مراسم بیست‌و‌پنجمین سالگرد وحدت آلمان در فرانکفورت برگزار شد

مراسم بیست‌و‌پنجمین سالگرد وحدت آلمان در فرانکفورت برگزار شد

مراسم مرکزی بیست‌و‌پنجمین سالگرد اتحاد دوبخش آلمان روز شنبه در تالار اپرای قدیمی شهر فرانکفورت آلمان برگزار شد. در این مراسم ۵۰ نفر از فعالان پیشین جنبش شهروندی بخش شرقی آلمان نیز حضور داشتند.

مراسم بیست‌و‌پنجمین سالگرد وحدت آلمان در فرانکفورت

مراسم بیست‌و‌پنجمین سالگرد وحدت آلمان در فرانکفورت

صدراعظم و رئیس جمهوری آلمان صبح روز شنبه (۱۱ مهر / ۳ اکتبر) ابتدا در کلیسای تاریخی "پاولز کیرشه" حضور یافتند و نام خود را در دفتر طلایی این شهر ثبت کردند. "پاولز کیرشه" در شهر فرانکفورت آلمان به نماد دمکراسی پارلمانی در آلمان شهرت دارد.

نقش رهبری آلمان متحد در اتحادیه اروپا

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و یوآخیم گاوک، رئیس جمهوری این کشور سپس در مراسمی دینی در کلیسای اعظم "کایزر دُم" در شهر فرانکفورت شرکت کردند. حدود ۱۱۰۰ نفر به این مراسم دعوت شده بودند. از در کنار فولکر بوفیر، رئیس دولت ایالتی هسن آلمان، بسیاری از شخصیت‌های بلندپایه سیاسی و اجتماعی و فرهنگی آلمان حضور داشتند.

مراسم مرکزی بیست‌و‌پنجمین سالگرد اتحاد دوبخش آلمان اما در تالار اپرای زیبا و تاریخی شهر فرانکفورت برگزار شد. در میان ۱۵۰۰ نفری که به این مراسم دعوت شده بودند، از جمله هانس دیتریش گنشر، وزیر خارجه پیشین آلمان، ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و ۵۰ نفر از فعالان حقوق مدنی در بخش شرقی آلمان در جریان اتحاد دوبخش این کشور حضور داشت.

جشن و عکس‌های یادگاری در کنار دروازه براندنبورگ نماد وحدت آلمان

جشن و عکس‌های یادگاری در کنار دروازه براندنبورگ نماد وحدت آلمان

پناهجویان، موضوع اصلی سخنرانی رئیس جمهوری آلمان

یوآخیم گاوک، رئیس جمهوری آلمان، در سخنرانی خود در مراسم مرکزی بیست‌و‌پنجمین سالگرد اتحاد دوبخش آلمان در اپرای قدیمی شهر فرانکفورت، از موضوع وحدت دو آلمان پلی زد به موضوع پناهجویان در وضعیت کنونی. او که گروهی از پناهجویان را به این مراسم دعوت کرده بود، گفت: «همانند سال ۱۹۹۰ چالشی در انتظار ماست که چندین نسل را به خود مشغول خواهد کرد.»

رئیس‌جمهور آلمان گفت که آلمان همچون ۲۵ سال پیش با مسئله رشد و بالندگی در کنار هم و به موازات یکدیگر دست به گریبان است. اگر در گذشته رشد و بالندگی میان مردم شرق و غرب آلمان، دوشادوش یکدیگر، باید میان دو عنصری صورت می‌گرفت که به یکدیگر تعلق تاریخی و فرهنگی داشتند، اما امروز با ورود گسترده پناهجویان، این بالندگی در کنار یکدیگر میان دو عنصری صورت می‌گیرد که "تاکنون به یکدیگر تعلق نداشته‌اند". او این امر را چالشی خواند که چندین نسل آلمان را به خود مشغول خواهد کرد.

