قانون اقامت خارجی‌ها در آلمان تصویب شد

قانون اقامت خارجی‌ها در آلمان تصویب شد

مجلس نمایندگان آلمان "بوندس تاگ" لایحه اصلاحی قانون اقامت خارجیان در آلمان را تصویب کرد. این قانون با رای موافق اتحاد احزاب دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی و همچنین حزب سوسیال دمکرات آلمان به تصویب رسید.

قانون اقامت خارجی‌ها در آلمان تصویب شد

قانون اقامت خارجی‌ها در آلمان تصویب شد

مجلس نمایندگان آلمان "بوندس تاگ" عصر پنج‌شنبه (۱۱ تیر / ۲ ژوئیه) لایحه اصلاحی قانون اقامت خارجیان را که از طرف توماس دمزییر، وزیر کشور آلمان، پیشنهاد شده بود تصویب کرد.

تسهیلات اقامتی برای خارجیانی که خود را با جامعه آلمان تطبیق داده‌اند در کنار سرعت بخشیدن به اخراج خارجیانی که هیچ بختی برای اقامت در آلمان را ندارند، بخش‌هایی از قوانین تصویب شده در مجلس نمایندگان این کشور هستند.

برمبنای قوانین تصویب شده خارجیانی که اجازه اقامت رسمی در آلمان را نداشته‌اند اما به دلایل مختلف وجودشان در این کشور "تحمل" شده، می‌توانند اجازه اقامت رسمی دریافت کنند، اگر به اندازه کافی به زبان آلمانی احاطه داشته باشند و مخارج زندگی‌شان را نیز شخصا بپردازند.

قوانین تصویب شده عصر پنج‌شنبه اما تسهیلاتی برای اخراج سریع‌تر خارجیانی قائل شده‌اند که هیچ بختی برای اقامت در آلمان را ندارند.

توماس دمزییر، وزیر کشور آلمان، بر این نظر است که کشورش باید امکان حمایت از کسانی که نیازمند کمک هستند را داشته باشد. او در این باره گفت: «باید میان کسانی که به این کمک احتیاج دارند و کسانی که احتیاجی به آن ندارند، تفاوت قائل شد .»

واکنش‌ها به قانون اقامت خارجی‌ها در آلمان

سازمان‌های حامی پناهجویان و احزاب مخالف در مجلس فدرال آلمان مخالفت‌های شدیدی با قوانین تصویب شده دارند. خانم اولا یلپکه، سخنگوی فراکسیون حزب چپ‌های آلمان در "بوندس تاگ" در این باره گفت تقسیم‌بندی پناهجویان به درست و نادرست "شرم‌آور و بسیار خطرناک" است.

مخالفت‌ها با قوانین جدید اجازه اقامت خارجیان در آلمان بخصوص در بخش‌های مربوط به اخراج پناهجویان دیده می‌شود. برمبنای قوانین تصویب شده نهادهای مربوط به خارجیان می‌توانند برای افرادی ممنوعیت ورود به آلمان را صادر کنند و همچنین آسان‌تر از سابق اخراج افراد را از این کشور سامان دهند.

در این راستا نهادهای دولتی آلمان حق خواهند داشت در صورت صدور حکم اخراج یک پناهجو او را چهارروز قبل از اخراج حبس کنند. این امر البته تنها در صورتی خواهد بود که بنا بر تشخیص مقامات دولتی امکان فرار پناهجو وجود داشته باشد.

توماس دمزییر، وزیر کشور آلمان در ارتباط با این موضوع گفت اگر این دستگیری انجام نشود، فرد اخراج شده می‌تواند به طور دائم در کشور بماند و افزود اقامت بدون مجوز افراد در آلمان تمسخری است به دولت قانونی این کشور.

توماس دمزییر وزیر کشور آلمان

توماس دمزییر وزیر کشور آلمان

"پرو آزول"، سازمان مدافع حقوق پناهندگان مخالفت شدید خود را با زندانی کردن پناهجویان اعلام کرده و در بیانیه‌ای نوشته است: «زندانی کردن پناهجویان اقدامی بسیار شدید است، زیرا فرار جرم نیست.»

خوشحالی بسیاری از پناهجویان

با تصویب قوانین جدید حدود ۱۲۵ هزار نفری که با تقاضای پناهندگی آنها مخالفت شده، اما به دلایل مختلف اخراج نشده و وجودشان در این کشور "تحمل" شده است، نفس راحتی خواهند کشید.

این افراد اگر سال‌ها در آلمان زندگی کرده باشند، به اندازه کافی به زبان آلمانی احاطه داشته باشند و بتوانند مخارج زندگی خود را شخصا بپردازند، مجوز اقامت دریافت خواهند کرد.

 فایل صوتی مصاحبه با حمید نوذری