لغو مسابقه دوچرخه‌سورای فرانکفورت از بیم حمله تروریستی

لغو مسابقه دوچرخه‌سورای فرانکفورت از بیم حمله تروریستی

پلیس آلمان پس از کشف مقدار قابل توجهی مواد منفجره در نزدیکی مسیر مسابقه دوچرخه‌سواری "دور مرکز مالی اشبورن-فرانکفورت"، این مسابقه را لغو کرد. این مسیر تحت نظر مأموران پلیس قرار گرفته است.

لغو مسابقه دوچرخه‌سورای فرانکفورت

لغو مسابقه دوچرخه‌سورای فرانکفورت

مسابقه دوچرخه‌سواری "دور مرکز مالی اشبورن-فرانکفورت" پنج‌شنبه (۳۰ آوریل/ ۱۰ اردیبهشت) به دلیل احتمال وقوع حملات تروریستی در مسیر آن لغو شد. این مسابقه یکی از مهمترین مسابقات یک روزه دوچرخه سواری در آلمان است که از سال ۱۹۶۲ تا کنون هر ساله اول ماه مه (۱۱ اردیبهشت) برگزار می‌شد.

پلیس آلمان روز پنج‌شنبه یک زوج مظنون به انجام حملات تروریستی را بازداشت کرد که روزهای اخیر در مسیر این مسابقه تردد داشته‌اند. هنوز روشن نیست که این مرد ۳۵ ساله ترک‌تبار آلمانی و همسر ۳۴ ساله ترک او، همدستانی دا‌شته‌اند یا خیر.

با این حال علی‌رغم لغو مسابقه "دور مرکز مالی اشبورن-فرانکفورت"، روزنامه "فراکفورته آلگماینه تسایتونگ" نوشته است که گروهی از دوچرخه‌سواران غیرحرفه‌ای می‌خواهند روز جمعه این مسیر را طی کنند. مأموران پلیس مسیر این مسابقه را تحت نظر دارند.

این در حالی است که انجمن دوچرخه‌سواران آلمان ضمن ابراز تأسف از لغو این مسابقه‌‌، عدم برگزاری آن را به دلیل حفظ امنیت دوچرخه‌سوران و تماشاگران این مسابقه قابل درک دانسته است. رودولف شارپینگ، رئیس این انجمن همزمان اعلام کرده است: «جای تأسف است که چند نفر چیزی را برهم‌می‌زند که یک میلیون نفر از برگزاری آن خوشحال بودند.»

تردد مشکوک در مسیر مسابقه

پلیس ایالت هسن، پنج‌شنبه شب (۳۰ آوریل/ ۱۰ اردیبهشت) در زیر زمین خانه زوج مظنون به انجام حملات تروریستی یک بمب‌لوله‌ای آماده انفجار، یک‌صد فشنگ جنگی، یک مسلسل و یک نارنجک آموزشی ضد تانک پیدا کرد. خانه این زوج در شهر کوچک اوبااورزل در نزدیکی مسیر مسابقه دوچرخه‌سورای قرار دارد.

پلیس در زیرزمین خانه زوج بازداشت شده، سلاح و مهمات کشف کرده است

پلیس در زیرزمین خانه زوج بازداشت شده، سلاح و مهمات کشف کرده است

پلیس در زیرزمین خانه زوج بازداشت شده، سلاح و مهمات کشف کرده است

به گفته رئیس اداره تحقیقات جنایی ایالت هسن، زابیه تورآو، سلاح و مهمات یافت شده قابلیت کشتار یا دست‌کم ایجاد جراحات جدی در شمار توجهی از شهروندان را داشته‌اند.

زوج بازداشت شده ماه گذشته در فروشگاهی در فرانکفورت مقدار قابل توجهی آب اکسیژنه خریدند.

فروشنده به دلیل حجم زیاد این مواد در اقدامی قانونی از دو خریدار خواسته نام خود را در فهرستی وارد کنند.

این دو نفر مشخصات خود را در این فهرست اشتباه وارد می‌کنند، اما نهادهای امنیتی با کمک دوربین‌های مداربسته فروشگاه هویت آنها را کشف می‌کنند و این زوج زیر نظر می‌گیرند.

مرد ۳۵ ساله که در رشته شیمی تحصیل کرده است، به دلیل ارتکاب جرائمی از جمله ضرب و شتم، سرقت و باج‌گیری برای پلیس فردی آشنا بوده است.

او در جریان ملاقات اعضای یک جنبش اسلامگرای افراطی به نام "Sharia4Spain" (شریعت اسلام برای اسپانیا) نظر مأموران را به خود جلب کرده بود. او همچنین با گروهی تروریستی در غرب آلمان که برای انجام عملیات تروریستی بزرگی در این کشور برنامه‌ریزی می‌کرد، ارتباط داشته است.

این مرد در روزهای اخیر در چند پارکینگ و مسیر جنگلی مسابقه دوچرخه‌سواری "دور مرکز مالی اشبورن-فرانکفورت" دیده شده است.

هرچند هنوز به روشنی مشخص نشده است که زوج بازداشت شده برنامه‌ای برای انجام حملات تروریستی در روز جمعه داشتند اما به گفته مقامات امنیتی، میان مسیر تردد این دو متهم و مسیر مسابقه دوچرخه‌سواری همپوشانی قابل توجهی وجود دارد. دستور حبس این زوج ترک‌تبار به "ظن تدارک اقدام خرابکارانه خشونت‌بار" صادر شده است.

پلیس ایالت هسن روز پنج‌شنبه پس از بازداشت این مرد و زن ترک‌تبار در خانه آنها علاوه بر سه لیتر آب اکسیژنه (هیدروژن پراکسید)، مقداری استون پیدا کردند که در ترکیب با اسید هیدرولیک قدرت انفجار بالایی دارد.

صدها مأمور پلیس پنج‌‌شنبه مسیر جنگلی مسابقه دوچرخه‌سورای را جستجو کردند اما تا کنون مورد مشکوکی پیدا نکرده‌اند.

مسابقات وزرشی از جمله اهداف حملات تروریستی به شمار می‌رود. سال ۲۰۱۳ میلادی مسابقه دو ماراتن شهر بوستن آمریکا هدف یک حمله تروریستی قرار گرفت. دو تروریست اسلام‌گرا با جاسازی مواد منفجره در مسیر این مسابقه دو نفر را کشتند و بیش از ۲۵۰ تن را مجروح کردند.