عفو بین‌الملل: اشتاین‌مایر از وضعیت حقوق بشر در ایران انتقاد کند

عفو بین‌الملل: اشتاین‌مایر از وضعیت حقوق بشر در ایران انتقاد کند

فرانک‌والتر اشتاین‌ماینر، وزیر خارجه آلمان، برای دیدار با مقامات ایران و عربستان به تهران و ریاض سفر خواهد کرد. عفو بین‌الملل خواستار آن شده که او در جریان این سفر از وضعیت وخیم حقوق بشر در این دو کشور انتقاد کند.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان

فرانک‌والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان شامگاه جمعه (۱۶ اکتبر / ۲۴ مهر) راهی تهران می‌شود تا با مقامات جمهوری اسلامی دیدار و گفت‌وگو کند. عربستان سعودی دومین ایستگاه سفر وزیر خارجه آلمان خواهد بود.

ایران و عربستان از دید سازمان عفو بین‌الملل دو کشوری هستند که حقوق بشر در آنجا به شدت نقض می‌شود و این مسئله‌ای است که وزیر خارجه آلمان در طی سفرش به تهران و ریاض باید مطرح ساخته، برای آزادی زندانیان سیاسی تلاش ورزد و از وضعیت حقوق بشر انتقاد کند.

سلمین چالشکان، دبیرکل شاخه المان سازمان عفو بین‌الملل، روز جمعه (۱۶ اکتبر) در گفت‌وگو با خبرگزاری آلمان گفت: «ما از وزیر خارجه آلمان انتظار داریم که به صراحت و شفافیت مسایل مربوط فشارهای شدید بر جامعه مدنی و سرکوب منتقدان و دگراندیشان و نیز نواقص نگران‌کننده در نظام قضایی این دو کشور مطرح کند.»

سلمین چالشکان، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل در آلمان

سلمین چالشکان، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل در آلمان

دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل در آلمان به ویژه از "افزایش شوکه‌کننده" شمار اعدام‌ها در ایران ابراز نگرانی کرد.

این سازمان اعلام کرده که ایران از لحاظ شمار اعدام‌ها پس از چین در رتبه دوم قرار دارد.

بنابر آمار و اطلاعات سازمان عفو بین‌الملل تا پایان ماه ژوئیه سال جاری میلادی دست‌کم ۶۹۴ مورد حکم اعدام در ایران به اجرا گذاشته شده است. این در حالیست که کل شمار اعدام‌ها در ایران در سال گذشته میلادی بر دست‌کم ۷۴۳ مورد بالغ می‌شده است.

این روند صعودی را می‌توان در عربستان سعودی نیز مشاهده کرد. در حالی‌ که در سال ۲۰۱۴ مجموعا ۹۰ مورد حکم اعدام اجرا شده، در ۹ ماه نخست سال جاری میلادی حکم اعدام در دست‌کم ۱۳۴ مورد انجام گرفته است.

امید به ایجاد فضایی تازه

خانم چالشکان در گفت‌وگو با خبرگزاری آلمان همچنین به این انتظار اشاره کرد که توافق هسته‌ای میان گروه ۱+۵ و جمهوری اسلامی راه گسترش و تعمیق مناسبات سیاسی و روابط اقتصادی میان طرفین را هموار سازد.

دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل در این راستا افزود: «این روند سبب ایجاد فضاهایی تازه خواهد شد تا بتواند بر تحقق خواست‌های حقوق‌بشری پافشاری ورزید.»

او همچنین تصریح کرد، وزیر خارجه آلمان باید در این راه تلاش ورزد که ایران "خط مشی فشار درونی" را که تا کنون دنبال کرده، متوقف سازد. به اعتقاد چالشکان در زمینه حقوق بشر در ایران "متأسفانه تا کنون پیشرفتی حاصل نشده، بلکه برعکس در بسیاری از عرصه‌ها وضعیت بدتر شده است".

سلمین چالشکان از تصویری مشابه در عربستان سعودی سخن گفت و وضعیت حقوق بشر در این کشور را "فاجعه‌بار" توصیف کرد.

به گفته‌ی او طی دو سال گذشته تقریبا تمامی وکلا و فعالان حقوق‌بشری در عربستان که به‌شکلی مسالمت‌آمیز و صلح‌جویانه در این زمینه فعالیت داشته‌اند، در محاکمه‌هایی غیرعادلانه به حبس‌های طولانی محکوم شده و به این ترتیب به سکوت واداشته شده‌اند. یکی از این چهره‌ها رأئف بدوی، وبلاگ‌نویس معروف سعودی است که به زندان و هزار ضربه شلاق محکوم شده است.

گامی در راه حل بحران سوریه

علیرغم انتظارات سازمان حقوق ‌بشری از اشتاین‌مایر مسئله حل بحران سوریه موضوع محوری گفت‌وگوهای وزیر خارجه با مقامات جمهوری اسلامی و عربستان خواهد بود. او در جریان سفر خود به تهران با حسن روحانی، جواد ظریف و علی لاریجانی ملاقات خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز (۱۵ اکتبر / ۲۳ مهر) انتظار می‌رود که وزیر خارجه آلمان در سفر خود به تهران و ریاض همچنین دو کشور را به گفت‌وگو با هم ترغیب کند. به نوشته رویترز اشتاین مایر گفته است: «برای حل بحران سوریه به رابطه مسالمت‌آمیز بین دو کشور ایران و عربستان نیاز داریم. ما سعی می‌کنیم پلی بین دو کشور برای حل بحران سوریه ایجاد کنیم.»

رویترز به نقل از یک سخنگوی وزارت خارجه آلمان اهداف سفر اشتاین‌مایر را تحرک مناسبات سیاسی دو کشور، چگونگی به جریان انداختن توافق هسته‌ای و مسائل سیاسی و امنیتی منطقه به ویژه سوریه عنوان کرد.

اشتاین‌مایر دومین عضو کابینه دولت آلمان است که در پی توافق هسته‌ای به ایران سفر می‌کند. از آخرین سفر وزیر خارجه‌ای از آلمان به ایران ۱۲ سال می‌گذرد. آخرین بار در سال ۲۰۰۳ میلادی و در دوران دولت محمد خاتمی بود که یوشکا فیشر، وزیر وقت خارجه آلمان راهی ایران شده بود.

منبع : دویچه وله