نظام تحصیلی در آلمان

کودکستان در آلمان
ساعات کار در کودکستان ها معمولا ۲ تا ۳ ساعت در روز است؛ مگر آنکه شرایط خاصی مانند اشتغال پدر و مادر در بین باشد که در این صورت روزانه ۸ یا ۹ ساعت از کودکان مراقبت می شود. کودکان به طور معمول ۵ روز در هفته (از دوشنبه تا جمعه) در کودکستان حاضر می شوند؛ اگرچه برخی از کودکستان ها از کودکانی که والدین آنها شب کار هستند یا آخر هفته سر کار می روند نیز نگهداری می کنند.

نظام تحصیلی در آلمان

مقطع ابتدایی:
بچه ها در ۵/۵ تا ۶/۵ سالگی (بسته به ماه تولدشان) تحصیل در مدرسه ابتدایی را آغاز می کنند.
در برخی از ایالات، کودکان می توانند در ۵ سالگی در مدرسه ابتدایی مشغول به تحصیل شوند، اما این امر اجباری نیست. کودک می تواند به دلیل مسائل مربوط به سلامتی یا سایر ملاحظات (نظیر رشد ناکافی) ورود به مدسه را ۱ سال به تاخیر بیاندازد. اولین روز مدرسه با شعار "اولین روز مدرسه ام" پس از تعطیلات تابستانی است که در این هنگام سال جدید تحصیلی آغاز می شود.
تعداد دروس هفتگی مدارس ابتدایی بسته به سن کودک از ۲۰ تا ۳۰ درس متفاوت است. موضوعات اصلی را خواندن، نوشتن و ریاضیات تشکیل می دهند. علاوه بر آن، کودکان به طور مقدماتی با دروسی آشنا خواهند شد. این دروس عبارتند از: تاریخ، جغرافیا، علوم اجتماعی، زیست شناسی، فیزیک، شیمی، موسیقی، هنر و ورزش. شرکت در کلاس های آموزش اصول مذهبی نیز تقریبا در همه مدارس اجباری است.
تحصیل در مدرسه ابتدایی ۴ سال به طول می انجامد. پس از آن در اکثر مناطق آلمان، والدین از طریق توصیه نامهای از نظر معلمان فرزندشان درباره نوع مدرسه ای که برای ادامه تحصیل فرزندشان مناسب است مطلع می شوند. اکثر مدارس ایالتی در آلمان، فقط صبح و اوایل بعدازظهرها (از ۸ صبح الی ۱ بعدازظهر)، از دوشنبه تا شنبه باز هستند و روزهای یکشنبه مدرسه ای باز نیست.
مقطع دبیرستان:
جهت تحصیل در دبیرستان های کشور آلمان، امکان پذیرش در هر سنی وجود دارد؛ لیکن در اکثر مدارس در آلمان، تدریس به زبان آلمانی انجام گرفته و اخذ پذیرش از مدرسه به منزله اخذ ویزای تحصیلی به صورت۱۰۰ درصد نیست. کیفیت مدارس در آلمان بسیار بالاست و شرایط خوبی دارند.
پس از ۴ سال آموزش ابتدایی ۳ گزینه یا شاخه پیش روی دانش آموز است.
  • اولین شاخه معمولا دبیرستان عمومی نامیده می شود. این نوع مدرسه برای کسانی است که از نظر علمی کمتر مهارت دارند و انتظار می رود پس از مدرسه در مشاغل فنی و مهارتی مشغول به کار شوند. دروس اصلی که در این دوره تدریس می شوند عبارتند از: زبان آلمانی، حساب، تاریخ مشاغل و صنایع دستی. در بعضی از ایالت ها، در برنامه درسی یک زبان خاص (فرانسوی، انگلیسی یا روسی) نیز گنجانده شده است. پس از ۵ یا ۶ سال، دانش آموزان از دبیرستان عمومی فارغ التحصیل و معمولا برای کارآموزی وارد یک محیط شغلی فنی یا مهارتی می شوند؛ اما کسانی که نمرات بسیار خوبی اخذ کرده باشند، می توانند وارد رشته های تجاری یا پزشکی شوند.
