واکنش شدید سیاستمداران آلمانی به اعمال نژادپرستانه

واکنش شدید سیاستمداران آلمانی به اعمال نژادپرستانه

سیاستمداران بلندپایه ایالتی آلمان اقدامات خشونت‌‌‌آمیز نژادپرستان علیه پناهجویان در شرق کشور را به شدت محکوم کردند. در برخورد پلیس با معترضان به محل اسکان پناهجویان در شهر هایدن‌آو بیش از ۳۰ مامور پلیس زخمی شدند.

درگیری در هایدن‌‌آو (۲۱ اوت ۲۰۱۵)

درگیری در هایدن‌‌آو (۲۱ اوت ۲۰۱۵)

شامگاه جمعه (۲۱ اوت / ۳۰ مرداد) حزب راست‌گرای "ان پ د" برای مخالفت با اسکان پناهجویان در شهر هایدن‌‌آو، واقع در ایالت شرقی زاکسن، تظاهراتی برگزار کرد. نزدیک به یک هزار نفر در این تظاهرات شرکت کردند و از این تعداد، حدود ۶۰۰ نفر به سمت محلی که به عنوان اقامتگاه برای پناهجویان در نظر گرفته شده رفتند و با بستن خیابان‌های اطراف، مانع ورود اتوبوس‌های حامل پناهجویان به اقامتگاه شدند.

قرار است در این محل که پیش‌تر یک فروشگاه مصالح ساختمانی ‌بوده، حدود ۶۰۰ پناهجو اسکان داده شوند. اکثر این افراد از پناهندگان جنگ‌زده از خاورمیانه و آفریقا هستند.

پلیس هایدن‌آو ابتدا تلاش کرد معترضان را از به‌طور مسالمت‌آمیز متفرق کند، اما با واکنش خشونت‌آمیز آنان روبرو شد. بالاخره حوالی ساعت یک نیمه‌شب ماموران پلیس موفق شدند با استفاده از گاز اشک‌‌‌‌‌آور به اعتراض راست‌گریان پایان دهند. در درگیری میان معترضان و ماموران پلیس شمار زیادی زخمی‌شدند. به گفته سخنگوی پلیس، ۳۱ مامور نیروی انتظامی نیز در میان زخمی‌ها هستند.

"با تمام قوا واکنش نشان می‌دهیم"

این اقدام خشونت‌‌آمیز از جانب نژادپرستان آلمانی و افرادی که تحت تاثیر نیروهای راست‌‌افراطی قرار می‌گیرند، موجی از واکنش‌ها را برانگیخت. از جمله هایکو ماس، وزیر دادگستری آلمان و عضو حزب سوسیال دموکرات اعلام کرد که دولت آلمان این گونه رفتار نژادپرستانه و خارجی‌ستیزانه را تحمل نمی‌کند و با تمام قوا با متخلقان برخورد خواهد کرد.

تظاهرات حزب راست‌گرای -ان پ د- علیه پناهجویان در شهر درسدن

تظاهرات حزب راست‌گرای -ان پ د- علیه پناهجویان در شهر درسدن

او گفت: «ما هرگز نباید بپذیریم که انسان‌ها در کشورمان مورد حمله یا تهدید قرار بگیرند».

ماس وعده داد که خشونت‌گرایان را به محکمه می‌کشاند.

مارتین دولیگ، نایب رئیس دولت ایالتی زاکسن نیز در پیامی فیس‌بوکی تظاهرات خشونت‌‌آمیز در هایدن‌‌آو را محکوم کرد و آن را "شرم‌آور" خواند.

او نوشت، "این گونه تنفر کور" علیه پناهجویان نیازمندی که از جنگ گریخته‌اند، "مرا شوکه کرده است". دولیگ نیز وعده داد که دولت ایالتی زاکسن با تمام امکانات حقوقی خود علیه "آتش‌‌افروزان" اقدام خواهد کرد.

والنتین لیپمن از حزب سبزها نیز ضمن محکوم کردن این گونه اعمال نژادپرستانه به پلیس انتقاد کرد، زیرا به گفته او، با وجود آگاهی از تظاهرات اعتراضی، برای مقابله با آن آمادگی نداشته است.

به گفته یک سخنگوی پلیس، ۱۳۶ نیروی انتظامی برای پراکندن معترضان ماموریت داشته‌اند.

بودو راملو، رئیس دولت ایالتی تورینگن نیز مهاجمان را "نازی" خواند و گفت، شماری از مردم عادی هم که افزایش شمار پناهجویان را نگران‌کننده می‌دانند، در پشت سر آتش‌افروزان دست به اقدامات خشو‌نت‌آمیز می‌زنند.

روزانه به شمار پناهجویان در آلمان افزوده می‌شود. قرار است که این کشور تا آخر سال جاری میلادی بین ۶۵۰ تا ۸۰۰ هزار پناهجوی تازه بپذیرد.