مرکل خواستار مبارزه سازمان ملل با ریشه‌های پناهجویی شد

مرکل خواستار مبارزه سازمان ملل با ریشه‌های پناهجویی شد

صدراعظم آلمان در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل در مورد توسعه پایدار خواستار مبارزه با علل آوارگی، فرار و پناهجویی در نقاط مختلف جهان شد. مرکل گفت، آلمان کمک‌های توسعه‌ای به دیگر نقاط جهان را افزایش خواهد داد.

مرکل خواستار مبارزه سازمان ملل با ریشه‌های پناهجویی شد

مرکل خواستار مبارزه سازمان ملل با ریشه‌های پناهجویی شد

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز جمعه (۲۵ سپتامبر/ ۳ مهر) در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک در مورد توسعه پایدار سخنرانی کرد. این نخستین سخنرانی صدراعظم آلمان پس از پنج سال در سازمان ملل متحد بود.

خانم مرکل در سخنرانی خود گفت، میلیون‌ها انسان به علت جنگ، خشونت و نیز فقدان چشم‌انداز برای آینده و تخریب شرایط طبیعی زیست انسانی، به ترک موطن خود و جستن پناه در دیگر نقاط دنیا ناگزیر شده‌اند.

صدراعظم آلمان تاکید کرد: «کسانی که رنج این انسان‌ها را مشاهده می‌کنند که چگونه میهن خود را ترک می‌کنند و در جای دیگری برای خود پناه می‌جویند، و نیز کسانی که با چالش‌های کشورهایی که این پناهجویان را می‌پذیرند آشنا هستند، می‌دانند که تنها یک راه‌حل برای این وضعیت وجود دارد: ما باید با عوامل زمینه‌ساز این فرارها و مهاجرت‌ها به مقابله برخیزیم.»

امسال هفتادمین سالگرد تاسیس سازمان ملل متحد است و به همین دلیل اکثر رهبران کشورهای عضو این نهاد عالی جهانی در نشست سالانه مجمع عمومی آن شرکت دارند. علاوه بر این، مجمع عمومی امسال سازمان ملل، برنامه توسعه پایدار تا سال ۲۰۳۰ را تصویب خواهد کرد.

برنامه توسعه پایدار اوایل ماه اوت امسال (۲۰۱۵) توسط دیپلمات‌ها و کارشناسانی از ۱۹۳ کشور جهان تهیه و برای تصویب به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه شده بود. این برنامه بلندپروازانه‌ ۳۰ صفحه‌ای "دنیای‌مان را تغییر دهیم - برنامه‌ای برای توسعه پایدار تا سال ۲۰۳۰" نام دارد.

این برنامه، دومین برنامه ۱۵ ساله‌ی توسعه پایدار هزاره جدید است. نخستین برنامه در سال ۲۰۰۰ در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شد.

صدر اعظم آلمان در سخنرانی خود با اشاره به برنامه توسعه‌ی تنظیم شده برای سال‌های پس از ۲۰۱۵ گفت، این دستور کار چارچوب‌های درستی برای مبارزه با علل مهاجرت ترسیم کرده است: «این برنامه جنبه‌های اقتصادی، زیست‌محیطی و اجتماعی توسعه را با هم ترکیب کرده است.»

خانم مرکل وعده داد که کشورش در سال‌های آینده کمک‌های توسعه‌ای خود به دیگر نقاط جهان را افزایش خواهد داد. او گفت آلمان در سال‌های آینده دست‌کم ۷/ ۰ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به این امر اختصاص خواهد داد.

سخنرانی ملاله یوسف‌زی

اجلاس توسعه پایدار با سخنرانی بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد گشایش یافت. او از "لحظه‌ای تعیین‌کننده در تاریخ بشریت" سخن گفت و افزود، برنامه توسعه پایدار، دستور کاری با چشم‌انداز کامل، جامع و متحول برای یک دنیای بهتر است.

آنگلا مرکل و ملاله یوسف‌زی در سازمان ملل

آنگلا مرکل و ملاله یوسف‌زی در سازمان ملل

بان کی مون از کشورهای عضو سازمان ملل متحد خواست که این برنامه به اجرا بگذارند. برنامه توسعه پایدار دربرگیرنده ۱۷ هدف کلی و پایه‌ای و ۱۶۹ هدف جزئی برای توسعه جهانی است و اجرای آن از اول ژانویه سال ۲۰۱۶ میلادی آغاز خواهد شد. با این‌حال اجرای این برنامه داوطلبانه است و هیچ تعهد الزام‌آوری برای کشورهای عضو ایجاد نمی‌کند. هزینه اجرای آن بین ۱/ ۳ تا ۵/ ۳ میلیارد دلار برآورد شده است.

نخستین هدف این برنامه، "پایان دادن به فقر در همه اشکال آن در سرتاسر جهان" است. در حال حاضر یک میلیارد انسان در جهان با درآمدی کمتر از یک دلار و ۲۵ سنت زندگی می‌کنند. اکثر این مردم فقرزده در آفریقا و آسیا به‌سر می‌برند.

پس از سخنرانی بان کی مون، ملاله یوسف‌زی، دختر پاکستانی برنده جایزه صلح نوبل در سخنانی خواستار دسترسی آزادانه‌ی کودکان در سراسر جهان به مدارس شد. او گفت «آموزش یک حق است، آموزش صلح است.»

ملاله یوسف‌زی که هم‌اکنون ۱۸ سال دارد در اکتبر ۲۰۱۲ به دلیل دفاع از حق آموزش دختران پاکستان، توسط گروه‌ اسلام‌گرای طالبان هدف گلوله قرار گرفت و به شدت زخمی شد. او در سال ۲۰۱۴ به همراه کایلاش ساتیارتی، فعال حقوق کودکان از هندوستان جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان نیز از سخنرانان اجلاس توسعه پایدار بود. او در سخنان خود از لزوم برقراری یک "نظم عادلانه در جهان" و عدالت اجتماعی برای همه انسان‌ها سخن گفت. پاپ گفت، مسئولان نهادهای مالی باید جهان را از دست سیستم خفه‌کننده وام و اعتبار خلاص کنند.

پاپ هم‌چنین از حق آموزش زنان و دختران در همه نقاط جهان دفاع کرد و خواستار حفاظت از محیط زیست شد. این نخستین حضور و سخنرانی پاپ فرانسیس در سازمان ملل متحد بود.

پاپ در ادامه سخنان خود درگیری‌های خونین در خاورمیانه و کشورهای آفریقایی و نیز قاچاق مواد مخدر که به گفته او موجب مرگ خاموش میلیون‌ها انسان می‌شود را محکوم کرد.

پاپ هم‌چنین از توافق هسته‌ای میان ایران و غرب حمایت کرد. او گفت، این توافق شاهدی بر وجود امکانات خوب برای حسن ‌نیت سیاسی است. پاپ ابراز امیدواری کرد که توافق هسته‌ای نتایج مورد نظر طرفین را در پی داشته باشد.