وزیر کشور آلمان به هواداران پگیدا: دنبال فریبکاران نروید

وزیر کشور آلمان به هواداران پگیدا: دنبال فریبکاران نروید

جریان اسلام‌ستیز "پگیدا" در آلمان به مناسبت یک‌سالگی تاسیس خود به تظاهراتی بزرگ فراخوانده است. نگرانی در میان سیاستمداران این کشور افزایش می‌یابد و پلیس اعلام کرده که با خشونت‌طلبان به شدت مقابله خواهد کرد.

وزیر کشور آلمان

وزیر کشور آلمان

نخستین تظاهرات جریان موسوم به "میهن‌پرستان اروپایی علیه اسلامی‌کردن مغرب‌زمین" که به صورت اختصاری خود را "پگیدا" می‌نامد، در تاریخ ۲۰ اکتبر ۲۰۱۴ در شهر درسدن در شرق آلمان برگزار شد. این جریان در آستانه یک‌سالگی تاسیس خود، به تظاهراتی بزرگ فرا خوانده و می‌خواهد شامگاه دوشنبه (۱۹ اکتبر/۲۷ مهر) هزاران تن را به خیابان‌ها بیاورد.

اما مخالفان "پگیدا" نیز بیکار ننشسته‌اند و قصد دارند تظاهراتی در اعتراض به این جریان برگزار کنند. سیلیو لانگ، رهبر "ائتلاف برای درسدن تهی از نازی‌ها" گفته است، مخالفان که جبهه گسترده‌ای از نیروهای گوناگون‌اند، قصد دارند تظاهراتی با شعار "قلب به جای تحریکات" برگزار کنند و نگذارند که تظاهرات یک‌سالگی پگیدا با موفقیت همراه شود.

آماده‌باش پلیس

پلیس آلمان قصد دارد با بسیج نیروی زیاد تظاهرات هواداران "پگیدا" و مخالفان آن را بدرقه کند. مارکوس اولبیگ، وزیر امور داخلی ایالت زاکسن گفته که پلیس آماده است و در صورت نیاز "پیگیرانه مداخله خواهد کرد".

او شرکت‌کنندگان در تظاهرات را به پرهیز از خشونت فراخواند و گفت: «در صلح اجتماعی ما به شدت اخلال ایجاد شده و نظم دمکراتیک ما که همه به آن می‌بالیم به بازی گرفته شده است». اولبیگ شرکت‌کنندگان در تظاهرات را فراخواند که از تحریکات علیه خارجیان، سیاستمداران و دگراندیشان خودداری کنند.

لوتس باخمن، رهبر پگیدا اعلام کرده که در تظاهرات یک‌سالگی تاسیس این جریان، چند میهمان خارجی نیز حضور خواهند داشت. یکی از این میهمانان آکیف (عاکف) پیرینچسی، نویسنده ترک‌تبار آلمانی، خواهد بود که به داشتن مواضع مهاجرستیز و مخالفت با همجنسگرایان معروف است.

"تزریق نفرت و زهر"

توماس دمزیر، وزیر کشور آلمان، شامگاه یک‌شنبه (۱۸ اکتبر/۲۶ مهر) در کانال اول تلویزیون آلمان سازمان‌دهندگان "پگیدا" را "راستگرایان به شدت افراطی" خواند و گفت: «این افراد پناهجویان را عموما تبهکار و همه سیاستمداران را خائن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نامند و این از هرگونه توافق دموکراتیکی دور است».

دمزیر به شرکت‌کنندگان در تظاهرات "پگیدا" هشدار داد که باید بدانند در پی "فریبکاران" به راه افتاده‌اند. او خطاب به کسانی که خود را "دلواپس" ‌می‌دانند توصیه کرد از کسانی دوری گزینند که "این نفرت و زهر را به کشور ما تزریق می‌کنند".

هایکو ماس، وزیر دادگستری آلمان نیز گفت که جریان "پگیدا" آستانه تحمل و ملاحظه را در جامعه پایین آورده و کاری که این جنبش می‌کند "آتش‌افروزی سخنورانه" است. به گفته او کسانی که در پی افرادی با طرح طناب دار و صورتک‌های هیتلر به راه افتاده‌اند مدت‌هاست که دیگر "شهروندان دلواپس" نیستند.

تزریق نفرت و زهر

تزریق نفرت و زهر

گفتنی است که در آخرین تظاهرات "پگیدا" افرادی چوب‌بست‌هایی نمادین با طناب‌ دار با خود حمل می‌کردند و با آنها آنگلا مرکل صدراعظم و زیگمار گابریل وزیر اقتصاد آلمان را به حلق‌آویز شدن تهدید کرده بودند.

این تهدیدهای علنی افکار عمومی آلمان را برآشفت و به واکنش‌های تند سیاستمداران انجامید. دادستان شهر درسدن اعلام کرده که تحقیقات در زمینه این تهدیدها را آغاز کرده است.

در روزهای آخر هفته مردی ۳۹ ساله خود را آفریننده این طرح‌ها اعلام کرده و گفته که قصد او از این کار "طنز" بوده است.

منبع: http://goo.gl/vsW2Dv