مرکل و اولاند: هنجارهای اروپایی در پذیرش پناهندگان رعایت شود

مرکل و اولاند: هنجارهای اروپایی در پذیرش پناهندگان رعایت شود

صدراعظم آلمان پس از دیدار با رئیس جمهور فرانسه گفت معضل و موج آوارگی کنونی در درجه اول متوجه دولت‌های این پناهجویان است اما اروپا باید حداقل استانداردها به ویژه در زمینه سلامت آوارگان را برآورده سازد.

مرکل و اولاند

مرکل و اولاند

صدراعظم آلمان و رئیس جمهور فرانسه پس از دیدار در برلین، مواضع خود در باره موج پناهجویان و پذیرش و اسکان آنها در اروپا را اعلام کردند.

آنگلا مرکل گفت آلمان و فرانسه انتظار دارند که کلیه اعضای اتحادیه اروپا به حقوق پناهندگی توجه کرده و این حقوق را عملی سازند. او افزود چنانچه اعضا به طور مشترک به چنین امری مبادرت نکنند، لازم خواهد شد که کمیسیون اتحادیه به مسئله رسیدگی کند.

اولاند بر ضرورت یک سیستم پناهندگی واحد تاکید کرد تا پیش شرطی برای کارکرد صحیح شنگن باشد؛ توافقنامه‌ای که آزادی سفر در محدوده اتحادیه اروپا را تضمین می‌کند.

مرکل و اولاند عنوان کردند که باید در کل اروپا، تشخیص و معیار واحدی نسبت به "کشور امن مبدا" وجود داشته باشد. به گفته این دو مقام، رده‌بندی کشورهای مبدا کمک خواهد کرد که آن دسته از متقاضیان پناهندگی که از مناطق امن آمده‌اند، به سرعت به کشور خود بازگردانده شوند و فرصت به کسانی داده شود که جان‌شان حقیقتا در خطر است.

علاوه بر این، صدراعظم آلمان و رئیس جمهور فرانسه از قصد خود برای کمک به برپایی مراکز ثبت آوارگان در یونان و ایتالیا تا پایان سال خبر دادند تا امکان همکاری متخصصان ادارات مربوطه اتحادیه اروپا و کشورهای عضو هم در این زمینه فراهم شود.

مرکل خشونت‌های هایدناو را محکوم کرد

آنگلا مرکل اغتشاش ایجاد شده توسط گروه‌های دست راستی آلمانی در کمپ پناهندگی هایدناو در ایالت زاکسن را نیز غیرقابل قبول خواند. او زد و خورد و درگیری در این کمپ را به شدت محکوم کرد و گفت تصاویر این خشونت وحشتناک هستند: «این رفتارها قبیح و شرم‌آورند و در هیچ حالتی پذیرفتنی نیستند.»

خانم مرکل گفت کرامت تک‌تک انسان‌ها در آلمان محترم است و این احترام شامل هر کسی است که در این کشور به سر می‌برد.

در جریان تظاهرات نژادپرستانه روزهای اخیر علیه پناهجویان در شهر هایدناو در شرق آلمان، حدود ۳۰ مامور پلیس زخمی شده‌اند. زیگمار گابریل، معاون صدراعظم آلمان، روز دوشنبه (۲۴ اوت/دوم شهریور) به این شهر رفت تا از نزدیک وضعیت پناهجویان را ببیند.

تظاهرات نیروهای دست راستی در اعتراض به ساخت اقامتگاه برای پناهجویان در این شهر است. گروه‌های چپ و مخالف دست راستی‌ها نیز جنبشی به نام آنتی‌فا (آنتی فاشیست) در حمایت از متقاضیان پناهندگی به راه انداخته‌اند.

احزاب اپوزیسیون آلمان پس از بروز ناآرامی در هایدناو، از آنگلا مرکل خواسته بودند که موضع خود در قبال خشونت علیه پناهجویان را روشن کند.

یاسمین فهیمی، دبیر اول ایرانی‌تبار حزب سوسیال دمکرات آلمان از جمله خواسته بود که مرکل از صحبت در این باره طفره نرود. در شبکه‌های اجتماعی آلمان نیز بحثی زیر هشتک "مرکل سکوت می‌کند" به راه افتاد.