دستگیری ۴۰ تبعه شمال آفریقا در شهر دوسلدورف آلمان

دستگیری ۴۰ تبعه شمال آفریقا در شهر دوسلدورف آلمان

پلیس آلمان در عملیاتی گسترده در منطقه "مغربی"های شهر دوسلدورف ۴۰ تبعه کشورهای شمال آفریقا را بازداشت کرد. این افراد به اقامت غیر قانونی در آلمان متهم‌اند.

دستگیری ۴۰ تبعه شمال آفریقا در شهر دوسلدورف آلمان

دستگیری ۴۰ تبعه شمال آفریقا در شهر دوسلدورف آلمان

ماموران پلیس شهر دوسلدورف آلمان غروب شنبه (۲۶ دی/ ۱۶ ژانویه) عملیات گسترده‌ای را در منطقه "مغربی"های شهر دوسلدورف آغاز کردند. در بیانیه‌ای که روز یکشنبه از طرف پلیس آلمان در این باره منتشر شد، آمده است که در این عملیات در مجموع ۳۰۰ نفر کنترل شدند. در این بیانیه آمده است که بیش از ۳۰۰ مامور پلیس و دیگر ماموران ادارات دولتی آلمان در این عملیات شرکت داشتند.

منطقه "مغربی"های شهر دوسلدورف مشهور است به منطقه‌ای که در آن بسیاری از اعضای باندهای جیب‌بری، دزدهای خیابانی و قاچاقچیان مواد مخدر تردد دارند.

بیشتر مظنون‌های منطقه "مغربی"ها تبعه کشورهای شمال آفریقا هستند و این منطقه به همین جهت چنین نامی به خود گرفته است. در اصطلاح عرب‌ها مغرب به کشورهای شمالی آفریقا چون مراکش، الجزایر و تونس اطلاق می‌شود.

یکی از مسئولان پلیس شهر دوسلدورف آلمان به خبرنگار خبرگزاری آلمان گفته است که این عملیات به هیچ وجه ربطی با رویدادهای شب تحویل سال نو در شهر کلن آلمان ندارد و چنین اقدامی سال گذشته برنامه‌ریزی شده بود، اما نتایج این عملیات می‌تواند به روشن شدن برخی ابهامات در پرونده شب تحویل سال نو در شهر کلن نیز کمک کند.

شاهدان عینی و قربانیان تعرض به زنان در شب سال نو میلادیگفته بودند که بسیاری از متعرضان از شهروندان کشورهای شمال آفریقا بوده‌اند.

افزایش درگیری‌ها در اقامتگاه پناهجویان

هولگر مونش، رئیس اداره پلیس جنایی آلمان در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه آلمانی "بیلد آم زونتاگ" گفته است که درگیری‌های خشونت‌بار در اقامتگاه پناهجویان در آلمان به طور "فوق‌العاده"ای افزایش یافته است.

مونش تاکید کرده که خلاف مهاجران عراقی و سوری "مهاجران منطقه بالکان یا شمال آفریقا، به ویژه مراکشی‌ها، تونسی‌ها و الجزایری‌ها با دیگران درگیر و مرتکب جرم می‌شوند". به گفته رئیس اداره پلیس جنایی آلمان، نیمی از جرایم که در کمپ آوارگان رخ می‌دهند، جرم‌هایی خشونت‌بار چون حمله به افراد بوده‌اند.

برنامه اخراج پناهجویان شمال آفریقا و بالکان از آلمان

روزنامه آلمانی "ولت آم زونتاگ" روز یکشنبه (۲۷ دی/ ۱۷ ژانویه) نوشته است که دولت آلمان در نظر دارد پناهجویان کشورهای الجزایر و مراکش را به اقامتگاه‌های جداگانه‌ای منتقل کند. در این گزارش آمده است که پناهجویان مراکشی و الجزایری در این اقامتگاه‌های ویژه مستقر خواهند شد و در صورت رد تقاضای پناهندگی‌شان به سرعت به کشورشان فرستاده خواهند شد.

روزنامه آلمانی "ولت آم زونتاگ" همچنین نوشته است که این تصمیم نتیجه تفاهمی است میان آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، و هورست زه‌هوفر، رئیس دولت ایالتی بایرن.

توماس دمزیر، وزیر کشور آلمان

توماس دمزیر، وزیر کشور آلمان

مرکل و زه‌هوفر به خاطر شرایط خاصی که به خصوص در ارتباط با رویداد سال نوی میلادی در شهر کلن به وجود آمد، نمی‌خواهند صبر کنند تا دو کشور الجزایر و مراکش از نظر آلمان در دسته کشورهای امن طبقه‌بندی شوند. شهروندان کشورهای امن از نظر قانونی نمی‌توانند در آلمان تقاضای پناهندگی بدهند.

منبع: http://goo.gl/la9jA5