فدراسیون فوتبال آلمان در برزخ اتهام رشوه‌دهی

فدراسیون فوتبال آلمان در برزخ اتهام رشوه‌دهی

ولفگانگ نیرزباخ، رییس فدراسیون فوتبال آلمان، اتهام هفته‌نامه‌ "اشپیگل" مبنی بر رشوه‌دهی کمیته‌ی آلمانی این فدراسیون را برای کسب امتیاز میزبانی جام جهانی ۲۰۰۶، رد کرد و گفت این کمیته به کسی رشوه پرداخت نکرده است.

فدراسیون فوتبال آلمان در برزخ اتهام رشوه‌دهی

فدراسیون فوتبال آلمان در برزخ اتهام رشوه‌دهی

در پی انتشار خبر جنجال‌برانگیز هفته‌نامه‌ی "اشپیگل" مبنی بر رشوه‌دهی فدراسیون فوتبال آلمان برای به‌دست آوردن میزبانی جام جهانی ۲۰۰۶، ولفگانگ نیرزباخ، رییس فعلی این فدراسیون این اتهامات را رد کرد و گفت: «من این مسئله را مطلقا منتفی می‌دانم.» او تاکید کرد که فدراسیون فوتبال آلمان، "صندوق سیاه ندارد."

فودور رادمن، نایب‌رییس وقت کمیته‌ی برگزاری مسابقات جام جهانی نیز روز شنبه (۱۷ اکتبر) در مصاحبه‌ای با تلویزیون "اسکای اشپورت" خبر پرداخت رشوه به اعضای آسیایی فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) برای "خرید رای" آنان را نادرست خواند و گفت: «ما به هیچ‌کس رشوه ندادیم. من می‌توانم در پیشگاه هر دادگاهی قسم بخورم.»

رقیب آلمان برای میزبانی جام جهانی در سال ۲۰۰۶، آفریقای جنوبی بود. این کشور با اختلاف یک رای، به رقیب اروپایی خود باخت.

توصیه‌ی سیاستمداران: روشنگری

فرانک اشتاین‌مایر که اکنون در تهران به‌سر می‌برد، در این رابطه گفت: «تنها می‌توانم به مسئولان فدراسیون فوتبال توصیه کنم که هر چه زودتر در باره‌ی این موضوع تحقیق کنند و به پرسش‌های رسانه‌ها پاسخ دهند.» او تاکید کرد روشنگری همه‌جانبه در این زمینه به سود ورزش و دوستداران فوتبال است.

کمیته‌ی آلمانی برگزاری بازی‌های جام جهانی سال ۲۰۰۶

کمیته‌ی آلمانی برگزاری بازی‌های جام جهانی سال ۲۰۰۶

داگمار فرایتاگ، رییس کمیته‌ی ورزش پارلمان آلمان از حزب سوسیال دموکرات، در مصاحبه‌ای با برنامه‌ی "رادیو اینفو" فرستنده‌ی برلین ـ براندنبورگ روز جمعه (۱۶ اکتبر) خواهان تشکیل یک گروه تحقیقاتی خارج از تشکیلات فدراسیون فوتبال آلمان شد و گفت که مدت‌ها است، نسبت به روند "سالم‌سازی ساختارهای ورزشی از درون" این فدراسیون شک دارد. اوبه‌طور ضمنی از دادستانی کل آلمان خواست، تحقیقات مستقل خود را برای تشکیل پرونده علیه رشوه‌خواری در این نهاد ورزشی آغاز کند.

کمیته‌های تحقیقاتی

در حال حاضر یک کمیته‌ی تحقیق داخلی و نیز "دفتر اقتصادی امور بین‌المللی فرشفیلد ـ بروکهاوس ـ درینگر" در حال بررسی منابع و چگونگی پرداخت مبلغی بالغ بر ۷/ ۶ میلیون یورو است که کمیته‌ی آلمانی برگزارکننده‌ی مسابقات جام جهانی در آوریل سال ۲۰۰۵ به فیفا پرداخت کرده است.

نیرزباخ در این رابطه می‌گوید: «هر چند تحقیقات هم‌چنان ادامه دارد، ولی من می‌توانم با قاطعیت بگویم که حواله‌ی این مبلغ، ربطی به بازی‌های جام جهانی ۲۰۰۶ ندارد و مربوط به بدهی‌های سال ۲۰۰۰ این فدراسیون است.»
او تاکید کرد که هیچ مدرکی دال بر پرداخت رشوه وجود ندارد و پشت پرده، رای هیچ یک از اعضای فیفا خریداری نشده است.

ولفگانگ نیرزباخ، پیشتر اعلام کرده بود که فدراسیون فوتبال این کشور از همه‌ی امکانات خود برای شفاف‌سازی جریان انتخاب آلمان به عنوان میزبان بازی‌های جام جهانی ۲۰۰۶ استفاده خواهد کرد.

در این میان فدراسیون جهانی فوتبال نیز در بیانیه‌ای نوشت که برای بررسی این موضوع، کمیته‌ی تحقیقاتی مستقل خود را تشکیل خواهد داد.

اتهامات ادعایی "اشپیگل"

بنا به گزارش روز ۱۶ اکتبر هفته‌نامه‌ی "اشپیگل"، کمیته‌ی آلمانی برگزاری مسابقات جام جهانی ۹ سال پیش، برای دریافت امتیاز میزبانی این بازی‌ها از محل "صندوق غیرقانونی" فدراسیون، مبلغ ۱۰/ ۳ میلیون فرانک سوییس ( ۱۰/ ۸ میلیون یورو) رشوه داده است.

لوتر ماتئوس، (سمت چپ) کاپیتان تیم ملی آلمان که در سال ۱۹۹۰ جام قهرمانی جهانی را از آن این تیم کرد

لوتر ماتئوس، (سمت چپ) کاپیتان تیم ملی آلمان که در سال ۱۹۹۰ جام قهرمانی جهانی را از آن این تیم کرد

"اشپیگل" ادعا کرده که فرانتس بکن باوئر، رییس وقت آن کمیته و ولفگانگ نیرزباخ نیز که در آن زمان در مقام معاونت بکن باوئر انجام وظیفه می‌کرد، از این رشوه‌دهی باخبر بوده‌اند.

لوتر ماتئوس، بازیکن موفق تیم ملی آلمان، در رابطه با "محکوم‌کردن سریع افرادی که او به خوبی می‌شناسد"، هشدار داد و گفت که نمی‌تواند تصور کند، فدراسیون فوتبال "صندوق غیرقانونی" در اختیار داشته باشد.
کاپیتان سابق تیم ملی آلمان که در سال ۱۹۹۰ جام قهرمانی جهانی را از آن این تیم کرد، از دوستان نزدیک بکن باوئر و نیرزباخ است.

منبع: http://goo.gl/oUhgWc