سه آتش‌سوزی در اقامتگاه‌های پناهجویان آلمان

سه آتش‌سوزی در اقامتگاه‌های پناهجویان آلمان

طی دو روز اخیر سه آتش‌سوزی در اقامتگاه‌های پناهجویان آلمان رخ داده و پلیس این کشور بررسی حوادث را آغاز کرده است. به نظر می‌رسد حریق‌ها عمدی بوده‌اند و گروه‌های راست افراطی در آن دخیل هستند.

سه آتش‌سوزی در اقامتگاه‌های پناهجویان آلمان

سه آتش‌سوزی در اقامتگاه‌های پناهجویان آلمان

در آتش‌سوزی در اقامتگاه پناهجویان در شهر گموند آلمان در ایالت بادن وورتمبرگ این کشور، کسی آسیبی ندید. در این اقامتگاه هنوز کسی زندگی نمی‌کند.

به گزارش پلیس شهر گموند، این آتش‌سوزی به طور اتفاقی در جریان گشت ماموران آتش‌نشانی حدود ساعت سه‌ونیم بامداد روز جمعه (۴ دی / ۲۵ دسامبر) شناسایی شد.

مقامات پلیس و همچنین مسئولان اداری شهر گموند صبح جمعه اعلام کردند که حدس می‌زنند افرادی این آتش‌سوزی را برنامه‌ریزی و اجرایی کرده باشند.

قرار بود این اقامتگاه پناهجویان در بهار سال ۲۰۱۶ میلادی آماده شود و در ماه مه همین سال ۱۲۰ پناهجو در آن زندگی کنند.

راینهولد گال، وزیر امور داخلی ایالت بادن وورتمبرگ آلمان آتش‌زدن اقامتگاه‌های پناهجویان در آلمان را محکوم کرد و گفت این اقدام در سالگرد تولد مسیح اقدامی رقت‌انگیز است. او همچنین به نیروهایی حمله کرد که آتش‌زدن اقامتگاه‌های پناهجویان و همچنین عاملان این کار را از نظر تئوریک توجیه می‌کنند.

در تابستان سال گذشته نیز چندین اقامتگاه پناهجویان در این ایالت به آتش کشیده شدند. بیشتر این اقامتگاه‌ها هنوز آماده پذیرایی نبودند که طعمه آتش شدند.

فرد مظنون به آتش‌زدن اقامتگاهی در منطقه والراشتاین دستگیر شد

یک مرد ۲۲ ساله که مظنون به آتش‌زدن اقامتگاه پناهجویان شهر والراشتاین در ایالت بایرن آلمان است دستگیر شد. این مرد متهم است دو اقامتگاه پناهجویان را به آتش کشیده و ۱۲ نفر را زخمی کرده است.

پلیس شهر والراشتاین اعلام کرده که این مرد به هنگام دستگیری به شدت مست بوده است و هنوز حاضر نیست در باره این اقدام خود سخنی بگوید. به نظر می‌رسد که او به خاطر دلایل خارجی‌ستیزانه اقدام به آتش زدن این دو اقامتگاه خارجیان کرده است.

پلیس آلمان با استفاده از سگ‌های آموزش دیده می‌خواهد مشخص کند که آیا در آتش‌سوزی در اقامتگاه پناهجویان شهر والراشتاین از مواد آتش‌زا استفاده شده است یا نه. ۱۰۰ مامور آتش‌نشانی برای خاموش کردن آتش فعالیت کردند.

یوزف مایر، شهردار شهر والراشتاین اما اعلام کرده که فکر نمی‌کند این اتفاق دلایل خارجی‌ستیزانه داشته باشد. او در مصاحبه‌ای گفته است این مرد نه تنها مست بوده، بلکه نگرانی‌های شدیدی نیز در زندگی شخصی داشته است.

شهردار شهر والراشتاین در ادامه گفته است که این مرد آن قدر مست بوده که نمی‌دانسته در اقامتگاهی که احتمالا آتش زده، خارجیان زندگی می‌کنند و به طور اتفاقی به آنجا راه یافته است. شهردار شهر والراشتاین می‌گوید مردم این شهر خوشحال‌اند که عامل این آتش‌سوزی بازداشت شده است.

در یکی از دو اقامتگاه خارجیان دو خانواده زندگی می‌کردند. از مجموع ۱۳ ساکن این خانه ۱۱ نفر در خانه حضور داشتند که در اثر آتش سوزی و تنفس دود ناشی از آن مسموم و به بیمارستان منتقل شدند.

در آتش‌سوزی در اقامتگاه پناهجویان در شهر گموند آلمان کسی آسیبی ندید

در آتش‌سوزی در اقامتگاه پناهجویان در شهر گموند آلمان کسی آسیبی ندید

تنها از ماه ژانویه تا ژوئن سال جاری میلادی (شش ماهه نخست ۲۰۱۵) ۱۳ دستگاه ساختمان در سراسر آلمان، که قرار بوده به محل اقامت پناهجویان اختصاص یابند، طعمه حریق‌های عمدی شده‌اند. احتمال می‌رود این حریق‌ها کار گروه‌های راست افراطی باشد. برای عاملان فرقی نمی‌کند که این ساختمان‌ها خالی یا دارای سکنه هستند.

شمار زیادی از مردم آلمان روز به روز عدم علاقه خود به میزبانی از پناهجویان را نشان می‌دهند. آنها مخالف احداث کمپ‌های پناهندگی در نزدیکی خانه‌ها یا محل سکونت‌شان هستند و با برگزاری تجمع‌های اعتراضی یا مراجعه به نهادهای شهری این مخالفت را به وضوح به گوش مسئولان می‌رسانند.

منبع: http://goo.gl/5iHBdI