مرکل: آلمان یک کشور مهاجرپذیر است

مرکل: آلمان یک کشور مهاجرپذیر است

به گفته صدراعظم آلمان این کشور در برخی از رشته‌ها فاقد نیروی کار لازم است. او مهاجران را موجب غنابخشیدن به حیات اجتماعی و اقتصادی می‌داند. بنا بر یک گزارش تحقیقی تازه آلمان به لحاظ افت جمعیت در مرتبه اول جهان است.

مرکل: آلمان یک کشور مهاجرپذیر است

مرکل: آلمان یک کشور مهاجرپذیر است

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان می‌گوید که کشورش اساسأ به یک کشور مهاجرپذیر تبدیل شده است. او که روز دوشنبه (۹ خرداد/ اول ژوئن) در مراسم گشایش سلسله همایش‌هایی با عنوان "خوب زندگی کردن در آلمان برای ما مهم است" سخن می‌گفت به برخی از رشته‌ها و شغل‌ها اشاره کرد که آلمان در آنها با کمبود نیرو روبروست. او برای مثال تکنسین‌های آزمایشگاه شیمی را نمونه آورد.

مرکل افزود که آفریقایی‌ها و همه آنانی که در این عرصه‌ها تخصصی دارند لزومی ندارد که تقاضای پناهندگی کنند و می‌توانند به سادگی در آلمان حق اقامت بگیرند.

صدراعظم آلمان در عین حال اشاره کرد که کشورش باید آغوش گشاده‌تر و برخورد منعطف‌تری با مهاجران داشته باشد. او گفت: «ما باید خودآگاهی بیشتر داشته باشیم و در رویارویی با مهاجران مبنا را بر این بگذاریم که آنها به غنای وضعیت ما کمک خواهند کرد.»

برگزاری همایش‌های موسوم به "خوب زندگی کردن در آلمان برای ما مهم است" معطوف به کسب درک و دریافت و انتقادهای شهروندان از کیفیت زندگی در آلمان است تا دولت بتواند بر اساس یافته‌های آنها برای رضایت شهروندان تصمیم‌گیری‌های منطقی و واقعی‌تری داشته باشد.

حاصل این همایش‌ها که در نیمه دوم سال ۲۰۱۵ ادامه می‌یابد، در گزارشی جمع‌آوری و ارزیابی خواهد شد و مبنای تصمیم‌گیری‌های دولت قرار خواهد گرفت.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در مراسم گشایش سلسله همایش‌هایی با عنوان "خوب زندگی کردن در آلمان برای ما مهم است"

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در مراسم گشایش سلسله همایش‌هایی با عنوان "خوب زندگی کردن در آلمان برای ما مهم است"

آلمان در راس جدول افت جمعیت

سخنان مرکل همزمان با انتشار گزارشی است که آلمان را به لحاظ میزان زاد و ولد در مقام آخر جهان می‌داند.

بنا بر برآورد "موسسه اقتصاد بین‌المللی" در آلمان، این کشور نه تنها کمترین زاد و ولد را در اروپا دارد، بلکه در جهان نیز در مقام آخر ایستاده است.

البته این آمارگیری نه بر اساس نسبت تعداد بچه به هر زن که معیاری استاندار است، بلکه بر اساس تعداد زاد و ولد به نسبت ۱۰۰۰ نفر جمعیت است.

در مجموع در آلمان از سال‌ها پیش نسبت زاد و ولد به مرگ و میر به هم خورده و رشد جمعیت منفی است. به همین خاطر شمار زنان جوان و زایا هم پیوسته کمتر می‌شود و آنهایی هم که در این سن و سال هستند اغلب تمایل چندانی به بچه‌دارشدن ندارند.

بنا بر گزارش یادشده در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ در آلمان به ازای هر هزار نفر جمعیت ۲۸/ ۸ زاد و ولد صورت گرفته است. این رقم پایین‌ترین در سطح جهان است و حتی از ژاپن هم که به زادوولد اندک معروف است عقب‌تر است.
این رقم در مورد کشورهایی مانند نیجر، مالی و چاد که در رأس جدول قرار گرفته‌اند به ترتیب ۹/ ۴۹، ۵/ ۴۷ و ۹/ ۴۶ است.

در مقیاسی دیگر یعنی میزان زاد و ولد هر زن نیز، آلمان در ردیف‌های آخر جدول قرار گرفته است. هر زن آلمانی به طور متوسط ۴/ ۱ بچه به دنیا می‌آورد، این در حالی است که برای حفظ توازن میان زاد و ولد با مرگ و میر این رقم باید دو بچه به ازای هر زن باشد.

در نتیجه روند کنونی بازار کار آلمان پیوسته با کمبود نیروی بیشتری مواجه می‌شود. بنا بر داده‌های سازمان ملل، این رقم از ۶۱ درصد جمعیت در حال حاضر به ۵۴ درصد در سال ۲۰۱۳ کاهش می‌یابد.

محاسبات موسسه اقتصاد بین‌المللی آلمان حاکی است که برای جبران این کاستی و برای آن که آلمان بتواند وضعیت اقتصادی خود را در رقابت‌های بین‌الملی حفظ کند، مجبور است سالانه به ۵۳۳ هزار نیروی کار مهاجر اجازه ورود و اقامت بدهد.

دولت آلمان سالانه به ۵۳۳ هزار نیروی کار مهاجر اجازه ورود و اقامت می دهد.

دولت آلمان سالانه به ۵۳۳ هزار نیروی کار مهاجر اجازه ورود و اقامت می دهد.