مرکل: تاثیر حوادث کلن روی بحران پناهجویی مصیبت‌بار بود

مرکل: تاثیر حوادث کلن روی بحران پناهجویی مصیبت‌بار بود

بحران پناهجویی باعث شد که صدراعظم آلمان برای دومین بار در پنج ماه گذشته در گفت‌وگویی تلویزیونی شرکت کند و سیاست خود را برای مردم توضیح دهد. طبق یک نظرسنجی هنوز نیمی از مردم آلمان به همپیوندی پناهجویان باور دارند.

آنگلا مرکل در گفت‌وگو با آنه ویل، مجری تلویزیون آلمان

آنگلا مرکل در گفت‌وگو با آنه ویل، مجری تلویزیون آلمان

آلمان پنج ماه است که با بحران پناهجویی روبروست. آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور، به خاطر سیاست باز و منعطف خود در این زمینه نه تنها از نظر داخلی، بلکه حتی در سطح اتحادیه‌ی اروپا تحت فشار است.

مرکل در ماه اکتبر در یک گفت‌وگوی تلویزیونی گفت که برای حل این بحران نقشه‌ای دارد. شامگاه یکشنبه (۲۸ فوریه/ ۹ اسفند) او بار دیگر در یک گفت‌وگوی تلویزیونی شرکت و این بار تصریح کرد که بدین ‌منظور نقشه‌ی دومی ندارد، ولی قصد هم ندارد که سیاست خود را تغییر دهد.

گفتنی است که مرکل هم اکنون ناچار است در چند جبهه مبارزه کند. دو هفته‌ی دیگر انتخابات مهم پارلمان‌های محلی در سه ایالت آلمان برگزار خواهد شد. یک هفته پیش از آن نیز قرار است نشست سران اتحادیه‌ی اروپا برای رسیدگی به بحران پناهجویی برگزار شود.

این‌ها برای مرکل چالش‌های بزرگی هستند. با این همه او در گفت‌وگوی شامگاه یکشنبه تاکید کرد که نه نقشه‌ی دومی برای حل این بحران دارد و نه قصد دارد خط مشی خود را تغییر دهد، بلکه به سیاست کنونی ادامه خواهد داد.

مجری تلویزیون از مرکل پرسید که با توجه به افراطی شدن بخش‌هایی از جامعه، گسترش خارجی‌ستیزی و افزایش حملات به اقامتگاه‌های پناهجویان آیا می‌توان گفت که جامعه‌ی آلمان دوپاره شده است؟

مرکل گفت که در جامعه یک روند "قطبی‌شدن" و "سیاسی‌شدن" مشاهده می‌شود، اما چنین روندی پیش از پنج ماه گذشته هم قابل رویت بود که نمونه‌ی آن را می‌توان در "هایدناو" دید. مرکل همزمان رویداد اخیر در "کلاوزنیتس" را "انزجار‌‌آور" خواند. در این حادثه عده‌ای با شعارهای خارجی‌ستیزانه اتوبوس حامل پناهجویان را در این شهر محاصره کرده بودند.

"باید قواعد را رعایت کرد"

مجری تلویزیون در پرسش دیگری گفت که ۸۱ درصد آلمانی‌ها معتقدند دولت بحران پناهجویی را در کنترل ندارد. مرکل در پاسخ گفت که می‌تواند چنین استنباطی را درک کند، زیر موفقیت‌ها هنوز خود را عیان نساخته‌اند. ولی دولت در راه درستی است و باید گام‌های بیشتری بردارد.

مرکل همچنین تصریح کرد که آن نظرسنجی تحت تاثیر حوادث شب سال نو میلادی در کلن انجام گرفته بود. او اذعان کرد که "رویدادهای کلن تاثیر مصیبت‌باری برجای گذاشت" و نشان داد که همپیوندی (انتگراسیون) چه چالش بزرگی است.

آنگلا مرکل در ادامه‌ افزود که "چندفرهنگی" پاسخی به این معضل نیست و چنین نیست که هرکس هر کاری خواست بکند. همپیوندی وظیفه‌ای داوطلبانه نیست، بلکه قواعدی وجود دارد که باید آنها را رعایت کرد.

مرکل درباره شمار پناهجویانی که آلمان حاضر است بپذیرد گفت که در این کشور باید شمار پناهندگان پذیرفته شده را کاهش داد. اما او بار دیگر با ذکر رقمی برای تعیین سقف پناهجویانی که آلمان می‌تواند بپذیرد مخالفت کرد. مرکل تصریح کرد که در چنین بحث جدی‌ای نمی‌توان وعده‌ای داد که سه هفته بیشتر دوام نمی‌آورد. او بار دیگر تاکید کرد که دولت آلمان در راه درستی گام برمی‌دارد.

با این همه به گفته‌ی ناظران سیاسی، سیاست درهای باز مرکل هم در داخل در صفوف احزاب ائتلافی و هم در اروپا با مقاومت روبروست. سقوط محبوبیت حزب مرکل در نظرسنجی‌ها، دمکرات مسیحی‌ها و متحدشان سوسیال مسیحی‌ها را عصبی کرده است. از این وضعیت می‌توانند احزاب دست‌راستی و پوپولیستی مانند حزب "آلترناتیو برای آلمان" سود ببرند.

مرکل در سطح اروپا هم در خطر انزوا قرار گرفته است. همواره کشورهای بیشتری در اتحادیه اروپا در سطح ملی خواهان تعیین سقفی برای پذیرش پناهجویان و حصارکشی به دور خود هستند.

قرارداد شنگن عملا دچار تزلزل شده است. بحران پناهجویی اتحادیه اروپا را دچار تفرقه کرده است. لحن انتقادها بطور مستمر تندتر می‌شود و بسیاری از ناظران سیاسی بیم آن دارند که نشست سران اتحادیه اروپا در ۷ مارس به شکستی مفتضحانه بیانجامد.

نظرسنجی تازه

به گزارش "اشپیگل آنلاین" نظرسنجی تازه‌ای در آلمان حاکی از آن است که اگر چه بحران پناهجویی در میان مردم آلمان نگرانی و بیم و تردید ایجاد کرده، ولی هنوز بیش از نیمی از آنان به همپیوندی پناهجویان باور دارند، مشروط بر آنکه شمار پناهجویان پذیرفته شده محدود شود.

فقط ۱۱ درصد می‌خواهند که آلمان همچنان بدون محدودیت پناهجو بپذیرد. اکثریت بزرگ کسانی که در این نظرسنجی شرکت کردند در یک نکته اتفاق نظر دارند و آن اینکه آلمان نمی‌تواند بدون محدودیت پناهجو بپذیرد. این نظرسنجی به سفارش فرستنده‌ی NDR و از طرف موسسه‌ی "اینفراتست دیماپ" انجام گرفته است.

۲۱ درصد گفته‌اند که آلمان اصلا دیگر نباید کسی را بپذیرد. ۳۸ درصد (اکثریت بزرگی) گفته‌اند که آلمان سالانه باید ۲۰۰ هزار پناهجو بپذیرد. ۱۷ درصد گفته‌اند که آلمان باید سالانه ۵۰۰ هزار پناهجو بپذیرد.

درباره‌ی سیاست همپیوندی نیز بیش از نیمی (۵۲ درصد) از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی گفته‌اند که سیاست همپیوندی فقط در صورتی موفق خواهد بود که شمار پناهجویان پذیرفته شده محدود شود. ۲۹ درصد هم اصلا به همپیوندی پناهجویان اعتقادی ندارند.

منبع: http://goo.gl/I8NzBG