” مهاجران باعث ایجاد فرصت‌های شغلی می‌شوند”

" مهاجران باعث ایجاد فرصت‌های شغلی می‌شوند"

موج جدید مهاجران و پناهجویان به آلمان پیامده‌های مثبت هم دارد. به گزارش یک روزنامه آلمانی، برای رسیدگی به امور این افراد در سال جاری میلادی باید صدها هزار فرصت‌ شغلی جدید ایجاد شود.

" مهاجران باعث ایجاد فرصت‌های شغلی می‌شوند"

" مهاجران باعث ایجاد فرصت‌های شغلی می‌شوند"

این روزها بسیاری از رسانه‌های آلمانی و مردم این کشور هنگام اظهار نظر در باره بحران پناهجویی و ورود میلیون‌ها نفر به کشورهای اروپایی بیشتر جنبه‌های منفی آن، مانند بودجه کلان برای رتق و فتق امور آنان یا افزایش رقابت در بازار کار و مسکن را بزرگ جلوه می‌دهند.

روزنامه "بیلد" آلمان در گزارشی که روز شنبه (۲۷ فوریه / ۸ اسفند) منتشر شد به نقل از چند کارشناس نوشته است که موج جدید مهاجران و پناهجویان بازار کار را رونق می‌بخشد.

بر اساس این گزارش برای رسیدگی به امور تازه‌واردان در آلمان تنها در سال جاری میلادی ۷۰۰ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد خواهد شد. "بیلد" می‌نویسد که هم‌اکنون مهمانخانه‌ها و رستوران‌ها به ۳۰ هزار کارگر جدید نیاز دارند.

مارسل فراتچر، رئیس مؤسسه پژوهش اقتصادی آلمان می‌گوید که برخی افراد و رسانه‌ها به غلط چنین وانمود می‌کنند که گویی با ورود بیشتر مهاجران، امکان رقابت در بازار کار برای‌ آلمانی‌های کم‌تر می‌شود، در حالی که "بازار کار (آلمان) هرگز به اندازه امروز قوی نبوده است".

تقاضای میلیاردها بودجه اضافی

روز شنبه حزب سوسیال دموکرات آلمان خواستار برنامه‌ریزی برای فراهم‌ساختن زمینه هم‌پیوندی مهاجران و پناهجویان شد. این حزب که خود در ائتلاف دولتی شرکت دارد از دولت خواست، در بودجه سال آینده برای رسیدگی به امور پناهجویان و مهاجران بین ۳ تا ۵ میلیارد دلار در نظر بگیرد.

دبیرکل این حزب، کاتارینا بارلی، تهدید کرد که در غیر این‌ صورت سوسیال‌دموکرات‌ها به بودجه رای نخواهند داد.
خانم بارلی در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی‌زبان "راینیشه پست" تاکید نمود که این میزان بودجه برای فراهم‌آوردن زمینه ورود مهاجران به بازار کار، دوره‌های آموزش زبان برای بزرگسالان و ایجاد مهد کودک و دبستان هزینه خواهد شد.

روز پنجشنبه (۲۵ فوریه) زیگمار گابریل، رهبر حزب سوسیال دموکرات گفته بود که علاوه بر میلیاردها یورو برای رسیدگی به امور پناهجویان، دولت باید در برخی صرفه‌جویی‌ها بازنگری کند و بودجه کمک‌های اجتماعی برای تمامی شهروندان آلمان، به‌ویژه در زمینه ایجاد مسکن و مهدکودک‌های جدید را افزایش دهد.
همان روز آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان پیشنهاد گابریل را با قاطعیت رد کرد.

کلاس آموزش زبان برای پناهجویان در شهر هاله آلمان

کلاس آموزش زبان برای پناهجویان در شهر هاله آلمان

سکونت اجباری

بحث پیرامون سکونت اجباری پناهجویان در مناطق مشخص همچنان ادامه دارد. رئیس اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی، فرانک یورگن وایزه، قصد دارد، تازه‌واردانی را که شانس ماندن در آلمان را دارند موظف کند، در سه ماه نخست در مناطقی زندگی کنند که با کمبود مسکن مواجه نیستند. او معتقد است که در غیر این صورت پناهجویان در شهرهای بزرگ اسکان می‌گزینند و این خطر وجود دارد که در محله‌های مشخصی اقدام به ایجاد "گتو" کنند.

اما دولت مصمم است، پناهجویان را برای مدت بیشتری به اسکان اجباری در شهرها و روستاهایی که امکان پذیرش آنها را دارند موظف کند.

بسیاری از پناهجویان از اقامت در شهرک‌ها، به‌ویژه در شرق آلمان وحشت دارند زیرا شمار حملات به اقامتگاه‌های پناهجویان در این مناطق افزایش یافته است.

به گزارش "اشپیگل آنلاین" در سال گذشته میلادی در سطح آلمان بیش از یک هزار بار به اقامتگاه‌های پناهجویان حمله شده است. بر اساس آمار اداره آگاهی آلمان، در سال گذشته دست‌کم ۹۰۰ حمله نیز به خود پناهجویان صورت گرفته است.

منبع: http://goo.gl/4ESmvX