مسکن در آلمان

اجاره ملک
اجاره بها در مناطق و شهرهای مختلف آلمان بسیار متفاوت است؛عموما با توجه به متراژ ملک، ) متر مربع( میزان اجاره ها محاسبه می شود.
مسکن در آلمان
بعضی از شهرها محدودیت هایی برای حداکثر اجاره بها اعمال می کنند؛ اگر چه اجرای این قانون ممکن است سخت گیرانه نباشد. در شهرهای بزرگی همچون فرانکفورت یا برلین اجاره بهای پایه برای هر متر مربع حدود ۱۰ یورو تا بیش از ۲۰ یورو است؛ یعنی اجاره بهای پایه ماهانه برای آپارتمان استاندارد ۸۰ متری ممکن است بین ۸۰۰ تا ۱۶۰۰ یورو نوسان داشته باشد که به محل دقیق نوع بنا و موقعیت آن بستگی دارد.
اجاره بها در مرکز شهر و مناطقی که دارای وسایل نقلیه عمومی مناسبی هستند، بالاتر است. به طور معمول هزینه مسکن در جنوب آلمان گران‌تر از شمال و در غرب این کشور گران‌تر از شرق است.
هزینه های اضافه برای مواردی از قبیل آب، مالیات، جمع آوری زباله، خدمات رفاهی، سیستم های حرارتی و همینطور هزینه های رسیدگی به ساختمان و حیاط به قیمت پایه اضافه می شود.
در پایان سال (عموما ژانویه یا فوریه سال آتی) میزان واقعی مصرف شما از گرما، آب و امکانات رفاهی دیگر محاسبه می شود و سهم شما از هزینه های مشترک (نظافت و رسیدگی به محوطه های مشترک و غیره) تعیین می گردد.
اگر در میزان پرداختی شما کسری مشاهده شود، باید مبلغ اختلاف را بپردازید و اگر اضافه پرداخت کرده باشید چک یا اعتبار بانکی دریافت خواهید نمود.
علاوه بر حق الزحمه که برابر ۲ تا ۳ ماه اجاره بهای پایه است؛ باید مبلغی به عنوان بیعانه نظافت و ایمنی بپردازید که معمولا برابر ۲ تا ۳ ماه اجاره بهای پایه است. مبلغ بیعانه را باید در دفترچه حساب بانکی مخصوص به نام خودتان واریز نمایید و دفترچه حساب را به عنوان امانت در مدت اجاره به صاحبخانه بسپارید.
گاهی اوقات می توان با صاحبخانه مذاکره کرد و این بیعانه را در ۲ یا ۳ قسط پرداخت.
راه هایی برای اجاره منزل در آلمان
کلیه روزنامه های محلی دارای آگهی های مسکن اجاره ای هستند که معمولاً در شماره های آخر هفته یعنی شماره های پنچ شنبه جمعه و شنبه متمرکز شده است. آگهی را ممکن است صاحبان خانه به منظور یافتن مستاجرین جدید بدهند یا مستاجرینی که قصد دارند ملک را تخلیه کنند برای سپردن اجاره به فرد دیگر آگهی بدهند هر آگهی اجاره ممکن است ظرف یکی دو روز بین ۵۰ تا ۱۰۰ تلفن زده شود خصوصاً در مناطقی که کمبود مسکن وجود دارد. بنابراین صاحبخانه ها بیش از آنکه خودشان را در معرض چنین هجومی قرار دهند آگهی مستاجرینی را که نیاز به مسکن دارند می بینند.
بسیاری از شرکت های تابلوی اعلاناتی Brett (schwarzer)  برای استفاده کارمندان دارند که معمولاً راه خوبی برای پیدا کردن منزل اجاره ای و همینطور مبلمان ( یا اثاثیه آشپزخانه ) فروشی است. اگر به قدر کافی به زبان آلمانی مسلط باشید می توانید در سایت های اینترنتی مثلwww.immowelt.de  نیز به جستجوی مسکن بپردازید.
برخی از علامات اختصاری که در آگهی ها استفاده می شوند در زیر ارائه شده اند:
( دارای تجهیزات آشپزخانه ) EBK = Einbaukuchen
(فضای قابل استفاده ) Nfl. = Nutzflache
( محوطه پارکینگ ) Stpl. = Stellplatz
( پارکینگ زیر زمینی ) TG =Tiefgarage
( فضای قابل سکونت ) Wfl. = Wohnflache
( اتاق ها ) Zi = Zimmer
(نشان می دهد که اجاره بها شامل هزینه سیستم حرارتی می شود یا خیر ) KM WM = Kaltmiete warmmieite
( پرداخت معادل ۲ ماه اجاره بها بعنوان بیعانه لازم است) MMK = 2Monate Miet Kaution
مهمترین سایت هایی که به ارائه چنین خدماتی می پردازند در ذیل ارائه شده اند:
http://www.immobilienscout24.de/wohnen
http://www.studenten-wohnung.de/suche.php
http://www.nestoria.dehttp://www.wohnungsboerse.net
http://www.wohnungsmarkt24.de
http://www.studenten-wg.de
http://www.wg-gesucht.de
http://www.easyflatshare.com/germany
http://vermietungen.quoka.de
http://www.meinestadt.de
http://www.immowelt.de
http://www.easywg.de/?l=1
http://www.athome.de/rent/apartment
http://www.my-next-home.de
http://www.kalaydo.de/immobilien
http://housing.justlanded.com/en/Germany
 
