فولکس‌واگن از سال‌ها پیش از تقلب در میزان آلاینده‌ها آگاه بوده است

فولکس‌واگن از سال‌ها پیش از تقلب در میزان آلاینده‌ها آگاه بوده است

دو رسانه آلمانی از مطلع بودن هیئت مدیره شرکت خودروسازی " فولکس‌واگن" از تقلب در میزان آلایندها خبر داده‌اند. شرکت بوش که یکی از قطعه‌سازان شرکت خودروسازی فولکس واگن بوده و همچنین یک تکنسین این امر را تایید کرده‌اند.

فولکس‌واگن از سال‌ها پیش از تقلب در میزان آلاینده‌ها آگاه بوده است

فولکس‌واگن از سال‌ها پیش از تقلب در میزان آلاینده‌ها آگاه بوده است

در رسوایی تقلب در میزان آلودگی آلاینده‌ها در خودروهای شرکت خودروسازی فولکس واگن نکات جدیدی مبنی بر آگاهی هیئت مدیره این شرکت فاش شده است. دو روزنامه آلمانی در شماره روز یکشنبه (۵ مهر / ۲۷ سپتامبر) خود خبرهایی در این باره منتشر کرده‌اند.

روزنامه آلمانی "بیلد آم زونتاگ" نوشته است مدارکی به دست آمده‌اند که نشان می‌دهند مقامات شرکت خودروسازی فولکس واگن از سال‌ها پیش از تقلب در میزان آلاینده‌ها آگاه بوده‌اند.

هیئت مدیره جدید شرکت خودروسازی " فولکس‌واگن" آلمان هیئتی خارج از این شرکت را مسئول بررسی‌پرونده‌های شرکت و تحقیق در باره رسوایی در ارتباط با تقلب در میزان آلاینده‌ها کرده است.

برمبنای گزارش روزنامه "بیلد آم زونتاگ" مسئولان بررسی‌کننده مدارک شرکت خودروسازی فولکس واگن در جریان بررسی تقلب در میزان آلاینده‌ها به مدرکی برخورد کرده‌اند که مربوط است به سال ۲۰۰۷ میلادی.

در این مدرک شرکت بوش (Bosch) که بعضی قطعات مورد نیاز فولکس واگن را تهیه می‌کرده، در گزارشی به مسئولان این شرکت نسبت به استفاده غیرقانونی از فناوری‌هایی برای تاثیر در میزان آلایندگی در خودرو هشدار داده است.

شرکت بوش نرم‌افزار ویژه‌ای را برای شرکت خودروسازی فولکس واگن تهیه کرده و به مقامات این شرکت تحویل داده است. این نرم افزار در هنگام معاینه فنی میزان آلاینده‌های خودرو را کمتر از حد واقعی آنها نشان می‌داده است.

این نرم‌افزار اما قرار بوده تنها برای آزمایش‌های مخصوص مورد استفاده قرار گیرد و از آن برای استفاده عادی در خودرو استفاده نشود. در نامه شرکت بوش به خودروسازی فولکس واگن در این باره از جمله آمده است که استفاده از این نرم‌افزار برای استفاده عادی در خودرو غیرقانونی است.

هشدار یک تکنسین در سال ۲۰۱۱

هشدار یک تکنسین در سال ۲۰۱۱

هشدار یک تکنسین در سال ۲۰۱۱

روزنامه آلمانی "فرانکفورتر آلگماینه زونتاگ ‌تسایتونگ" نیز در شماره روز یکشنبه (۵ مهر / ۲۷ سپتامبر) خود به نقل از محافل سندیکایی گزارش داده است که یکی از تکنسین‌های شرکت خودروسازی فولکس واگن نیز در سال ۲۰۱۱ نسبت به دست‌کاری‌های غیرقانونی در میزان آلاینده‌های خودرو هشدار داده بود.

گفته می‌شود که این هشدار نیز در یکی از گزارش‌های داخلی شرکت فولکس واگن وجود دارد و در نشست روز جمعه (۱۰ مهر / ۲ اکتبر) هیئت بررسی کنترل رسوایی در شرکت خودروسازی فولکس واگن مورد بحث قرار گرفته است.

هنوز مشخص نیست که چرا هیچ واکنشی نسبت به این هشدار در اسناد شرکت خودروسازی فولکس واگن وجود ندارد. هیئت بررسی کننده قرار است به این امر رسیدگی کند و در صورت تشخیص عواملی که به پنهان نگه داشته شدن این مورد کمک کرده‌اند، آنها را فاش سازند.

در صورتی که مشخص شود اقدامات هیئت مدیره کنونی یا گذشته شرکت خودروسازی فولکس واگن در این رابطه غیرقانونی بوده‌اند، همین افراد باید بخشی از خسارت‌های سنگین وارد شده به این شرکت بزرگ خودروسازی را تقبل کنند.