هایدلبرگ

هایدلبرگ

هایدلبرگ شهری است در ایالت بادن-وورتمبرگ در جنوب غربی آلمان که رود نکار از میان این شهر می‌گذرد. این شهر پنجمین شهر بزرگ این ایالات بعد از اشتوتگارت، کارلسروهه، مانهایم و فرایبورگ می‌باشد.

هایدنبرگ - آلمان

هایدنبرگ - آلمان

هایدلبرگ در قدیم از مراکز دانش و هنر بوده و امروزه وجود پژوهشگاه‌های متعدد در درون و پیرامون شهر این سنت را ادامه داده‌است. دانشگاه روپرشت-کارلز هایدلبرگ از قدیمی‌ترین نهادهای آموزشی اروپا است.

صنعت چاپ و نشر

در این شهر، کارخانه‌ی تولیدکنندهٔ دستگاه‌های چاپ هایدلبرگ نیز وجود دارد که جزو قدیمی‌ترین، معروفترین و برترین سازندگان دستگاه‌های چاپ می‌باشد.

دانشگاه هایدلبرگ

دانشگاه هایدلبرگ، قدیمی‌ترین دانشگاه آلمان است که در سال ۱۳۸۶ میلادی، تاسیس شد. دانشگاه هایدلبرگ با نام کامل دانشگاه روپرشت-کارلز هایدلبرگ (به آلمانی: Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg) قدیمی‌ترین دانشگاه آلمان و از جمله مشهورترین دانشگاه‌های دنیا است. دانشگاه هایدلبرگ در سال ۱۳۸۶ میلادی، تاسیس شد.[۱]

دانشکده پزشکی هایدلبرگ از بهترین دانشکده‌های پزشکی اروپا و دنیا بحساب می‌آید و سالیانه مقالات بسیاری از این دانشگاه در مجلات معتبر دنیا به چاپ می‌رسد.

تاریخچه

دانشگاه هایدلبرگ در سال ۱۳۸۶ میلادی با نام لاتین روپرتو کارولا هایدلبرگنسیس (Ruperto Carola Heidelbergensis) به فرمان کنت روپرت اول (به آلمانی: Graf Rupert I) بنیان نهاده شد. فلسفه، الهیات، حقوق و پزشکی اولین رشته‌هایی بودند که با تأسیس دانشگاه ارائه گردیدند.

لوگوی دانشگاه هایدلبرگ -آلمان

لوگوی دانشگاه هایدلبرگ -آلمان

در سال ۱۳۷۸ میلادی، با مرگ پاپ گریگوری یازدهم دودستگی سختی میان کاردینال‌های فرانسوی و ایتالیایی به منظور انتخاب جانشین او ایجاد گردید. حمایت حکمرانان و رهبران مذهبی آلمان از منتخب کاردینال‌های ایتالیایی موجب شد که دانشجویان و اساتید آلمانی دانشگاه پاریس مجبور به ترک این دانشگاه شوند. کنت روپرت اول از این فرصت استفاده نمود و با تأسیس دانشگاه هایدلبرگ به جذب دانشجویان و اساتید بازگشته از فرانسه همت گماشت. بدین ترتیب در زمانی که شهر هایدلبرگ کمتر از ۳۶۰۰ نفر جمعیت داشت، حدود ۶۰۰ نفر در دانشگاه تازه تأسیس آن ثبت نام نمودند. در سال ۱۸۰۶ میلادی دانشگاه هایدلبرگ پس از یک دوره رکود در فعالیت‌های علمی دوباره توسط دوک بزرگ بادن، کارل-فریدریش، فعال گردید. از آن زمان دانشگاه هایدلبرگ نام هر دو مؤسس خود یعنی روپرت و کارل را به یدک می‌کشد.

امروزه حدود ۲۵٬۰۰۰ دانشجو در دوازده دانشکده دانشگاه هایدلبرگ مشغول به تحصیل هستند. دانشکده‌های دانشگاه هایدلبرگ به شرح زیرند:

 • دانشکده الهیات
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده پزشکی بالینی (مانهایم)
 • دانشکده فلسفه
 • دانشکده زبانهای جدید
 • دانشکده علوم اقتصادی و اجتماعی
 • دانشکده علوم روانشناسی
 • دانشکده ریاضی و علوم رایانه
 • دانشکده شیمی و علوم زمین‌شناسی
 • دانشکده فیزیک و ستاره‌شناسی
 • دانشکده علوم زیستی

 

دانشگاه هایدلبرگ

دانشگاه هایدلبرگ

قلعه هایدلبرگ:

قصر هایدلبرگ (به آلمانی: Heidelberger Schloss) یکی از کاخ‌های باستانی آلمان است. این قصر که علامت شهر هایدلبرگ است، یکی از مقرهای حکومت پادشاهان آلمان بوده است. این قصر که در ارتفاع ۸۰ متری مشرف به منطقه قدیمی شهر بنا شده است، توسط سربازان لویی چهاردهم خراب شد. کاخ هایدلبرگ اکنون معروف‌ترین مخروبه آلمان است.

نگارخانه :

قلعه هایدلبرگ - آلمان

قلعه هایدلبرگ - آلمان

 

قلعه هایدلبرگ - آلمان

قلعه هایدلبرگ - آلمان

قلعه هایدلبرگ - آلمان

قلعه هایدلبرگ - آلمان

 

قلعه هایدلبرگ - آلمان

قلعه هایدلبرگ - آلمان

قلعه هایدلبرگ - آلمان

قلعه هایدلبرگ - آلمان