مرکل: آلمان پذیرش گسترده پناهجویان را تکرار نخواهد کرد

مرکل: آلمان پذیرش گسترده پناهجویان را تکرار نخواهد کرد

دولت ائتلافی آلمان تصمیمات تازه‌ای برای رویارویی با موج گسترده پناهجویی به این کشور اتخاذ کرده است. صدراعظم آلمان گفته است که رفتار مردم در برابر پناهجویان باعث افتخار است، ولی این پذیرش گسترده دیگر تکرار نخواهد شد.

آلمان پذیرش گسترده پناهجویان را تکرار نخواهد کرد

آلمان پذیرش گسترده پناهجویان را تکرار نخواهد کرد

چند میلیادر یورو بیشتر برای پذیرش پناهجویان و اسکان و هم‌پیوندی بهتر آنها، ایجاد محل‌های بیشتر برای ثبت‌نام پناهجویان، رسیدگی سریعتر به تقاضاهای پناهندگی و حذف هر چه بیشتر خدمات مالی و اقتصادی برای مهار موج پناهجویانی که به دلایل اقتصادی به آلمان می‌‌آیند از جمله مواردی هستند که دولت ائتلافی آلمان شب گذشته بر سر آنها به توافق رسید. این ائتلاف از احزاب محافظه‌کار دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی و حزب سوسیال دمکرات متشکل است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز دوشنبه (۷ سپتامبر/ ۱۶ شهریور) با اشاره به تصمیمات یادشده گفت که "این پاسخ ما به چالشی است که در عرصه ملی با آن مواجه‌ شده‌ایم."

احزاب اپوزیسیون اما انتقاد می‌کنند که توافقات یادشده بیش از همه معطوف به مقابله با پناهجویی در آلمان است.
توافقات ائتلاف حاکم یکشنبه شب (۶ سپتامبر/ ۱۵ شهریور) در جلسه ۶ ساعته احزاب سهیم در دولت ائتلافی آلمان به دست آمد.

زیگما گابریل، رهبر حزب سوسیال دمکرات و قائم مقام صدراعظم، پس از این جلسه گفت که بحران پناهجویی بزرگترین بحرانی است که آلمان بعد از وحدت دو بخش کشور در ۲۵ سال پیش، با آن روبرو شده است. هم او و هم مرکل از آمادگی مردم آلمان برای کمک به پناهجویان ستایش کردند و این رفتار مردم را سازنده تصویری از آلمان دانستند که "می‌توان به آن مفتخر بود."

مرکل: آمادگی مردم آلمان برای استقبال از پناهجویان و کمک به آنها مایه افتخار است

مرکل: آمادگی مردم آلمان برای استقبال از پناهجویان و کمک به آنها مایه افتخار است

خانم مرکل همچنین افزود که با توجه به تاریخ گذشته آلمان رفتار کنونی مردم بسیار ارزشمند است. او گفت: «این که آلمان کشوری شده که بسیاری از مردم دنیا را با امید پیوند می‌دهد مایه خشنودی است.»

مرکل از سایر کشورهای اروپایی خواست که آنها نیز در قبال بحران پناهجویی همبستگی نشان دهند و تقسیم عادلانه پناهجویان در میان کشورهای عضو اتحادیه را بپذیرند.

آمادگی بیشتر فرانسه

گابریل نیز با اشاره به قدرت اقتصادی و مالی آلمان گفت که این کشور قادر است از پس پذیرش ۸۰۰ هزار پناهجو در سال جاری برآید. با این همه، او افزود که آلمان باید انسجام اجتماعی خود را هم حفظ کند و طبیعی است که توان پذیرش شمار مشابهی پناهجو در سال‌های آینده را ندارد. گابریل غیرقابل قبول دانست که تنها سه کشور آلمان و سوئد و اتریش حاضر به پذیرش پناهجویان باشند و سایر کشورها در این زمینه کاری انجام ندهند و در عین حال از امکانات مالی اتحادیه اروپا هم بهره‌مند باشند.

در حالی که کشورهایی مانند مجارستان و اسلواکی و چک همچنان بر عدم پذیرش پناهجویان تاکید دارند، فرانسه روز دوشنبه از زبان رئیس جمهور خود اعلام کرد که به سهمیه‌بندی جدید اتحادیه اروپا می‌پیوندد و آماده پذیرش ۲۴ هزار پناهجوی جدید است. فرانسوا اولاند همچنین اعلام کرده است که در پی برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی برای بررسی معضل پناهجویی است.

"تکرار نخواهد شد"

مرکل در ادامه کنفرانس مطبوعاتی روز دوشنبه، با اعلام شکست سیاست کنونی اتحادیه اروپا در زمینه پناهندگی گفت که آلمان بیش از پیش بر ایجاد یک رویه واحد و تعهدآور برای همه کشورهای عضو تلاش خواهد کرد. او افزود که تعلیق موقت توافق دوبلین و پذیرش شمار بالایی از پناهجویان در خاک آلمان در حال حاضر، یک مورد استثنایی است و تکرار نخواهد شد.

بر اساس قرارداد دوبلین پناهجویان باید به اولین کشوری که به آن وارد شده‌اند تقاضای پناهندگی دهند و اجازه رفتن به سایر کشورها را ندارند. در هفته‌های اخیر ده‌هزار پناهجو از دو کشور عضو اتحادیه اروپا، یعنی یونان و مجارستان عبور کرده و به آلمان و برخی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه رفته‌اند.

تنها در آخر هفته گذشته ۲۰ هزار پناهجو وارد آلمان شده‌اند.

دولت ائتلافی آلمان قصد دارد برای از بین‌بردن مشوق‌های اقتصادی در زمینه پناهجویی، به ویژه در مورد پناهجویان از کشورهای بالکان، دادن پول جیبی ماهانه به این پناهجویان را قطع کند و صرفا خدمات کالایی و کوپنی به آنها ارائه کند. کشورهایی مانند کوسوو و آلبانی و مونته‌نگرو نیز قرار است در فهرست کشورهای امن آورده شوند و تقاضای پناهجویی شهروندان این کشورها مورد موافقت قرار نگیرد.

هم حذف پرداخت‌های مالی به پناهجویان و هم افزودن نام برخی از کشورها به عنوان مناطق امن با انتقاد و مخالفت اپوزیسیون روبرو شده است.