مرکل تغییر قانون اساسی در مورد مهاجرت را منتفی دانست

مرکل تغییر قانون اساسی در مورد مهاجرت را منتفی دانست

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در واکنش به برخی درخواست‌ها برای محدود ساختن قوانین مربوط به مهاجرت به این کشور پیشنهاد تغییر قانون اساسی را رد کرد و در عین حال خواستار بهبود حفاظت از مرزهای اروپا شد.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان

صدر اعظم آلمان به رغم شمار بالای آوارگان پناه‌آورده به این کشور پیشنهاد تغییر قانون اساسی به منظور محدود ساختن مهاجرت به آلمان را رد کرد.

آنگلا مرکل در گفت‌وگو با شبکه رادیویی "دویچلند فونک" گفت، اغلب پناهجویان همچنان می‌توانند به کنوانسیون ژنو در مورد پناهندگان متکی باشند. به همین دلیل نیز قانون اساسی آلمان در این زمینه تغییر نخواهد کرد.

صدر اعظم آلمان با اشاره به رو آوردن شمار زیادی از پناهجویان به آلمان و مشکلات روزافزونشان گفت، باید این مشکلات را پذیرفت و در عین حال به ‌آن‌ها پرداخت؛ در این صورت می‌توان موفق شد.

او خواستار سرعت بخشیدن به رسیدگی به پرونده‌های پناهجویان و همچنین بهتر کردن حفاظت از مرزهای خارجی اروپا شد. مرکل هم‌زمان تصریح کرد که نیرومندتر ساختن حفاظت از مرزهای خارجی اروپا به معنای بستن این مرزها نیست.

صدر اعظم آلمان خواستار توزیع عادلانه آوارگان در اروپا شد و تصریح کرد، نباید تنها سه یا چهار کشور پذیرای بخش بزرگی از پناهجویان باشند. او گفت: «کسانی که دیگر نیاز به پناه ‌آلمان ندارند نیز باید این کشور را ترک کنند.»

آنگلا مرکل اذعان داشت که چیره شدن بر این مشکل به زمانی طولانی نیاز دارد. او به این پرسش که آیا از تصمیم اوایل سپتامبر خود مبنی بر باز کردن مرزهای کشور برای آوارگانی که به مجارستان پناه آورده بودند پشیمان است پاسخ داد، اگر زمان را بازگردانند باز هم همان تصمیم را خواهد گرفت.

درخواست محدود ساختن شدید مهاجرت

پیش از این مارکوس زودر، وزیر دارایی ایالت بایرن در گفت‌‌وگو با یکی از روزنامه‌های آلمان خواستار "محدود ساختن شدید مهاجرت" شده بود. او گفت: «من مطمئن‌ام که این کار انجام خواهد شد.» به گفته او، روزی خواهد رسید که در مورد تغییر قوانین اساسی مربوط به پناهندگی نیز صحبت خواهد شد.

اما هورست زهوفر، رئیس حزب سوسیال‌مسیحی آلمان و نخست‌وزیر ایالت بایرن محدود ساختن پناهندگی از طریق تغییر قانون اساسی را رد کرد و در گفت‌وگو با رادیوی بایرن گفت، برای محدود ساختن پناهندگی احتیاج به چنین تغییری نیست.

پیش از این سیاستمداران دو حزب سوسیال‌دمکرات و سبزها با این درخواست مخالفت کرده و آن را غیر قابل قبول خوانده بودند.

منبع: http://goo.gl/f6WGB8