وزیر خارجه‌ آلمان: ترکیه خواهان ادامه مذاکرات با پ‌ک‌ک است

وزیر خارجه‌ آلمان: ترکیه خواهان ادامه مذاکرات با پ‌ک‌ک است

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه‌ی آلمان اعلام کرد که دولت ترکیه به آلمان و هم‌چنین طرف‌های اروپایی خود اطمینان داده است که به گفت‌وگوهای صلح با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) ادامه خواهد داد.

وزیر خارجه‌ آلمان: ترکیه خواهان ادامه مذاکرات با پ‌ک‌ک است

وزیر خارجه‌ آلمان: ترکیه خواهان ادامه مذاکرات با پ‌ک‌ک است

در پی حمله‌های پی‌درپی هوایی ارتش ترکیه به مواضع پ‌ک‌ک در شمال عراق، فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه‌ی آلمان از دولت این کشور خواست گفت‌وگوهای صلح با کردها را از سر بگیرد.

او در گفت‌وگویی با روزنامه‌ی آلمانی "راینیشه پست" ضمن اشاره به حادبودن درگیری‌های متعدد منطقه‌ای در خاورمیانه، تاکید کرد که متوقف ساختن مذاکرات صلح با کردها و ادامه‌ی کشمکش‌های خونین "هم برای منطقه و هم برای ترکیه پیامدهای وخیمی به همراه خواهد داشت".

اشتاین‌مایر یادآور شد که تنها با از سرگرفتن گفت‌وگوهای صلح می‌توان به درگیری‌های خشونت‌باری که از آغاز سال‌های دهه‌ی ۱۹۹۰ آغاز شده، پایان بخشید.

حضور غیرقابل چشم‌پوشی کردها

وزیر امور خارجه‌ی آلمان هم‌چنین گفت که کردها در صحنه‌ی سیاسی ترکیه حضور دارند و به عنوان "صدایی سیاسی" نیز باید جدی گرفته شوند. به گفته‌ی اشتاین‌مایر "خاموش کردن این صدا با اقدامات قضایی و اداری منطقی نیست".

در انتخابات پارلمانی ماه ژوئن ترکیه حزب دمکراتیک خلق‌ها که جامعه‌ی کرد و بخشی از مخالفان ترک دولت حاکم را نمایندگی می‌کند، توانست برای نخستین بار بیش از ۱۳ درصد آرا را کسب و ۸۰ نماینده روانه‌ی مجلس کند. در نتیجه، حزب حاکم عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر این کشور، اکثریت مطلق خود را از دست داد و ناگزیر از تشکیل ائتلاف با احزاب دیگر شد.

صلاح‌الدین دمیرتاش، یکی از دو رهبر حزب دمکراتیک خلق‌ها در ترکیه، نیز خواهان ازسرگیری مذاکرات صلح با دولت ترکیه است. او روز ۶ اوت در بروکسل، پایتخت بلژیک، در گفت‌وگویی با خبرگزاری آلمان گفت که اتحادیه‌ی اروپا باید برای میانجی‌گری میان دولت ترکیه و پ‌ک‌ک وارد عمل شود.

ترکیه آماده‌ی گفت‌وگو

اشتاین‌مایر در این راستا هم‌چنین گفت: «رهبری ترکیه به ما و طرف‌های اروپایی خود اطمینان داده که به مذاکرات صلح ادامه دهد.» به گفته‌ی وزیر خارجه‌ی آلمان، پیش‌شرط دولت ترکیه ولی پایان دادن به حملات "انتقامی" به نیروهای امنیتی این کشور از سوی هواداران پ‌ک‌ک است.

صلاح‌الدین دمیرتاش، یکی از رهبران حزب دمکراتیک خلق‌ها

صلاح‌الدین دمیرتاش، یکی از رهبران حزب دمکراتیک خلق‌ها

پ‌ک‌ک در پی حمله‌ی انتحاری یک زن تروریست‌هوادار "دولت اسلامی" (داعش) به کنش‌گران طرفدار کردها در شهر سوروچ در جنوب این کشور (نزدیکی مرز سوریه) که بیش از ۳۱ کشته و نزدیک به ۱۰۰ زخمی بر جای گذاشت، به دو مامور پلیس ترک حمله برد و آنان را به قتل رساند. از آن پس دولت ترکیه حملات هوایی خود را به مواضع داعش و پ‌ک‌ک به‌طور هم‌زمان آغاز کرده است و ادامه می‌دهد.

کردها دولت ترکیه را متهم می‌کنند که به‌طور مستقیم و غیرمستقیم با گروه داعش همکاری دارد و در عملیات نظامی علیه کردها از آن‌ها حمایت می‌کند.

رسانه‌های ترکیه روز جمعه (۷ اوت) اعلام کردند که در حمله‌های روزهای گذشته‌ی جنگنده‌های این کشور به شمال عراق، ۶۶۰ عضو پ‌ک‌ک کشته و زخمی شده‌اند.