  • شاخه دوم، دبیرستان متوسط نامیده می شود. این دوره مخصوص دانش آموزانی است که قصد دارند وارد کارآموزی در حرفه های تجاری یا پزشکی شوند تا در امور بازرگانی یا حرفه پرستاری یا تکنسین پزشکی شاغل شوند. در این مدارس تاکید بیشتر بر روی ریاضیات و مهارت های زبانی است تا کارهای دستی. در اکثر ایالت ها در این دوره حداقل ۲ زبان خارجی (انگلیسی و فرانسوی) تدریس می شود و مجموع درس های هفتگی به ۳۰ تا ۳۴ مورد می رسد. این شاخه شامل مدارس تخصصی نظیر مدارس بازرگانی نیز می شود.
  • شاخه سوم مدرسه گرامر است؛ نوعی مدرسه برای دانش آموزان بسیار مستعد، برای آماده سازی دانش آموزان برای ورود به دانشگاه یا تحصیلات عالی. به دلیل آن که آموزش عالی در آلمان رایگان است؛ مسئولان تمایل دارند بهترین ها را از این شاخه برگزینند و این احتمال وجود دارد که معلمان، فرزند شما را پس از ۱ تا ۲ سال تحصیل به شاخه دیگری منتقل نمایند.
    اکثر مدارس ایالتی در آلمان، فقط صبح و اوایل بعدازظهرها (از ۸ صبح الی ۱ بعدازظهر)، از دوشنبه تا شنبه باز هستند و روزهای یکشنبه مدرسه ای باز نیست.
دانشگاه:
 دانشگاه های آلمان، به خصوص به واسطه دانشگاه های صنعتی پیشرفته اش، امروزه در دنیا شهرت خاصی دارند.
رشته های فنی در دانشگاه های آلمان، در بسیاری از موارد نسبت به سایر رشته ها، قوی تر و از کیفیت بالاتری برخوردار می باشند.
کسانی که مدارک دانشگاهی خود را از دانشگاه های آلمان دریافت می کنند، معمولا مورد پذیرش اغلب کشورهای جهان هستند.
بهداشت و در مان در مدارس آلمان:
مدارس دولتی آلمان پرستار مدرسه ندارند و دانش آموزانی که دچار مشکلات بهداشتی شوند، معمولا به پزشک خانگی ارجاع داده می شوند و یا به نزدیک ترین بیمارستان منتقل می گردند. همه ایالت ها برنامه ها و طرح های واکسیناسیون دارند؛ اما اجرای این طرح ها تنها در چند مورد اجباری است.
در برخی از ایالات، پزشک مدرسه در مدرسه از دانش آموزان آزمایش های منظم به عمل می آورد و آنها را واکسینه می کند اما دیگر مراقبت های بهداشتی را به والدین وا می گذارند.
کلیه برنامه های بهداشتی مدارس، چه واکسیناسیون و چه موارد دیگر، رایگان می باشد. خدمات دندان پزشکی تحت پوشش بیمه خدمات درمانی آلمان است، لذا والدین خود اختیار دارند تا کودکانشان را به دندان پزشکان رایگان که ۶ ماه یکبار به مدارس مراجعه می کنند ارجاع دهند یا خیر. مدارس، تحت پوشش بیمه حوادث قرار دارند و شرکت بیمه، هزینه حوادثی را که در طول ساعات درسی در داخل مدرسه و در راه رفت و برگشت پیش می آید تقبل می کند؛ البته به شرط آنکه دانش آموز کوتاه ترین مسیر را برگزیند و برای مسائل غیر درسی توقف نکند.

جهت مشاوره رایگان عدد ۴ را به شماره ۱۰۰۰۷۵۳۶۷۷پیامک نمایید .