درگیری هواداران “لگیدا” با پلیس آلمان در لایپزیگ

درگیری هواداران "لگیدا" با پلیس آلمان در لایپزیگ

تظاهرات هواداران جریان اسلام‌ستیز موسوم به "لگیدا" در لایپزیگ آلمان به اغتشاش و درگیری با پلیس انجامید. در این میان جریان مشابه موسوم به "پگیدا" در درسدن اعلام کرده که می‌خواهد یک حزب سیاسی تشکیل دهد.

تظاهرات مخالفان لگیدا در لایپزیگ

تظاهرات مخالفان لگیدا در لایپزیگ

یک سخنگوی پلیس آلمان اعلام کرد که در تظاهرات شامگاه دوشنبه (۱۴ سپتامبر/۲۳ شهریور) هواداران "لگیدا" در شهر لایپزیگ، افراد نقابدار به سوی ماموران پلیس و خودروهای آنان بطری و مواد آتش‌زا پرتاب کرده‌اند. در این حملات دو مامور پلیس مجروح شده‌اند.

ماموران پلیس نیز برای مقابله با اغتشاش‌گران از اسپری فلفل و باتوم استفاده کرده‌اند. مقامات شهر لایپزیگ در پایان ناچار شده‌اند تظاهرات را پراکنده و منحل سازند. در این ماجرا کسی بازداشت نشده است.

پلیس لایپزیگ شمار افراد شرکت‌کننده در این تظاهرات را ۵۰۰ تن اعلام کرده است. این در حالی است که هزار تن از مخالفان این تظاهرات نیز همزمان در مرکز شهر لایپزیگ تظاهرات کردند. مخالفان تلاش کرده‌اند در محل "گئورگی‌رینگ" در مسیر تظاهرات "لگیدا" با نشستن روی زمین مانع ادامه راه‌پیمایی هواداران آن شوند.

پلیس به هواداران "لگیدا" پیشنهاد کرده که مسیر راه‌پیمایی خود را تغییر دهند، ولی آنان نپذیرفته‌اند. در پی آن شماری از هواداران "لگیدا" نقاب بر چهره زده و به درگیری با پلیس پرداخته‌اند.

در پی ایجاد جریان راستگرای "پگیدا" در درسدن آلمان که خود را جنبشی علیه "اسلامیزه شدن جوامع غربی" می‌داند، برخی سازمان‌های مشابه با رنگ و بوی محلی در دیگر شهرهای شرق آلمان نیز شکل گرفتند که اگر چه "پگیدا" را الگوی خود قرار دادند، ولی بعضا از این سازمان افراطی‌تر، خشن‌تر و بی‌پرواتر عمل می‌کنند و شعارهای آنها رنگ و بوی آشکارا نژادپرستانه دارد.

برای نمونه جریان موسوم به "لگیدا" که در شهر لایپزیگ آلمان پدید آمد، خط مشی رادیکالی دارد و در راس آن افرادی دیده می‌شوند که مدت‌ها در میان اغتشاش‌گران و "هولیگان‌ها" ورزشگاه‌های فوتبال را به میدانی برای اقدامات افراطی و قانون‌شکنانه خود تبدیل کرده بودند.

اغتشاش‌گران فوتبال در تظاهرات

پلیس لایپزیگ در یک بیانیه مطبوعاتی گفته است که شماری از افراد نقابدار جزو دسته‌های معروفی هستند که در ورزشگاه‌های فوتبال به اغتشاش دست می‌زنند. این افراد به سوی پلیس بطری و مواد آتش‌زا پرتاب کرده و افزون بر آن تلاش کرده‌اند به صفوف پلیس مستقیما حمله کنند. همین امر باعث شده که پلیس صفوف تظاهرکنندگان را پراکنده کند.

پلیس در بیانیه مطبوعاتی خود همچنین از فضای تنش‌آلود حاکم بر تظاهرات و شمار زیادی افراد آماده اقدامات خشونت‌آمیز هم در صفوف "لگیدا" و هم مخالفان سخن گفته است. هم اکنون علیه عده‌ای از این افراد به اتهام نقض حریم شخصی، ضرب و جرح و آسیب زدن به اموال عمومی پرونده‌ای تشکیل شده است. تظاهرات هواداران "لگیدا" در لایپزیگ تا کنون بارها به خشونت کشیده شده است.

"پگیدا" حزب تشکیل می‌دهد

شامگاه دوشنبه تظاهرات مشابهی از سوی هواداران "پگیدا" در شهر درسدن آلمان برگزار شد. به گفته پلیس در این تظاهرات پنج هزار تن شرکت کرده بودند. لوتس باخمن، رهبر "پگیدا" اعلام کرد که قصد دارد یک حزب سیاسی تاسیس کند. به گفته او این حزب می‌خواهد هم در انتخابات محلی شرکت کند و هم در انتخابات ایالتی و سراسری.

در کمنیتس، یکی دیگر از شهرهای بزرگ واقع در شرق آلمان نیز تظاهرات مشابهی از سوی هواداران و مخالفان "پگیدا" برگزار شد. به گفته پلیس شمار هواداران "پگیدا" در کمنیتس ۴۰۰ تن بوده است. مخالفان این جریان که خود را "اتحاد برای نازی‌زدایی" می‌نامند، حدود ۱۷۵ تن بوده‌اند. پلیس با نیرویی ۱۶۰ نفره تلاش کرده از درگیری این دو گروه با یکدیگر جلوگیری کند.