دو برابر شدن شمار دستگیری قاچاقچیان انسان در آلمان

دو برابر شدن شمار دستگیری قاچاقچیان انسان در آلمان

شمار قاچاقچیان انسان که در نیمه اول سال ۲۰۱۵ در آلمان دستگیر شده‌اند نسبت به برهه زمانی مشابه در سال گذشته دو برابر شده است. وزیر خارجه آلمان خواستار بازگرداندن هر چه سریع‌تر پناهجویان منطقه بالکان به کشورهایشان است.

دو برابر شدن شمار دستگیری قاچاقچیان انسان در آلمان

دو برابر شدن شمار دستگیری قاچاقچیان انسان در آلمان

به گزارش یک روزنامه آلمانی، همراه با بالا گرفتن بحران پناهندگی در جهان شمار قاچاقچیان انسان که در آلمان دستگیر شده‌اند نیز افزایش یافته است.
روزنامه "ولت ام زونتاگ" روز یکشنبه (۱۶ اوت / ۲۵ مرداد) با استناد به پلیس فدرال آلمان می‌نویسد که در نیمه نخست سال جاری میلادی (۲۰۱۵) در مجموع ۱۴۲۰ نفر مظنون به سوداگری انسان دستگیر شده‌اند.
شمار قاچاقچیان انسان دستگیر شده در نیمه نخست سال ۲۰۱۴ در مجموع ۷۷۳ تن بوده است. مقایسه میان دو برهه زمانی یاد شده در سال‌ جاری و سال گذشته نشان می‌دهد که تعداد قاچاقچیان دستگیر شده توسط پلیس آلمان تقریبا دو برابر شده است.
پلیس آلمان در سال گذشته ۲۱۴۹ قاچاقچی را دستگیر کرده بود. در سال ۲۰۱۳ تعداد قاچاقچیان دستگیر شده ۱۵۳۵ نفر بوده‌ است.
دیتر رومان، رئیس پلیس فدرال آلمان، به "ولت ام زونتاگ" گفت: «در حال حاضر با انسان به عنوان کالا بیشتر می‌‌توان پول درآورد تا با اسلحه و مواد مخدر.»
یواخیم هرمان، وزیر کشور ایالت بایرن، خواستار تشدید کنترل پلیس در مرزهای آلمان شد. هرمان گفت: «با توجه به مشکلات عظیمی که در مرز میان بایرن و اتریش وجود دارد، پلیس فدرال باید در این منطقه به طور مشهودی تقویت شود.»
هرمان دستگیری بیش از پانصد قاچاقچی انسان در ایالت بایرن را که هم اکنون در بازداشت موقت به سر می‌برند یکی از موفقیت‌های ایالت بایرن خواند. به گفته پلیس فدرال آلمان، روزانه حدود هزار نفر تنها از راه بایرن به طور غیرمجاز وارد آلمان می‌شوند.
وزیر خارجه آلمان خواستار تسریع بازگرداندن برخی پناهجویان
در این میان فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان، خواستار بازگرداندن سریع‌تر پناهجویانی شده که از منطقه بالکان به آلمان آمده‌اند و با درخواست پناهندگی‌شان موافقت نشده است.
اشتاین‌مایر یکشنبه به روزنامه "بیلد ام زونتاگ" گفت: «این گروه شانسی برای پذیرش در آلمان ندارد. در مورد آن‌ها باید سریع‌تر تصمیم‌گیری شود و پس از تصمیم‌گیری‌ هم باید روند بازگرداندن آن‌ها شروع ‌شود.»
اشتاین‌مایر گفت که کشورهای آلبانی، مقدونیه و کوزوو می‌خواهند به اتحادیه اروپا بپیوندند، برای همین نمی‌توان همزمان این کشورها را به عنوان کشورهایی شناخت که در آن‌ها افراد تحت پیگرد هستند. به گفته وزیر امور خارجه آلمان، به رسمیت شناختن سه کشور یاد شده به عنوان کشورهایی امن می‌تواند بحران کنونی پناهندگی را تخفیف دهد.
دعوت از کارمندان بازنشسته به کار؟
تعداد درخواست‌های پناهندگی در آلمان چنان افزایش یافته که توماس اوپرمان، رئیس فراکسیون حزب سوسیال دمکرات آلمان در مجلس نمایندگان این کشور (بوندس تاگ)، معتقد است که باید کارمندان بازنشسته را برای کمک به بررسی درخواست‌ها به کار فرا خواند.
اوپرمان به "ولت ام زونتاگ" گفت، اگرچه اداره رسیدگی به امور مهاجران و آوارگان در آلمان به ‌تازگی دو هزار نفر را استخدام کرده، "اما مشکل یافتن همکاران مناسب است". او افزود که به همین دلیل باید مبتکرانه عمل کرد و همچون ایالت نوردراین-وستفالن کارمندان بازنشسته را برای چند ماه به سر کار بازگرداند.