وزیر خارجه ‌آلمان: ایران برجام را سریع و کامل اجرا کند

وزیر خارجه ‌آلمان: ایران برجام را سریع و کامل اجرا کند

فرانک والتر اشتاین‌مایر در آستانه‌ی اجرای برجام از رهبران جمهوری اسلامی خواست که به تعهدات بین‌المللی خود پای‌بند بمانند. او گفت که ایران باید مفاد این طرح را "به‌طور کامل و سریع" به مرحله‌ی اجرا در آورد.

وزیر خارجه ‌آلمان: ایران برجام را سریع و کامل اجرا کند

وزیر خارجه ‌آلمان: ایران برجام را سریع و کامل اجرا کند

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه‌‌ی آلمان که بامداد روز شنبه (۱۷ اکتبر) برای شرکت در نشست مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ و دیدار با مقامات ایران به تهران سفر کرده، در کنفرانسی رسانه‌ای گفت، از صمیم قلب امیدوار است که ایران این "نخستین گام" را در راه پایان‌دادن به تحریم‌ها بردارد و مفاد برجام را "به‌طور کامل و سریع" به مرحله‌ی اجرا در آورد.

قرار است در این کنفرانس که با همکاری "انستیتو مطالعات سیاسی و بین‌المللی"، زیرنظر وزارت خارجه‌ی ایران برگزار می‌شود، در باره‌ی بحران سیاسی و جنگ داخلی سوریه بحث و گفت‌وگو شود.

اشتاین‌مایر هم‌چنین از رهبران سیاسی ایران خواست، سهم خود را در یافتن راه‌کاری برای پایان دادن به کشمکش‌های منطقه ادا کند.

وزیر امور خارجه‌ی آلمان در مصاحبه‌ای با روزنامه‌ی دولتی "ایران" در این رابطه گفت: «ایران با نفوذ سیاسی خود در منطقه، مسئولیت بزرگی برای یافتن راه‌حل این مناقشات دارد. به نظر ما پذیرش هم‌زیستی مسالمت‌آمیز با همه‌ی همسایگان این کشور، از جمله با اسرائیل، در همین راستا قرار دارد.»

مراحل مختلف اجرای برجام

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز در رابطه با روند اجرای برجام، قرار است روز یک‌شنبه (۱۸ اکتبر)، نمایندگان آمریکا، اتحادیه‌ی اروپا و ایران بیانیه‌‌ی مشترکی در باره‌ی چگونگی پیاده‌کردن مفاد این طرح تنظیم و منتشر کنند.

مراحل مختلف اجرای برجام

مراحل مختلف اجرای برجام

وظیفه‌ی کنترل اجرای مراحل گوناگون برجام به عهده‌ی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که مرکز آن در وین، پایتحت اتریش واقع است، گذاشته شده است. گفته می‌شود این آژانس، روز ۱۵ دسامبر سال جاری میلادی نخستین گزارش خود را در خصوص چگونگی رعایت مفاد این توافق‌نامه منتشر می‌سازد.

آزمایش موشک؛ اسباب تردید

کارشناسان معتقدند که آزمایش موفقیت‌آمیز موشک دوربرد "عماد" در ۱۱ اکتبر به روند نزدیکی ایران و کشورهای غربی خدشه وارد ساخته است. وزارت دفاع ایران اعلام کرده که این موشک، «قادر است اهداف مورد نظر را با دقت بالا مورد اصابت قرار داده و به طور کامل منهدم سازد.»

حسین دهقان، وزیر دفاع ایران، در این رابطه گفت که تمام مراحل ساخت "عماد" از سوی متخصصان و طراحان ایرانی صورت گرفته است. محل و تاریخ آزمایش این موشک بالستیک تا کنون اعلام نشده است. گفته می‌شود که این موشک دوربرد، "توانایی هدایت تا لحظه‌ی اصابت به هدف" را دارا است.

واکنش اعتراضی آمریکا

وزارت امور خارجه‌ی آمریکا، این اقدام ایران را "نقض احتمالی قطعنامه‌ی سازمان ملل" ارزیابی کرد و گفت که این موضوع را در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح خواهد کرد. به گفته‌ی مقامات آمریکایی، ایران بر اساس قطع‌نامه‌ی ۲۲۳۱ که چندی پیش به تصویب‌ شورای امنیت سازمان ملل رسید، مجاز نیست به فعالیت‌های مربوط به آن‌دسته از موشک‌های بالستیک که توانایی حمل کلاهک هسته‌ای دارند، دست بزند. این قطع‌نامه هنوز لازم‌الاجرا نیست.

موشک دوربرد "عماد"

موشک دوربرد "عماد"

مرضیه افخم٬ سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی ایران٬ با اشاره به قطع‌نامه‌ی یاد شده می‌گوید: «قطعنامه ۲۲۳۱ موشک‌هایی را که برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی شده‌اند مد نظر دارد که موشک‌های بالستیک ایران اصولا با این هدف طراحی نشده و بنابراین خارج از حیطه یا صلاحیت قطعنامه‌ی شورای امنیت و پیوست‌های آن قرار دارند.»

محمدجواد ظریف، نیز روز شنبه (۱۷ اکتبر) در کنفرانسی رسانه‌ای با حضور اشتاین‌مایر در این راستا یادآور شد که «سخنان دور از واقعیت مقامات آمریکایی، چیز تازه‌ای برای ما نیست.» او گفت که این موشک نه برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای، بلکه برای مقاصد دفاعی طرح‌ریزی شده است. او بار دیگر تاکید کرد که ایران در پی ساختن هلاهک‌های اتمی نیست.

منبع: http://goo.gl/LVlrvD