نخست وزیر مجارستان: پناهجویان مشکل آلمان‌اند، نه اروپا

نخست وزیر مجارستان: پناهجویان مشکل آلمان‌اند، نه اروپا

اتحادیه اروپا سیاست مجارستان در قبال پناهجویان را به شدت مورد انتقاد قرار داده است. نخست وزیر مجارستان در کنفرانس مطبوعاتی در بروکسل، بحران پناهجویان را "مشکل آلمان" خواند.

نخست وزیر مجارستان

نخست وزیر مجارستان

ویکتور اوربان، نخست وزیر محافظه‌کار مجارستان که برای دیدار با مارتین شولتز، رئیس پارلمان اتحادیه اروپا به بروکسل سفر کرده است، در یک کنفرانس مطبوعاتی در این زمینه سیاست دولت آلمان، مبنی بر ضرورت برقراری سهمیه‌ای برای پناهندگان را مورد انتقاد قرار داد.

او گفت: «مشکل پناهندگان، مسئله اتحادیه اروپا نیست، بلکه مشکل آلمان است، زیرا هیچکس نمی‌خواهد در مجارستان بماند و همه می‌خواهند به آلمان بروند.». او پیش‌تر از سیاست آنگلا مرکل در مورد اعمال نشدن قانون دوبلین در مورد پناهجویان سوری انتقاد کرده بود.

طبق قانون دوبلین باید همه پناهجویان در همان کشور عضو اتحادیه اروپا که برای نخستین بار به آن وارد شده‌اند، درخواست پناهندگی بدهند. این قانون باعث شده که کشورهایی چون ایتالیا و یونان متعهد به پذیرش شمار بیشتری از پناهجویان نسبت به کشورهای دیگر اتحادیه اروپا باشند. از این رو موضوع تعیین سهمیه پذیرش پناهجو برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا مدتهاست مورد بحث قرار گرفته است.

ویکتور اوربان گفته است که بنابر قوانین اتحادیه اروپا وظیفه مجارستان تنها این است که مشخصات هر مهاجری که از راه می‌رسد را ثبت کند و دولتش هرکاری که از دستش برمی‌آمده انجام داده تا بر اساس این قوانین حرکت کند. او گفت که وضعیت به شدت بی‌نظم و آشفته است.

نخست وزیر مجارستان تاکید کرد که دولتش را به خاطر آنچه باید انجام می‌داده نمی‌توان سرزنش کرد. به گفته او اقدامات مجارستان واکنش این کشور "به سیاست شکست خورده اروپاست"، زیرا کنترل مرزهای اتحادیه اروپا بر عهده ۲۸ عضو آن است.

ایستگاه قطار مرکزی بوداپست

ایستگاه قطار مرکزی بوداپست

ایستگاه قطار مرکزی بوداپست مملو از پناهجویانی است که می‌خواهند از این کشور به اتریش و آلمان بیایند.

او درباره وضع مردم مجارستان گفت که مردم کشورش در ترس و نگرانی به سر می‌برند، زیرا رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا قادر نیستند وضع را تحت کنترل درآورند. ویکتور اوربان از اجرای قوانین جدیدی از نیمه سپتامبر و افزایش نیروهای نظامی در حفاظت شدیدتر از مرزها خبر داد. او گفت: «باید به پناهجویان گفت که ترکیه کشوری امن است و برای شما و خانواده‌تان بهتر است همانجا بمانید.»

انتقاد از نخست وزیر مجارستان

مارتین شولتز ضمن انتقاد از سخنان نخست وزیر مجارستان، از این کشور خواست برای یک راه حل مشترک در چارچوب اتحادیه اروپا تلاش کند. رئیس پارلمان اتحادیه اروپا هم‌چنین بر لزوم اتخاذ سیاستی واحد در قبال پناهندگان تاکید کرد و گفت که نباید پناهندگان در آلمان ۱۵ ماه و در هلند ۱۵ روز در انتظار روشن شدن تکلیف‌شان بمانند.

از پیش از ظهر امروز (پنج‌شنبه ۳ سپتامبر) خبرهایی حاکی از اجازه خروج پناهندگان از ایستگاه مرکزی قطار در بوداپست منتشر شد. بنا بر این خبرها گروهی ۳۰۰ نفره از پناهندگانی که در آنجا در انتظار بودند، توانستند به سوی اتریش و آلمان حرکت کنند. اما پلیس مجارستان قطار حامل این پناهندگان را در ۴۰ کیلومتری بوداپست متوقف و همگی را روانه یکی از اقامتگاه‌های موقت در همان حوالی کرده است.

قطار دیگری نیز از ایستگاه مرکزی بوداپست با حدود ۱۰۰ پناهنده راه افتاده است که شمار قابل توجهی پلیس نیز آن‌ها را همراهی می‌کنند. به گزارش خبرگزاری فرانسه هم‌چنان ۱۰۰۰ پناهجو در ایستگاه قطار بوداپست بسر می‌برند و تکلیف‌شان روشن نیست.