مرکل خواهان نقش‌آفرینی منسجم‌تر آلمان در امور بین‌المللی است

مرکل خواهان نقش‌آفرینی منسجم‌تر آلمان در امور بین‌المللی است

صدراعظم آلمان می‌گوید وقت آن رسیده که آلمان فراتر از صادرات کالاهای مرغوب به جهان، در قبال آنچه خارج از مرزهای اروپایی رخ می‌دهد مسئولیت بیشتری بپذیرد و نقش خود در جهان باز امروز را پررنگ‌تر کند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، که در پی اتخاذ سیاست‌های مهمان‌نوازانه در قبال پناهجویان با فشار بی‌سابقه‌ای از سوی نیروهای مختلف فعال در سیاست داخلی آلمان مواجه شده، روز چهارشنبه (۱۲ اسفند، ۲ مارس) خواستار آن شد که آلمان در امور جهان نقش پررنگ‌تری ایفا کند.

به گزارش رویترز، آنگلا مرکل که در آستانه انتخابات در سه ایالت آلمان، مشغول تبلیغات انتخاباتی برای حزبش (حزب دموکرات‌ مسیحی) شده، معتقد است که زمان گسترده‌تر شدن نقش‌آفرینی جهانی آلمان فرا رسیده است. به گفته ناظران این انتخابات، آزمون بزرگی برای سیاست‌های باز و انتقادبرانگیز خانم مرکل در قبال بحران پناهجویان خواهد بود.

استدلال صدراعظم ۶۱ ساله آلمان که به تازگی محبوبیت‌اش با رشدی ۷ درصدی به ۵۴ درصد رسیده، این است که تاثیر آلمان بر جهان و امور آن نباید فقط از طریق صادرات کالا باشد: «ما باید در جهانی آزاد در قبال آنچه خارج از مرزهای اروپا رخ می‌دهد مسئولیت‌های بیشتری بپذیریم.» او این سخنان را در جریان یک کارزار انتخاباتی در ایالت راین‌لند-فالتس که قرار است انتخابات ایالتی در آن برگزار شود بیان کرد.

مرکل به خاطر سیاست‌های خود در قبال بحران پناهجویی به شدت تحت فشار محافظه‌کاران در آلمان است

مرکل به خاطر سیاست‌های خود در قبال بحران پناهجویی به شدت تحت فشار محافظه‌کاران در آلمان است

به گفته آنگلا مرکل «کمک‌های معطوف به توسعه باید افزایش یابد و استانداردهای رایج برای مقابله با تغییرات آب‌وهوایی تقویت شود و تجارت آزاد و منصفانه توسعه یابد و همه‌چیز فراتر از آن چیزی باشد که در جوامع بسته در جریان است.»

اصرار بر پذیرفتن پناهجویان با آغوشی باز، به‌رغم مخالفت‌های فزاینده

به اعتقاد تحلیلگران سیاسی، رویکرد صدراعظم آلمان برای ایفای نقش منسجم‌تر کشورش در عرصه بین‌الملل از یک سو نشان‌دهنده افزایش اعتماد به نفس این کشور در پی خروج از سایه پیشینه تاریکی است که نازی‌ها در جنگ جهانی دوم رقم زدند و از سوی دیگر ابزاری برای مقابله با فشارهای بی‌امان سیاست داخلی آلمان علیه رویکرد او در قبال بحران پناهجویان است.

آنگلا مرکل در جست‌وجوی راه‌حلی اروپایی برای این بحران است و در همین راستا در یک سال گذشته آلمان بیش از یک میلیون پناهجو را در خاک خود پذیرفته است، اما بسیاری از شهروندان آلمان اعتماد خود به رویکرد او در قبال این بحران را از دست داده‌اند و می‌خواهند آلمان مرزهایش را به روی پناهجویان ببندد. از سوی دیگر، در عمل پیمان شنگن که سفر درون اتحادیه اروپا را به‌طور ملموسی تسهیل می‌کند، به خطر افتاده است.

هورست زیهوفر، رهبر حزب سوسیال‌ مسیحی آلمان، از مهم‌ترین هم‌پیمانان و در عین حال منتقدان سیاسی آنگلا مرکل است. او فشارهای سیاسی بر رویکرد باز صدراعظم را افزایش داده است. زیهوفر به همراه چندین چهره بلندپایه محافظه‌کاران روز چهارشنبه با آنگلا مرکل دیدار کرد و گفت: «اگر اقدامات بین‌المللی برای حل بحران پناهجویان به‌موقع موثر واقع نشود، ما چاره‌ای نداریم جز این‌که در مقیاس ملی وارد عمل شویم» و این احتمالا یعنی بستن مرزهای جمهوری فدرال آلمان به روی پناهجویان.

محافظه‌کاران حامی مرکل در هر دو حزب دموکرات‌ مسیحی و سوسیال‌ مسیحی موشکافانه مشغول رصد تحولات‌اند و نگران این هستند ‌که در مقابل حزب راست‌گرای "آلترناتیو برای آلمان" که موضعی بسیار رادیکال در برابر پناهجویان دارد، انتخابات پیش‌رو را ببازند.

باخت حزب دموکرات‌ مسیحی در این انتخابات احتمالا فشارها بر صدراعظم را به حدی خواهد رساند که او مجبور خواهد شد یک سال مانده به انتخابات فدرال که برای چهارمین بار باید نامزد صدراعظمی شود، سیاست‌هایش را از اساس تغییر دهد.

منبع : http://goo.gl/TxDPTP