رئیس جمهوری آلمان بر اهمیت یک جامعه متنوع تأکید کرد که بر اساس "ارزش‌های بنیادین مشترک" شکل گرفته باشد. او در این رابطه اما افزود: «ارزش‌های ما خدشه‌ناپذیرند» و به طور نمونه از ارزش‌هایی چون برابری حقوق زن و مرد و برابری حقوقی هم‌جنس‌گرایان یاد کرد.

یوآخیم گاوک گفت از تجربه وحدت دوبخش آلمان می‌توان در امر ساماندهی امور پناهجویان به آلمان بهر برد. او اما بار دیگر بر ظرفیت محدود آلمان در پذیرش پناهجویان تاکید کرد و خواستار همبستگی دیگر کشورهای اتحادیه اروپا در این رابطه شد.

رئیس جمهوری آلمان از ۵۰ فعال پیشین حقوق مدنی آلمان در جریان وحدت دوبخش آلمان که به مراسم مرکزی بیست‌و‌پنجمین سالگرد اتحاد دوبخش آلمان در اپرای قدیمی شهر فرانکفورت دعوت شده بودند نیز تقدیر کرد.

او گفت "انقلاب صلح‌آمیز" نشان داد که آلمانی‌ها می‌توانند آزادی را تحقق ببخشند. گاوک به سخنان ویلی برانت، صدراعظم پیشین آلمان اشاره کرد که به درستی در این باره گفته بود: «بار دیگر آنچه به هم تعلق دارند با هم رشد می‌کنند.»

رئیس‌جمهور آلمان در میان شهروندان

رئیس‌جمهور آلمان در میان شهروندان

تاکید مرکل بر حل مشکل پناهندگی در اروپا

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز در آغاز مراسم مرکزی بیست‌و‌پنجمین سالگرد اتحاد دوبخش آلمان در اپرای قدیمی شهر فرانکفورت گفت: «موضوع پناهجویان در روزهای اخیر ما را به شدت مشغول کرده است.

خانم مرکل نیز با مقایسه وحدت دو بخش آلمان در ۲۵ سال پیش و موضوع کنونی پناهجویانی که به آلمان آمده‌اند تاکید کرد که این مشکلات تنها با همکاری‌های جهانی و اروپایی حل شدنی هستند.

جشن‌های متنوع ایالت‌ها

جشن‌های وحدت آلمان از روز جمعه (۱۰ مهر / ۲ اکتبر) در شهر فرانکفورت آغاز شده‌اند. این جشن‌ها قرار است تا روز یکشنبه (۱۲ مهر / ۴ اکتبر) ادامه یابند و بیش از یک میلیون گردشگر را به سوی این شهر بکشانند.

در این جشن‌ها نمایندگان ۱۶ ایالت آلمان با برپایی غرفه‌هایی حضور خواهند داشت. آنها با عرضه‌ی خوراک‌های گوناگون، بخش‌هایی از فعالیت‌های فرهنگی خود را نیز ارائه می‌دهند. قرار است تا پایان این مراسم در روز یکشنبه ۳۰۰ برنامه متنوع در این شهر به اجرا درآیند.

صدراعظم آلمان در میان شهروندان

صدراعظم آلمان در میان شهروندان

در سوم اکتبر سال ۱۹۹۰ ایالت‌های مکلنبورگ فورپومرن، براندنبورگ، زاکسن آنهالت، تورینگن و زاکسن به جمهوری فدرال آلمان پیوستند. همه ساله روز اجرایی شدن قرارداد حقوقی وحدت دو بخش غربی و شرقی آلمان به عنوان روز وحدت آلمان جشن گرفته می‌شود و تعطیل رسمی است.

به طور سنتی جشن اتحاد دو بخش آلمان هرسال در مرکز ایالتی برگزار می‌شود که رئیس دولت‌اش، ریاست مجالس ایالتی را به عهده دارد. امسال فولکر بوفیر، رئیس دولت ایالتی هسن آلمان، ریاست مجالس ایالتی آلمان را به عهده دارد.

امسال اما برنامه‌های متنوع سالگرد اتحاد دو بخش آلمان نه در شهر ویسبادن، مرکز ایالت هسن، که در شهر فرانکفورت در همین ایالت برگزار می‌شود.

منبع: http://goo.gl/XEG6OX