قوانین شدید علیه ازدواج کودکان و نوجوانان پناهجو در آلمان

بر اساس طرح قانونی دولت آلمان دادگاه‌ها می‌توانند در صورتی که ازدواج کودکان پناهجو "خطری" برای آنان ارزیابی شود، آن را فسخ کنند.بنا به گزارش "اشپیگل آنلاین" رای دادگاه‌ها باید یک ماه پس از بررسی محتوایی پرونده صادر شود.

قوانین شدید علیه ازدواج کودکان و نوجوانان پناهجو در آلمان

قوانین شدید علیه ازدواج کودکان و نوجوانان پناهجو در آلمان

ازدواج کودکان در پی افزایش شمار پناهجویان به یک مشکل قانونی در آلمان تبدیل شده است. هایکو ماس، وزیر دادگستری آلمان برای حل این معضل، روز جمعه (۲۸ اکتبر/۷ آبان) طرح قانونی همه جانبه‌ای را منتشر ساخت که بر اساس آن قاضیان دادگاه‌های مدنی بتوانند پس از بررسی وضعیت زندگی مشترک زوج‌های زیر ۱۸ سال و و جود "خطر" برای یکی از آنان، رای به فسخ قرارداد ازدواج آنان بدهند.

ادارات جوانان سراسر آلمان و همچنین هر یک پناهجویان "نابالغ" متاهل می‌توانند تقاضای رسیدگی به این موضوع را به دادگاه‌های مدنی تسلیم کنند. تا کنون قوانین آلمان ازدواج پناهجویان مزدوج زیر سن قانونی را که در زادگاه آنان صورت گرفته بود، به رسمیت می‌شناختند.

قوانین مربوط به ازدواج

در آلمان افراد تنها پس از رسیدن به سن قانونی یعنی ۱۸ سال، اجازه ازدواج دارند. ازدواج نوجوانان بالای ۱۶ سال نیز تنها در صورت موافقت دادگاه و با فردی بالای ۱۸ سال ممکن است. ازدواج زوج‌هایی که یکی از دو طرف، کمتر از ۱۴ سال داشته باشد، به‌کلی ممنوع است. تا کنون ازدواج مهاجران نوجوان زیر ۱۴ سال، تنها در صورتی قابل فسخ بود که عقد تحت فشار صورت می‌گرفت.

معضل ازدواج کودکان پناهجو در آلمان

معضل ازدواج کودکان پناهجو در آلمان

بر اساس طرح قانونی دولت آلمان دادگاه‌ها می‌توانند در صورتی که ازدواج کودکان متاهل پناهجو "خطری" برای آنان ارزیابی شود، آن را فسخ کنند

در ادارات دولتی آلمان تا ژوئن سال جاری میلادی، مشخصات ۱۴۷۵ کودک و نوجوان متاهل پناهجو ثبت شده است. در این میان، ۳۶۱ مورد ازدواج زیر ۱۴ سال بوده و در ۱۲۰ مورد، زوج‌ها ۱۴ یا ۱۵ ساله هستند. این ازدواج‌ها  در ۶۶۴ مورد، در سوریه منعقد شده‌اند. افغانستان (۱۵۷ مورد)، عراق (۱۰۰ مورد) و بلغارستان (۶۵ مورد) به ترتیب کشورهای بعدی بودند. سهم دختران با رقم ۱۱۵۲ مورد، بیشتر از پسران نوجوان بوده است.

افزایش شمار ازدواج‌های زیر سن قانونی در آلمان یکی از پیامدهای موج پناهجویی در سال گذشته است. در کشورهای اسلامی مواردی که والدین به دلایل اقتصادی یا سنتی، دختران خردسال خود را به عقد و ازدواج مردان در میآورند، کم نیست.

به نظر برخی از کارشناسان طرح قانونی وزیر دادگستری آلمان از "شفافیت و قاطعیت کافی" برخوردار نیست. گونتر کرینگز، یکی از نمایندگان مجلس آلمان در این رابطه می‌گوید: «ما باید با قاطعیت امکان این که نوجوانان زیر ۱۸ سال ازدواج کنند، از میان برداریم.» منتقدان طرح ماس، خواهان ممنوعیت قانونی ازدواج برای این گروه سنی هستند.

منبع : https://goo.gl/eCP0u8