وزارت خارجه آلمان‌: اخراج پناهجویان افغان عملی نیست

وزارت خارجه آلمان‌: اخراج پناهجویان افغان عملی نیست

دولت آلمان تصمیم دارد افغان‌هایی را که درخواست پناهندگی آنها در آلمان رد شده به افغانستان بازگرداند. وزارت خارجه آلمان این تصمیم را قابل اجرا نمی‌د‌اند و در مورد وضعیت امنیتی متزلزل افغانستان هشدار داده است.

وزارت خارجه آلمان‌ : اخراج پناهجویان افغان عملی نیست

وزارت خارجه آلمان‌ : اخراج پناهجویان افغان عملی نیست

دولت آلمان در فکر بازگرداندن شماری از افغان‌های متقاضی پناهندگی به کشورشان است. درخواست پناهندگی این افراد در آلمان رد شده اما وزارت خارجه آلمان تصمیم اخراج این افغان‌ها از آلمان و بازگرداندن آنها را عملی نمی‌داند.

آندرآس میشائیلز، مدیر سیاسی وزارت‌خارجه آلمان که تحت سرپرستی فرانک والتر اشتاین‌مایر از حزب سوسیال دمکرات (SPD) است، در دیداری با سیاستمداران احزاب ائتلاف دولتی، احزاب دمکرات مسیحی (CDU) و سوسیال مسیحی (CSU) در مورد وضعیت امنیتی متزلزل افغانستان هشدار داد.

به نوشته سایت اشپیگل‌آنلاین، این دیپلمات به گزارش سفیر آلمان در کابل در مورد وضعیت داخلی افغانستان استناد کرده است. در این گزارش نفوذ شبه‌نظامیان طالبان در افغانستان گسترده‌تر از زمان آغاز عملیات ناتو در افغانستان در سال ۲۰۰۱ میلادی توصیف شده است.

سفیر آلمان در کابل همچنین در گزارش خود هشدار داده است که تهدید در افغانستان به طور چشمگیری افزایش یافته و خطر آسیب یا مرگ در پنجاه درصد از مناطق این کشور بالا یا به شدت بالاست. این تهدید در مناطق روستایی که تا کنون نسبتأ امن تلقی می‌شدند نیز رو به رشد است.

در گزارش آمده است: «این وضعیت تا آینده‌ای قابل پیش‌بینی، دلیلی واقعی برای ادامه ارائه درخواست‌پناهندگی از سوی افغان‌ها خواهد بود.»

از آن گذشته دولت افغانستان حاضر به پذیرش افغان‌هایی نیست که درخواست پناهندگی‌شان در آلمان رد شده است. این موضع‌گیری حتی پس از گفتگوهای تلفنی آنگلا مرکل، صدراعظم و فرانک-والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان با اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان در کابل تغییر نکرده است.

اشپیگل‌آنلاین نوشته است که وزارت خارجه آلمان در حال بررسی تدابیری از جمله تهدید دولت افغانستان به کاهش کمک‌های عمرانی آلمان به این کشور است.اما وزارت خارجه آلمان پس از انتشار این گزارش حاضر به موضع‌گیری در این مورد نشده است.

درخواست نماینده ایرانی‌‌تبار مجلس از مرکل

امید نوری‌پورy سیاستمدار ایرانی‌تبار از حزب سبزها در مجلس سراسری آلمان، تصمیم وزارت خارجه درباره اعلام هشدار در مورد وضعیت امنیتی متزلزل افغانستان را درست ارزیابی کرده و هم‌زمان از موضع ‌وزیر کشور انتقاد کرده است.

وزیر کشور آلمان، توماس دمزیر که مسئول ساماندهی وضعیت پناهجویان است، پیش از تصدی این پست وزیر دفاع آلمان بود.

امید نوری‌پور معتقد است که توماس دمزیر باید از وضعیت امنیتی افغانستان به خوبی آگاه باشد، اما تمامی نگرانی‌‌های موجود در این زمینه را نادیده می‌گیرد.

نوری‌پور که در کمیته روابط خارجی حزب سبزها در مجلس سراسری آلمان فعال است، از صدراعظم آنگلا مرکل، خواسته است برای ایجاد رویکردی مشترک در دولت با هدف غلبه بر بحران پناهجویان تلاش کند و به رفتار کسانی که "اذهان عمومی را مشوش می‌کنند پایان دهد".

منبع:http://goo.gl/DgfTVR