خرید ملک
آلمان تنها کشوراست در میان کشورهای توسعه یافته جهان، که قیمت خرید خانه در ۱۰ سال پیش با امروز هیچ تغییراتی ایجاد نشده است و به صورت ثابت باقی مانده است در صورتیکه در کشورهای دیگر افزایش قیمت بطور محسوس، هر ساله وجود دارد. البته در بین سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ نرخ اجاره ها ۱۵ درصد و قیمت مسکن نیز حدود ۲۳ درصد افزایش داشته است . مونیخ در میان شهرهای آلمان بالاترین قیمت مسکن را دارد
در کشور آلمان هیچ منعی برای بیگانگان در زمینه خرید املاک وجود ندارد و آن ها می توانند حتی بدون داشتن اقامت آلمان و بدون اینکه تبعه کشور های عضو اتحادیه اروپا باشند ، مبادرت به خرید ملک در کشور آلمان نمایند .
برای خرید مسکن در آلمان باید دست کم یک سال وقت بگذارید تا خانه مورد نظرتان را پیدا کنید ، زیرا آلمانی ها وقتی خانه ای می خرند اکثرا برای مدت طولانی یا تمام عمر در آن زندگی می کنند و خریدن خانه در مناطق جذاب نیازمند صرف وقت است زیرا در این مناطق عده ی کمی خانه خود را می فروشند .
بیشتر هزینه ها در روند خرید ملک در آلمان بر عهده ی خریدار است وهزینه های جانبی  تقریبا به اندازه ی ده درصد قیمت کل ملک است .
لغو قرارداد
امکان لغو یک قرارداد از سوی هر دو طرفین قرار داد، صاحب‌خانه و مستأجر وجود دارد. پیروی از قوانین و زمان‌بندی نوشته و داده شده در قرار دادنامه برای هر دو طرف یعنی صاحب‌خانه و مستأجر نیازمند انجام و اجرا می‌باشد و هر دو باید هنگام لغو قرار داد آن‌ها را در نظر داشته باشند. در قرار دادهای استاندارد مدت زمان داده شده برای لغو یک قرارداد ۳ ماه در نظر گرفته شده است. این زمان‌بندی برای صاحب‌خانه بسیار ارزشمند می‌باشد. زمان داده شده برای لغو قراردادهای ۳ ساله، ۳ ماه، قراردادهای ۵ ساله، ۶ ماه و قرار دادهای ۸ ساله، ۸ ماه می‌باشد. به گفته دیگر هر دو طرف می‌باید ۶،۳ و ۸ ماه پیش از پایان یک قرار داد، یکدیگر را در جریان تصمیم برای لغو آن قرار داد بگذارند.
 
قوانین بین مستاجر و صاحب خانه
در آلمان اگر فردی خانه ای را اجاره کرد، مستاجر تا هر زمان که بخواهد می تواند در آن خانه با پرداخت اجاره بهای مشخص زندگی کند (ده سال، بیست سال و یا حتی بیشتر) و  صاحبخانه تا زمانی که مستاجر نخواهد، نمی تواند مستاجر را از خانه بیرون نماید.
  • موجر و صاحبخانه تنها در صورتیمی تواند مستاجر را از خانه بیرون کرده و قرارداد را فسخ نماید که بتواند ثابت کند که مستاجر چند ماه اجاره خانه را پرداخت نکرده باشد. علاوه براین حالت دیگر زمانی است که صاحبخانه بتواند ثابت کند که قصد فروش خانه را داشته و یا اینکه خودش می خواهد در آن خانه ساکن شود. در این صورت باید اول از همه آنرا به مستاجر اعلام نماید و در صورت انصراف مستاجر، می تواند آنرا به فرد دیگری بفروشد
  • مبلغ سالانه اجاره هر ساله با توجه به نرخی که دولت اعلام می کند می تواند افزایش پیدا کند و صاحبخانه این امکان را ندارد که مبلغ اجاره را خودسر اضافه نماید.برای مثال اگر شما خانه ای را (با مبلغ سیصد یورو در ماه اجاره کرده اید) صاحبخانه می تواند سالیانه با توجه به درصدی که دولت برای افزایش حق اجاره ها اعلام می کند؛ به مبلغ اجاره اضافه نماید.
  • اگه مستاجر بخواهد به هر دلیلی زودتر از موعد خانه را تخلیه کند باید ابتدای امر موجر و یا همان صاحبخانه را راضی کند در غیر اینصورت باید کل اجاره خانه را تا پایان قرار داد پرداخت کند. در بعضی موارد صاحبخانه ها به شرطی با این مساله موافقت میکنند که مستاجر بتواند یک نفر را با همان مبلغ اجاره و به شرط تایید صاحبخانه جایگزین خودش کند.
  • ذکر این نکته خالی از لطف نیست که مستاجر اگر بخواهد در زمان اتمام قراردادش خانه را تخلیه کند باید دو تا سه ماه زودتر به صاحبخانه اطلاع دهد تا به فکر یک مستاجر جدید باشد در غیر اینصورت اگر در زمان اتمام قرارداد اجاره به صاحبخانه اعلام کند که دیگر نمی خواهد در این خانه اقامت داشته باشد باید اجاره یک، یا دو و یا حتی تا سه ماه رو (بسته به نظر صاحبخانه) به عنوان جریمه به صاحبخانه پرداخت کند!!!
جهت مشاوره رایگان عدد ۴ را به شماره ۱۰۰۰۷۵۳۶۷۷ پیامک نمایید.