هفت هزار پناهجو امکان ورود به آلمان را نیافتند

هفت هزار پناهجو امکان ورود به آلمان را نیافتند

درحالیکه ۷ هزار پناهجو در مرز اتریش اجازه ورود به آلمان را نیافته و به اتریش برگردانده شده‌اند، وزارت کشور آلمان اعلام کرده که در سال گذشته میلادی ۱۳درصد از پناهجویانی که در این کشور ثبت‌نام کرده‌بودند، ناپدید شده‌اند.

روزنامه آلمانی "زود دویچه" روز جمعه (۷ اسفند / ۲۶ فوریه) به نقل از وزارت کشور آلمان اعلام کرده است که حدود یک-دهم پناهجویانی که در آلمان ثبت‌نام می‌کنند، پس از مدتی ناپدید می‌شوند. شمار این پناهجویان ناپدید شده بیش از ۱۳۰ هزار نفر بوده است.

وزارت کشور آلمان دودلیل بزرگ را برای ناپدید شدن پناهجویان محتمل می‌داند. اولین دلیل می‌تواند خروج پناهجویان از آلمان و ورود به کشوری دیگر و دلیل دوم نیز مخفی شدن این پناهجویان به قصد اقدامات غیرقانونی باشد.

فرانک یورگن وایزه، رئیس اداره فدرال آلمان در امور مهاجرت و پناهندگی در همین رابطه روز پنج‌شنبه (۶ اسفند / ۲۵ فوریه) در برلین اعلام کرد که حدود ۴۰۰ هزار نفر در آلمان زندگی می‌کنند که نهادهای این کشور از وجودشان بی‌اطلاع‌اند.

بازگشت هفت هزار پناهجو به اتریش

روزنامه آلمانی "زود دویچه" در شماره روز جمعه (۷ اسفند / ۲۶ فوریه) خود همچنین گزارش داده است که هفت‌هزار پناهجو در مرز اتریش و آلمان اجازه ورود به آلمان نیافته و به اتریش برگردانده شده‌اند.

گفته شده که این تعداد کسانی بوده‌اند که یا می‌خواسته‌اند از آلمان بگذرند و خود را به کشوری دیگر برسانند، یا هیچ‌گونه سند شناسایی همراه خود نداشته‌اند.

در گزارش روزنامه آلمانی "زود دویچه" همچنین آمده است که ماموران مرزی آلمان در ماه ژانویه سال جاری میلادی مانع ورود پنج هزار پناهجو به آلمان شده‌اند. گفته می‌شود که بیشتر آنها از کشورهای افغانستان (۱۲۰۰ نفر)، مراکش (۷۰۰ نفر)، ایران (۶۰۰ نفر)، سوریه (۵۰۰ نفر) و عراق (۵۰۰ نفر) آمده بودند.

شمار پناهجویانی که از ورودشان به آلمان جلوگیری شده در سه هفته نخست ماه فوریه نیز حدود ۲۳۰۰ نفر بوده است. تابعیت این پناهجویان در آمار منتشر شده در روزنامه آلمانی "زود دویچه" اعلام نشده است.

قوانین پناهندگی آلمان سخت‌تر شده است

پارلمان آلمان روز پنج‌شنبه (۶ اسفند / ۲۵ فوریه) با تصویب "بسته دوم پناهندگی" قوانین پناهندگی در این کشور را سخت‌تر کرد. حتی بخشی از نمایندگان عضو ائتلاف دولتی به این بسته رای منفی دادند.

بر اساس قوانین جدید پناهندگی آلمان، کشورهای تونس، مراکش و الجزایر به فهرست ''کشورهای امن'' پیوسته‌اند. به این ترتیب پناهجویانی که شهروند این کشورها هستند می‌توانند به سرعت از آلمان اخراج شوند.

سازمان‌های مدافع حقوق بشر و انجمن‌های حمایت از پناهجویان بیش از هرچیز به جلوگیری از پیوستن اعضای خانواده به نوجوانان پناهجو انتقاد می‌کنند که یکی از "نوآوری"های "بسته" جدید است. این سازمان‌ها معتقدند که نوجوانان بدون سرپرست در درازمدت دچار آسیب‌های روحی خواهند شد و می‌توانند به طعمه‌ای برای سودجویان تبدیل شوند.

از این پس پناهجویانی که نیاز مبرم به وجود اعضای درجه یک فامیل خود در آلمان نداشته باشند، باید دوسال به تنهایی در این کشور زندگی کنند. آنها می‌توانند پس از این مدت، از دولت آلمان خواستار پذیرش اعضای خانواده‌شان شوند.

"بسته دوم پناهندگی" با ۴۲۹ رای موافق، ۱۴۷ رای مخالف و ۴ رای ممتنع تصویب شد. همین امر نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از اعضای احزاب تشکیل‌دهنده‌ی دولت ائتلافی با تغییرات قانونی جدید مخالف هستند، زیرا شمار نمایندگان احزاب اپوزیسیون ۱۲۷ نفر است.

تصویب "بسته دوم پناهندگی" در پارلمان آلمان در حالی است که دولت آلمان پیش‌بینی کرده که از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ در مجموع بیش از ۵/ ۳ میلیون پناهجو به این کشور وارد می شوند. طبق برآورد دولت آلمان هرساله حدود نیم ‌میلیون پناهجو وارد آلمان خواهند شد. در سال ۲۰۱۵ یک میلیون و یک‌صد پناهجو وارد آلمان شده‌اند.

منبع: http://goo.gl/kB9uYq