دستگیری بیش از ۲۳۰۰ قاچاقچی انسان در سال جاری در آلمان

دستگیری بیش از ۲۳۰۰ قاچاقچی انسان در سال جاری در آلمان

روزنامه آلمانی "بیلد آم زونتاگ" گزارش داده است که قاچاق پناهجو به آلمان به نسبت سال گذشته میلادی به شدت افزایش یافته است. مقامات آلمان و اتحادیه اروپا در نظر دارند به شدت علیه قاچاقچیان انسان اقدام کنند.

یک پلاکارد به پناهجویان هشدار می‌دهد که با کامیون سفر نکنند

یک پلاکارد به پناهجویان هشدار می‌دهد که با کامیون سفر نکنند

به گزارش روزنامه آلمانی "بیلد آم زونتاگ" قاچاق پناهجو در آلمان در سال جاری میلادی (۲۰۱۵) به نسبت سال قبل از آن به شدت افزایش یافته است. این روزنامه به نقل از وزارت کشور آلمان گزارش داده است که تا تاریخ هشتم سپتامبر سال جاری ۲۳۳۶ قاچاقچی انسان در این کشور دستگیر شده‌اند.

برمبنای این آمار شمار قاچاقچیان دستگیرشده به نسبت سال گذشته میلادی ۴۰درصد افزایش یافته است. بیشتر قاچاقچیانی که دستگیر شده‌اند (۲۵۶ نفر) شهروند مجارستان هستند. قاچاقچیان دستگیر شده رومانیایی ۲۰۷ نفر بوده‌اند و پس از آنها قاچاقچیان سوری، بلغاری و صرب بوده‌اند با تعداد ۱۸۴، ۱۱۶ و ۱۱۳ نفر.

توماس دمزیر، وزیر کشور آلمان با اعلام افزایش قاچاقچیان دستگیر شده در سال جاری میلادی فرمان داده است که مقامات این کشور با شدت تمام علیه این قاچاقچیان اقدام کنند.

وزیر کشور آلمان در مصاحبه با خبرنگار روزنامه "بیلد آم زونتاگ" گفت: «دست کم پس از خفگی پناهجویان در سردخانه یک کامیون در اتریش باید برای همه مشخص شده باشد که قاچاقچیان با غیرانسانی‌ترین روش‌ها به فکر سود خود هستند و برای‌شان زندگی انسان‌ها هیچ اهمیتی ندارد.

توماس دمزیر گفت با تمام قوا باید تلاش کرد که بخصوص رهبری این قاچاقچیان دستگیر و مجازات شوند.

دولت اتریش روز پنجشنبه (۲۷ اوت / ۵ شهریور) اعلام کرد که پلیس این کشور در کامیونی که در یکی از اتوبان‌های این کشور در نزدیکی مرز مجارستان رها شده بود، جسد پناهجویانبسیاری را کشف کرده است. شمار کشته‌شدگان ۷۱ نفر اعلام شدند. پناهجویانی که جسد آنها در این کامیون کشف شد، بر اثر خفگی جان خود را از دست داده‌ بودند.

آندرآس شویر، دبیرکل حزب سوسیال مسیحی آلمان نیز در این باره گفت: «کسی که انسان‌ها را در یک کامیون می‌ریزد و درهای آن را جوش می‌دهد که باز نشوند، باید شدیدترین مجازات قانونی را تجربه کند.»

دبیرکل حزب سوسیال مسیحی آلمان در ادامه تاکید کرد که "چنین افرادی جانیان سابقه‌دارند."

پلیس فدرال آلمان در منطقه فریونگ در ایالت بایرن در این رابطه اعلام کرده است که روزانه پنج تا ۱۰ قاچاقچی انسان را دستگیر و زندانی می‌کند.

افزایش فعالیت‌های سازمان‌های جهانی پلیس

پلیس بین‌الملل نیز در ارتباط با قاچاق پناهجو فعالیت‌هایش را افزایش داده است. سازمان جهانی پلیس جنایی و پلیس اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای خواستار فعالیت ویژه علیه باندهای قاچاقچیان پناجو شدند. این سازمان‌های جهانی خواستار نشستی با شرکت نمایندگان بلندپایه پلیس کشورهای مرجع، کشورهای در مسیر حرکت و کشورهای مقصد پناهجویان شد.

به گزارش خبرگزاری آلمان یورگن اشتُک، رئیس سازمان جهانی پلیس جنایی روز یکشنبه (۲۲ شهریور / ۱۳ سپتامبر) در شهر لیون فرانسه گفت قاچاقچیان انسان از استیصال پناهجویانی که از جنگ و فقر می‌گریزند، سودی میلیونی می‌برند.

راب وینرایت، رئیس پلیس اتحادیه اروپا نیز در این باره گفت مقامات دولت‌ها با گروه‌هایی روبرویند که از هیچ اقدامی ابا ندارند، از شبکه‌های اجتماعی مختلف برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند و مبارزه با آنها سخت است.

رئیس پلیس اتحادیه اروپا بر لزوم تبادل اطلاعات میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در باره این گروه‌ها تاکید کرد.