راستگرایان آلمان علیه مرکل به خاطر سیاست پناهندگی شکایت می‌کنند

راستگرایان آلمان علیه مرکل به خاطر سیاست پناهندگی شکایت می‌کنند.

معاون یکی از احزاب راست‌گرای آلمان قصد دارد از صدراعظم به دادگاه شکایت کند. رئیس این حزب نیز خواستار متوقف کردن ورود پناهندگان شده است. صدراعظم آلمان به خاطر سیاست درهای باز این روزها به شدت زیر فشار است.

راستگرایان آلمان علیه مرکل به خاطر سیاست پناهندگی شکایت می‌کنند

راستگرایان آلمان علیه مرکل به خاطر سیاست پناهندگی شکایت می‌کنند

مجادله بر سر سیاست دولت مرکل در قبال پناهندگان یکی از موضوع‌های اصلی و روزانه رسانه‌های آلمان است. در این میان احزاب دست راستی به شدت به صدراعظم آلمان حمله می‌کند که حاضر نشده است مرزی برای شمار پناهندگان قابل پذیرش در آلمان تعیین کند و این جمله را مدام تکرار می‌کند که «ما می‌توانیم».

این سیاست خشم آلکساندر گاولند، معاون حزب دست راستی AFD (آلترناتیو برای آلمان) را چنان برانگیخته که مرکل را یک "قاچاقی انسان" نامیده است. فراوکه پرتی، رئیس این حزب نیز خواستار توقف فوری راه دادن پناهجویان به آلمان شده و استدلال کرده است که این کشور قادر نیست «یک زندگی انسانی» برای آن‌ها فراهم کند.

او برای محدود کردن ورود پناهجویان به خاک آلمان، خواستار لغو قانون پذیرفتن افراد خانواده پناهنده‌ها شده است. خانم پرتی هم‌چنین خواسته است که مرزها موقتا کنترل و از ورود افراد بدون ویزا جلوگیری شود. بنا بر تصور این حزب، باید در میان مدت شمار پناهجویانی که در آلمان پذیرفته می‌شوند بر اساس یک سهمیه معین باشد و پناهندگانی که دست به کارهای خلاف بزنند بلافلاصله اخراج شوند.

اما سایر کشورهای اتحادیه اروپا نیز از سیاست مرکل انتقاد می‌کنند که "سیستمی" را ایجاد کرده که برای بیش از ده میلیون نفر، مانند دعوت به آلمان است. هورست زهوفر، نخست وزیر بایرن و عضو حزب محافظه‌کار سوسیال مسیحی می‌خواهد با توجه به شمار بالای پناهندگان، آن‌ها از همان مرز اتریش و آلمان برگردانده شوند. او به روزنامه "بیلد" گفته است پناهنجویانی که وارد می‌شوند باید سریعا در میان سایر ایالت‌های آلمان تقسیم شوند.

افزایش تردیدها

یک نظرسنجی جدید که از سوی کانال دو تلویزیون آلمان انجام شده است، نشان می‌دهد که اکثریت آلمانی‌ها تردید دارند که این کشور قادر به سازماندهی موج پناهندگانی باشد که به این‌ کشور آمده‌اند. تنها ۴۵ درصد آلمانی‌ها باور دارند که کشورشان قادر به تحمل این شمار از پناهنده‌‌هاست و ۵۱ درصد نسبت به این توانایی بدبین هستند. این تغییر در نظر آلمانی‌ها خیلی سریع رخ داده است، زیرا تا همین دو هفته پیش ۵۷ درصد آلمانی‌ها نسبت به توانایی دولت در سازماندهی مسئله پناهندگی خوشبین بودند و تنها ۴۰ درصد در باره آن تردید داشتند.

همین بدبینی باعث می‌شود که تردیدها نسبت به درستی سیاست آنگلا مرکل افزایش یابد. اکنون تنها ۴۶ درصد آلمانی‌ها معتقدند که سیاست او درست بوده و ۴۸ درصد به کارنامه او در این زمینه نمره خوبی نمی‌دهند. ۷۴ درصد آلمانی‌ها هم معتقدند که برای تامین امور پناهندگان باید در خیلی جاها صرفه‌جویی شود.

نظرها در باره ظرفیت نزدیکی فرهنگی پناهندگان با جامعه آلمان بسیار متفاوت است. ۴۴ درصد معتقدند که پناهنده‌ها با جامعه پیوند خواهند خورد و ۵۰ درصد معقتدند که این ظرفیت در آن‌ها وجود ندارد. یک اقلیت ۳۳ درصدی هم بر این باور است پناهندگان تهدیدی برای ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی آلمان هستند.