قصد مرکل برای دیدار از یک اقامتگاه پناهجویان

قصد مرکل برای دیدار از یک اقامتگاه پناهجویان

پس از حمله نژادپرستان آلمانی به یک اقامتگاه پناهجویان در شرق آلمان، آنگلا مرکل از این اقامتگاه دیدن می‌کند و با پناهجویان ساکن آن به گفت‌وگو می‌نشیند. در دو شب گذشته دو اقامتگاه دیگر در آلمان به آتش کشیده شدند.

آنگلا مرکل

آنگلا مرکل

روز سه‌شنبه (۲۵ اوت / ۳ شهریور) سخنگوی صدراعظم آلمان اعلام کرد که آنگلا مرکل قصد دارد روز چهارشنبه (۲۶ اوت) از اقامتگاه پناهجویان در شهر هایدناو دیدن کند.

در روزهای گذشته رسانه‌ها و نیروهای دموکرات پیوسته از سکوت مرکل در رابطه با حمله افراط‌گرایان به پناهجویان انتقاد کرده و خواستار موضع‌گیری مشخص او شده بودند. او پس از اتفاقات ناگوار در شهر هاید‌ناو انزجار خود را از خشونت نئونازی‌ها و افرادی که آنها را حمایت می‌کنند، بیان کرده بود.

یکی از ویژگی‌های صدراعظم آلمان صبر و سکوت طولانی‌مدت او در برابر اتفاقات سیاسی و اجتماعی در سطح ملی و بین‌المللی است.

اقامتگاه تازه پناهجویان در شهر هایدناو در روزهای شنبه و یکشنبه جولانگاه راست‌گرایان افراطی و نژادپرستان شرق آلمان بود. شدت اعمال خشونت‌بار به حدی بود که زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد و قائم مقام صدر اعظم آلمان را وادار به دیدار از اقامتگاه پناهجویان کرد. او با این اقدام همبستگی خود را با کسانی که بر اثر جنگ و مشکلات اقتصادی ناچار به ترک وطن خود شده‌اند، به نمایش گذاشت.

این حادثه همچنین برای یوآخیم گاوک، رئیس جمهور آلمان، انگیزه‌ای شد تا روز چهارشنبه از یک اقامتگاه پناهجویان در برلین دیدن کند.

در دو روز گذشته شمار زیادی از سیاستمداران آلمانی درگیری‌های هایدناو را محکوم کرده و خواستار مجازات آمران و عاملان آن شدند.

از جمله نوربرت لامرت، رئیس پارلمان آلمان، خشونت علیه پناهجویان را "ننگ" خواند و تاکید کرد که این گونه اعمال برای آلمان شرم‌آور است.

پلیس از اقامتگاه هایدناو محافظت می‌کند

پلیس از اقامتگاه هایدناو محافظت می‌کند

مصمم در برابر نئونازی‌ها

به طور معمول رسانه‌ها و سیاستمداران آلمانی در رابطه با اعمال راست‌گرایان افراطی علیه دگرباشان و پناهجویان صفت‌های "نژادپرست" یا "نئونازی" را به کار نمی‌برند. اما در روزهای اخیر حتی صدراعظم آلمان مهاجمان به اقامتگاه پناهجویان در هایدناو را نئونازی خواند و از خانواده‌هایی که از این افراد پشتیبانی می‌کنند، به شدت انتقاد کرد.

هایکو ماس، وزیر دادگستری آلمان نیز ضمن محکوم کردن عملیات "راست‌گرایان افراطی و نئونازی‌ها" گفت: «من مایل نیستم در کشوری زندگی کنم که در آن اقامتگاه‌های پناهجویان نیاز به حفاظت ویژه دارند.»

پیش‌تر سندیکای پلیس خواستار ایجاد "مناطق حفاظت شده" برای پناهجویان شده بود. ماس با چنین اقدامی مخالف است.

وزیر دادگستری از تمامی شهروندان آلمان خواست که در برابر فشار راست‌گرایان افراطی و نژادپرستان سکوت نکنند و شهامت مدنی خود را به وضوح نشان دهند.

آتش‌افروزان همچنان فعالند

اقدامات خشونت‌‌‌‌آمیز علیه پناهجویان تنها به شهر هایدناو محدود نمی‌شود. پیش‌از آن شهرهای گوناگون‌، و بیش از همه شهر درسدن واقع در ایالت زاکسن، شاهد عملیات نژادپرستانه بودند.

در دو شب گذشته نیز در دو ایالت دیگر ساختمان‌هایی که برای اسکان پناهجویان در نظر گرفته شده بودند، به آتش کشیده شدند. در "وایساخ"، واقع در ایالت بادن وورتن‌برگ یک ساختمان سه طبقه طعمه آتش شد و در "ناوئن"، در ایالت براندن‌بورگ، سالنی که قرار بود به مدت چهار ماه محل سکونت پناهجویان باشد، در آتش سوخت.

در این دو حادثه به کسی آسیبی نرسید اما هیچ یک از دو ساختمان دیگر قابل استفاده نیستند.

شهر ناوئن در سال جاری میلادی (۲۰۱۵) بارها شاهد تظاهرات راست‌گرایان افراطی علیه پناهجویان بوده است.