موانع دشوار پیش ‌پای شهروندان حامی پناهندگان در آلمان

موانع دشوار پیش ‌پای شهروندان حامی پناهندگان در آلمان

بعضی شهروندان آلمان خواستار پذیرش پناهندگان در کانون خانوادگی خود هستند. اما مقررات اداری راه را برای چنین شهروندانی بسیار دشوار کرده است. این افراد خیر باید تعهد دهند تا پایان عمر پناهنده را از نظر مالی حمایت کنند.

موانع دشوار پیش ‌پای شهروندان حامی پناهندگان در آلمان

موانع دشوار پیش ‌پای شهروندان حامی پناهندگان در آلمان

بسیارند کسانی در آلمان یا هر گوشه دیگر جهان که با دیدن تصویرهای دلخراش از کشتی‌های پناهندگانی که در حال غرق شدن هستند، یا تصویرهای جنگ در سوریه و عراق و مردمی که از تخریب جنگ زجر می کشند، به فکر پذیرش این پناهندگان در خانواده‌های خود می‌افتند.

مارتین کوینه، که در شهر برلین یک موسسه تبلیغاتی را رهبری می‌کند، پس از آن که خیرالدین محمد، پناهنده سوری از او خواست پدر و مادرش را از دست جریان تروریستی "دولت اسلامی" نجات دهد و آنها را به آلمان بیاورد، با خواست او موافقت کرد.

پذیرش کلیه تعهدات مالی

مارتین کوینه با مراجعه به ادارات دولتی متوجه شد که برای نجات والدین خیرالدین محمد، پناهنده سوری و انتقال آنها به آلمان باید ضمانت کند که همه تعهدات مالی آنها را در آلمان به عهده خواهد گرفت. او اطلاع یافت که این تنها راه برای انتقال شهروندان سوری نزد خویشاوندان پناهنده‌شان در آلمان است.

در پرسش‌نامه‌های اداره خارجی‌های آلمان برای انتقال پناهندگان به این کشور شرایطی بسیار سخت منظور شده‌اند. کسی که خواستار دعوت این پناهندگان به آلمان است، از جمله متعهد می‌شود کلیه مخارج این افراد را از جمله در ارتباط با زندگی روزمره، کرایه خانه و مخارج درمان آنها در بیمارستان به عهده گیرد.

فشار راست‌گرایان افراطی

اما پذیرش کلیه تعهدات مالی پناهندگان تنها مشکل برای پذیرش آنها در خانواده‌های آلمانی نیست. مشکل دیگر فشار راست‌گرایان افراطی و نژادپرستان این کشور است. آنها به شدت مخالف آمدن پناهندگان به آلمان هستند.

مارتین پاتسلت، نماینده حزب دمکرات مسیحی در مجلس نمایندگان آلمان "بوندس تاگ" است و در روستایی کوچکی در ایالت براندنبورگ در شرق کشور زندگی می‌کند. او که خواستار کمک به پناهندگان است، دو پناهنده از اریتره را در خانه خود اسکان داده است.

مارتین پاتسلت پائیز گذشته به این فکر افتاد که معضل پناهندگان در آلمان می‌تواند کاهش یابد اگر آلمانی‌های خیّر راضی شوند پناهندگان را در خانه‌های خود پذیرا شوند. او پس از اعلام این خبر نامه‌ای از نژادپرستان این کشور که در شرق آلمان قدرتمندترهستند، دریافت کرد.

افرادی ناشناس در این نامه او را تهدید به مرگ کرده بودند. در نامه این افراد از جمله آمده بود: «چه بد که دیگر رایش سوم وجود ندارد، زیرا در چنان شرایطی سر خوک‌هایی چون تو را به خاطر چنین اظهاراتی از تن جدا می‌کردند... پاتسلت! به زودی تو زنده زنده در آتش خواهی سوخت...»

مارتین پاتسلت از تهدیدها ترسی به دل راه نداد و دوپناهنده اریتره‌ای را نزد خود مستقر کرد. او متاسف است که هم‌فکرانش در حزب دمکرات مسیحی آلمان با او همبستگی نداشتند و هیچ کدام‌شان از خواست او حمایت نکردند.

قوانین دعوت از پناهندگان در آلمان

وزارت کشور آلمان خطوط اصلی دعوت از پناهندگان را مشخص و مشکلات فراوانی برای پذیرش آنها از طرف خانواده‌های آلمانی مقرر کرده است. برمبنای این مقررات حمایت مالی دعوت کننده نامحدود است و پس از دریافت پناهندگی از طرف پناهنده نیز ادامه می‌یابد.

مارتین پاتسلت، نماینده مجلس آلمان به خاطر کمک به پناهجویان تهدید به مرگ شد

مارتین پاتسلت، نماینده مجلس آلمان به خاطر کمک به پناهجویان تهدید به مرگ شد

اولریش کاپن‌اشتاین، وکیلی در شهر برلین که برای دو شهروند سوری دعوت‌نامه ارسال کرده و آنها را به آلمان آورده و این دو در آلمان پناهندگی سیاسی دریافت کرده‌اند، نگران تعهدهای مالی نامحدود خود است که برای این شهروندان سوری داده است.

اولریش کاپن‌اشتاین بر این نظر است که حق پناهندگی در قانون اساسی آلمان ذکر شده و نمی‌توان شهروندان این کشور را مجبور کرد برای کودکان پناهنده‌ای که به آلمان آورده‌اند، بیشتر از فرزندان خود تعهد مالی کنند.

وزرای کشور بسیاری از ایالت‌های شرقی آلمان مخالف ایجاد تسهیلاتی در سیاست پناهندگی در این کشور هستند. بعضی ایالت‌های غربی نیز چون هامبورگ و بادن وورتمبرگ این ایالت‌های شرقی را در این زمینه حمایت می‌کنند.

قرار است رالف یگر، وزیر امور داخلی ایالت نورد راین وستفالن آلمان در کنفرانس ایالتی وزرای امور داخلی که در ماه ژوئن سال جاری برگزار می‌شود، موضوع مدت تعهدات مالی دعوت‌از پناهندگان را مطرح کند. او امیدوار است که سرانجام نظری واحد در این رابطه در ایالت‌های مختلف اعمال شود.