سخنان امام جمعه مسجدی در کلن درباره زنان آلمانی جنجال آفرید

سخنان امام جمعه مسجدی در کلن درباره زنان آلمانی جنجال آفرید

اظهارات سامی ابو یوسف، امام یکی از مساجد کلن در مورد حوادث شب سال نو در مصاحبه با یک شبکه روسی واکنش‌های بسیاری را در آلمان برانگیخته است. وی مدعی است که سخنانش اشتباه ترجمه شده‌اند و او زنان را مقصر ندانسته است.

سخنان امام جمعه مسجدی در کلن درباره زنان آلمانی جنجال آفرید

سخنان امام جمعه مسجدی در کلن درباره زنان آلمانی جنجال آفرید

سامی ابو یوسف، امام مسجدی در شهر کلن، این روزها در آلمان به یکباره به شهرت رسیده است. این موضوع که آیا این شهرت دست‌پرورده غفلت دیگران بوده، یا عامدانه صورت گرفته، هنوز مشخص نیست. با این حال سامی ابو یوسف گفته است که منظور وی بد تعبیر شده و مهم‌تر آنکه حرف‌های او اشتباه ترجمه شده‌ است.

توجه به گفته‌های سامی ابو یوسف از آن‌جا آغاز شد که یک شبکه تلویزیونی روس به نام "REN TV" با این روحانی مسلمان در مورد حوادث رخ داده در شب سال نوی میلادی در شهر کلن مصاحبه کرد.

تحقیقات دویچه‌وله نشان می‌دهد که فرستنده روس بخشی از سخنان ابو یوسف را در این مصاحبه این‌گونه ترجمه کرده است: «وقتی آنها (زنان جوان) نیمه برهنه می‌گردند و به خودشان عطر می‌زنند، جای تعجبی ندارد که این اتفاق‌ها هم بیفتد.»

پس از انتشار این سخنان و انتقادهایی که نسبت به آن صورت گرفت، سامی ابو یوسف در مصاحبه‌ای به روزنامه "اکسپرس" چاپ کلن گفت که وی قصد داشته چیز دیگری بگوید، اما سخنان وی اشتباه تعبیر شده‌اند.

وی توضیح داده است: «زنان در حالی‌که لباس‌های اندکی تن‌شان بوده و به خودشان عطر زده بودند دور و بر جمعی مست بوده‌اند. همین هم برای برخی از مردان اهل آفریقای شمالی بهانه‌ای شده تا به زنان دست‌درازی کنند. این اما بدین معنا نیست که من معتقد باشم، زنان اجازه ندارند این‌طور لباس بپوشند. هر کسی باید این را قبول کند، اگر هم نمی‌تواند باید به یک کشور دیگر برود.»

پس از شکایت یکی از نمایندگان پارلمان آلمان متعلق به حزب‌سبز‌ها، پلیس تحقیق در مورد سخنان سامی ابو یوسف را آغاز کرده تا مشخص شود وی دقیقا به فرستنده روس چه گفته است.

طبق اعلان دادستانی چند شخص حقیقی دیگر نیز علیه سامی ابو یوسف اعلام شکایت کرده‌اند.

بخشی از جامعه آلمان پس از حوادث شب سال نو در کلن، حمله به زنان جوان را نشأت گرفته از دین اسلام و باورهای اسلامی می‌دانند.

کرستن کنیپ، مفسر دویچه‌وله اعتقاد دارد که این بخش از جامعه آلمان چندان غلط هم فکر نمی‌کند. او در تفسیر خود می‌نویسد که دین اسلام نیز خود در شکل گرفتن این باور بدون تقصیر نبوده است: «نه اینکه اسلام ذاتا تفکری سکسیستی داشته باشد، بلکه اسلام فاقد ساختارهای سلسله مراتبی است.»

به نوشته کرستن کنیپ، کسر بزرگی از مسلمانان از آنچه شب سال نو در کلن رخ داد، ابراز انزجار کرده‌اند اما با این همه مشکل بر جای خود باقی مانده است، زیرا این حملات از سوی روحانیان ارشد اسلامی تقبیح نشده‌اند و "نمی‌توانند هم تقبیح شوند".

کنیپ می‌نویسد: «تا زمانی که به ویژه در میان سنی‌ها هیچ مرجع مذهبی مشابهی همانند پاپ در میان کاتولیک‌ها وجود نداشته باشد و نیز تفسیر یکدستی از اسلام برای همه مؤمنان در کار نباشد، تا آن زمان همچنان نوعی هرج و مرج در الهیات اسلامی وجود خواهد داشت.»

مسجد "التوحید" که ابو یوسف امامت آن را بر عهده دارد، سال‌هاست که تحت مراقبت اداره حفاظت از قانون اساسی آلمان، که سازمان اطلاعات و امنیت داخلی آلمان است، قرار دارد.

منبع: http://goo.gl/4bh1HR