای داخلی کشورهای عضو اتحادیه اروپا که قرار است روز دوشنبه (۲۳ شهریور / ۱۴ سپتامبر) در بروکسل برگزار شود باید با اجرایی شدن طرح کمیسیون اتحادیه اروپا مبنی بر پخش ۱۶۰ هزار پناهجو در کشورهای مختلف اتحادیه اروپا، فشار بر آلمان در این رابطه کاهش یابد.

توماس دمزیر، وزیر کشور آلمان در نظر دارد در کنفرانس روز دوشنبه وزرای داخلی کشورهای عضو اتحادیه اروپا سعی کند "سرانجام" در این رابطه توافقی میان کشورهای عضو صورت گیرد. او در مصاحبه با روزنامه آلمانی "تاگس‌اشپیگل" گفت اگر این تفاهم انجام نشود اتحادیه اروپا شکست سنگینی خورده است.