روزنهایم، یکی از دروازه‌های ورود پناهجویان به آلمان

روزنهایم، یکی از دروازه‌های ورود پناهجویان به آلمان

آلمان در سال ۲۰۱۵ با شمار زیادی پناهجو روبرو شده و برخی مقامات پیش‌بینی کرده‌اند که تا پایان سال بیش از ۶۰۰ هزار پناهجو وارد آلمان خواهند شد. روزنهایم، شهری در ایالت بایرن در جنوب آلمان، از دروازه‌های ورود پناهجویان است.

ایستگاه مرکزی روزنهایم

ایستگاه مرکزی روزنهایم

روزنهایم شهری مرزی میان آلمان و اتریش است که پناهجویان زیادی هر روز از این مسیر وارد آلمان می‌شوند. از ابتدای سال ۲۰۱۵ تاکنون حدود ۱۱ هزار پناهجو فقط از این شهر مرزی وارد آلمان شده‌اند. بیشتر پناهجویان وارد شده به روزنهایم از کشورهای سوریه، اریتره و سودان بوده‌اند.

کنترل قطارها توسط پلیس آلمان

کنترل قطارها توسط پلیس آلمان

با ورود قطار از اتریش به آلمان، پلیس آلمان وارد قطار می‌شود و پاسپورت و مدارک شناسایی مسافران را کنترل می‌کند. پلیس آلمان در ماه اوت و در جریان بازرسی مدارک مسافران قطارهایی که به این شهر وارد می‌شوند، سه هزار مسافر غیرقانونی (پناهجو) را شناسایی کرده است.

در خاک آلمان هستیم؟

در خاک آلمان هستیم؟

افسران پلیس پاسپورت و مدارک شناسایی مسافران را با دقت و وسواس خاصی کنترل می‌کنند. اغلب پناهجویان نگران هستند که پیش از رسیدن به آلمان توسط پلیس شناسایی شوند. بخش عمده‌ای از پناهجویان هم قصد رسیدن به سوئد و ارائه درخواست پناهندگی در این کشور را دارند که در صورت شناسایی توسط پلیس آلمان این امکان دیگر برای آنان فراهم نخواهد شد و باید در آلمان درخواست پناهندگی بدهند.

انتظار در سایه

انتظار در سایه

این پناهجویان خسته از راه و گرمای تابستان در پله‌های یک ایستگاه قطار در سایه به انتظار دستبند شماره‌دار نشسته‌اند. پس از گرفتن دستبند شماره‌دار، آنان به ورزشگاهی در همان نزدیک انتقال داده می‌شوند. در این ورزشگاه پناهجویان اسکان موقت داده می‌شوند تا مراحل اداری ثبت مشخصات انجام شود.

دو پناهجوی تازه از راه رسیده

دو پناهجوی تازه از راه رسیده

چارلز ۲۷ ساله (سمت راست) و بیلو استنلی ۳۱ ساله (سمت چپ) دو پناهجوی نیجریه‌ای هستند که در طول راه با هم آشنا شده ‌و به تازگی به روزنهایم رسیده‌اند. چارلز به دویچه‌وله می‌گوید که کشورش را به خاطر مشکلات زیاد ترک کرده است.

انتظار در ورزشگاه

انتظار در ورزشگاه

اینجا ورزشگاهی است که پناهجویان زیادی در آن اسکان موقت داده شده‌اند. پناهجویان در این محل منتظر می‌مانند تا نام و مشخصاتشان ثبت شود. امکانات محدود این ورزشگاه به خصوص در گرمای تابستان باعث می‌شود که پناهجویان گاهی تا چند روز امکان تعویض لباس‌هایشان را نداشته باشند.

ضبط موقت وسایل پناهجویان

ضبط موقت وسایل پناهجویان

تمامی وسایل همراه پناهجویان، اعم از پول نقد، موبایل، کمربند، لپ‌تاپ، سیگار و ... در ابتدا ضبط و در کیسه‌های مشخصی نگهداری می‌شود. پس از انجام مراحل ثبت نام و در هنگام اعزام پناهجو به مونیخ برای ارائه درخواست پناهندگی، این وسائل دوباره به صاحبانشان برگردانده می‌شود.

در انتظار مترجم

در انتظار مترجم

در هنگام ثبت مشخصات پناهجویان، از آنان عکس و اثر انگشت گرفته می‌شود. مشکل زبان یکی از بزرگترین چالش‌های پیش‌رو در این مرحله است. با اینکه اداره مهاجرت برای اغلب زبان‌ها مترجم دارد، اما گاهی اوقات پناهجویان باید ساعت‌ها در انتظار مترجم بمانند.

انگشت‌نگاری و آزمایش پزشکی

انگشت‌نگاری و آزمایش پزشکی

تمام پناهجویانی که به آلمان وارد می‌شوند علاوه بر انگشت‌نگاری توسط پلیس باید آزمایش‌های پزشکی از پیش تعیین شده را انجام دهند. آزمایش سل و سیاه سرفه از جمله این آزمایش‌ها هستند. پس از انجام این مراحل مدارکی در اختیار پناهجویان قرار می‌گیرد که تائید کننده انجام مراحل نخست پناهجویی است و پس از آن پناهجویان قادر به ارائه درخواست پناهندگی به اداره مهاجرت آلمان خواهند بود.