نتیجه یک تحقیق در آلمان: بیکاری ارثی است

نتیجه یک تحقیق در آلمان: بیکاری ارثی است

پسرانِ پدرانی که بیکار هستند، احتمالا در آینده خود نیز بیکار خواهند شد. گروهی از پژوهشگران آلمانی در تحقیقی جدید به این نتیجه رسیده‌اند که پس‌زمینه خانوادگی نقشی مؤثر در میزان موفقیت نوجوانان در این کشور ایفا می‌کند.

بیکاری ارثی است

بیکاری ارثی است

پژوهش گروهی از پژوهشگران مؤسسه "تحقیقات اقتصادی لایبنیتس" (IWH) مستقر در شهر هاله ‌در شرق آلمان، نشان می‌دهد که در این کشور پس‌زمینه‌های خانوادگی تأثیری قوی بر میزان شانس موفقیت نوجوانان در آینده دارد‌؛ به گونه‌ای که کلاس‌ها و برنامه‌های آموزشی فوق‌برنامه و خارج از ساعات درس نیز، به گفته پژوهشگران، نمی‌تواند کمبود این پس‌زمینه‌ها را جبران کند.

این پژوهشگران در تحقیق خود همچنین به این نتیجه رسیده‌اند که میان بیکاری پدران و بیکاری پسران ‌آنان در آینده ارتباط وجود دارد؛ بدین معنا که پسرانِ پدران بیکار، در آینده به احتمال بسیار زیاد خود نیز بیکار خواهند ماند.

در این تحقیق که بیش از ۳۰ سال به طول انجامیده، داده‌های نزدیک به ۳۰ هزار نفر بررسی شده‌اند. نتیجه آنکه نوجوانانی که در سن ۱۰ تا ۱۵ سالگی، پدرانشان بیکار بوده‌‌اند، خود اغلب در سن ۱۷ تا ۲۴ سالگی بیکار مانده‌اند.

به گفته اشتفان مولر، سرپرست این پژوهش، ارتباط میان بیکاری پدران و بیکاری پسران در آینده "قابل توجه" بوده است، به ویژه در مورد پدرانی که فاقد تحصیلات دبیرستانی و دیپلم بوده‌اند. او در همین زمینه اضافه می‌کند: «به ازای هر یک سالی که پدر بیکار می‌ماند، مدت زمان بیکاری پسر به طور متوسط دو هفته افزایش می‌یابد.»

پژوهشگران بر این باورند که وجود عواملی در خانواده‌ها باعث می‌شود تا احتمال از دست دادن شغل در میان پدرها و پسرها بیشتر شود. مثلا نگاهی که در خانواده به مسئله کار کردن وجود دارد، اهمیتی که به سعی و کوشش فرد داده می‌شود و دیدگاهی که نسبت به بیکاری در خانواده وجود دارد، نقشی مهم در بیکاری احتمالی پدران و پسران دارد.

اما نکته‌ی قابل تأمل دیگری که از این پژوهش به دست آمده، این است که در خانواده‌هایی با تبار خارجی و نیز در خانواده‌های ساکن در شرق آلمان این ارتباط (بیکاری پدران و پسران) وجود نداشته است. پژوهشگران این امر را مرتبط با تغییر و تحرکی دانسته‌اند که نسل پسران در مقایسه با نسل پدران تجربه کرده‌اند.

در خانواده‌های خارجی‌تبار سکونت در کشوری جدید و ریشه دواندن در آن موجب برهم زدن این رابطه شده است. در خانواده‌های آلمانی ساکن شرق، اتحاد دو آلمان و بیکاری گروهی در شرق، به گفته پژوهشگران، ارتباطات اجتماعی با ثبات را دستخوش تحول و تغییر کرده‌اند.

یکی دیگر از دلایلی که پژوهشگران از آن یاد کرده‌اند، در مجموع وضعیت بیکاری در شرق آلمان است که اصولا در مقایسه با غرب بیشتر و گسترده‌تر است.

اشتفان مولر تأکید می‌کند که این تحقیق به خوبی نشان می‌دهد که بیکاری در سنین نوجوانی تأثیری منفی بر وضعیت اشتغال فرد در آینده دارد. راهکاری که این پژوهشگر آلمانی برای از میان بردن ارتباط میان بیکاری پدران و پسران‌ ارائه می‌دهد، فراهم آوردن فرصت‌های آموزشی برای این گروه از پسران است.

نتایج این تحقیق قابل تعمیم به دختران نبوده است. به گفته اشتفان مولر، این گروه تحقیقاتی اکنون در حال تحقیق در همین زمینه با محوریت دختران است.